1.549 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 6 Svar

Klaphingst? Klaphingst?

Hmm, Ja okey nu må i ikke dømme mig på det jeg skriver smiley

Jeg har haft den samme lille søde "vallak" i snart 20!år, ja der stod 20..
Vi har aldrig rigtig kunne røre ham nede ved hans "intime" område da han har sparket ud. han er lidt følsom ved hans private områder.

Her idag ville jeg så tjekke ham der nede fordi det har jeg egentlig aldrig fået lov at gøre ordenligt, og da han er ved at være en ældre herre (29år) ville jeg sikre mig alt var i orden,

Jeg holder så han bagben så han ikke kan sparke ud. Og da jeg så mærker i hans pung mærker jeg en lille "knude" lignede ting, og bliver helt bleg.

Jeg går derefter ind og mærker på min hingst for at mærke hvor store hans tekstikler er, og det føles ens, bort set fra at den gamles er ret lille.

Begge heste er nogenlunde samme størelse dvs 110cm.

Hingsten's tekstikel er omkring en god håndfuld og "vallaken's" er omkring en meget lille håndfuld vil nok sige to fem kroner ved siden af hinanden størelses mæssigt

Vallaken Laban er købt da han var 9år inde fra et shetlænder stutteri i KBH som VALLAK
Men efter at have mærket det tænker jeg om de måske ikke har fået det hele med under kasteretionen? da tingene dengang jo foregik en del anderledes..


Hvad siger i HG?
Står jeg med en alm vallak, der måske har en knude eller har jeg mig en "klaphingst"??




 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Elektriker 700 kr.
  • Montering og installation af opvaskemaskinen 650 kr.
  • Flytning af stikkontakt - 15min 500 kr.
  • Hjælp til at samle en BRIMNES seng fra ikea 750 kr.
  • Help with bicycle gears that are slipping 210 kr.
  • Skift af vandhane i køkken 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Klaphingst?
  • #1   10. okt 2011 Hvis den ikke har gjort nogen hopper drægtige på folden, slås med de andre eller har meget hormonel forstyrret adfærd, tvivler jeg på at han er klaphingst...
    Men tror kun at en dyrlæge kan give dig svaret.


  • #2   10. okt 2011 Altså han gik på fold med en hoppe på 147cm, for nogen år siden hvor han prøvede at hoppe på den en gang hvor det ikke gik.

    Og ellers gik han på fold med den hingst jeg også har men da hingsten begyndte at blive rigtig mand måtte vi skille dem ad fordi de slåes.

    men ellers er han rigtig sød, han går på fold alene lige nu fordi hingsten er for voldsom. nogen gange har han jo et temperament.

    altså fx trækker han nogen gange afsted med en hvis han bare gerne vil væk fx. eller hvis han bliver forstrækket er han også lidt voldsom.


  • #3   10. okt 2011 Kan det ikke være kræft/fedtknuder?
    Vi har selv en shetlænder på 31, godt nok hoppe, men hun føles heller ikke helt "rigtig" mere..


  • #4   10. okt 2011 Ja vi har haft ham i mange år smiley

    Jo det tænkte jeg også, han virker ikke generet af dem? så overvejer bare at næste gang dyrlægen alligevel kigger forbi at så kan han lige mærke på ham smiley


  • #5   10. okt 2011 Tænker mig at det kunne være arvæv... hvis den eks. har jaft en sædstrengsfistel eller lignende i forbindelse med den kastration.
    Kan du ikke få dyrlægen til at mærke efter næste gang han/hun kommer forbi for at vaccinere eller andet?


  • #6   10. okt 2011 jo tænker jeg også jeg får dyrlægen til for det virker ikke som noget alvorligt smiley

Kommentér på:
Klaphingst?

Annonce