Hvordan får I råd?? Hvordan får I råd??
Godaften HG,
Jeg skal konfirmeres her til maj, og har allerede snakket med min mor mht. at få en hest i konfirmationsgave. Det får jeg IKKE, og det scceptere jeg selvfølgelig :o)
Men noget vi snakkede om er, hvordan får I råd til at holde hest om måneden? Min far og mor er langt fra fattige, de tjener fint med penge sådan middelklasse som så mange andre, udover det tjener jeg selv 720 eller mere sommetider om måneden.
Spørgsmålet går nok mest til jer som er 11-16 år. Så ja, hvordan får I råd? :o)
okt 2004
Følger: 117 Følgere: 122 Heste: 3 Emner: 1.088 Svar: 12.061
Jeg knoklede selv røven i laser på et tidspunkt, for at få min pony på rideskolen at stå nogle måneder, hvilket betød at jeg heller ikke brugte penge på andet end min pony.
ellers, så havde min pony heller ikke ligefrem det mest lukseriøse sted at være, men han virkede nu til at være vældig tilpas
kommer jo an på hvor man vil have den til at stå og hvor meget man vil give sig for sin hest
mar 2007
Følger: 114 Følgere: 133 Heste: 5 Svar: 6.548
I min familie, er heste dét, vi går op i, og så ofrer vi andet for at styrke vores fælles interesse. Så tager vi ikke på charterferie osv., fordi vi vælger hestene først.
mar 2005
Følger: 16 Følgere: 27 Heste: 5 Emner: 119 Svar: 8.407
Man kan godt overleve uden ridehal
sep 2007
Følger: 59 Følgere: 25 Heste: 4 Emner: 289 Svar: 3.652
okt 2009
Følger: 38 Følgere: 23 Heste: 1 Emner: 39 Svar: 244
Så jeg nøjes med part, og det er lige så dejlig, faktisk endnu dejligere for mig.(:
aug 2008
Følger: 11 Følgere: 12 Heste: 1 Emner: 15 Svar: 194
Den stod på rideskolen til halv pris, for den blev brugt som elev hest 3 gange om ugen. rideskolen betalte sko og vacc.
Jeg havde hende til at stå der for 500 kr pr månede.
Og jeg var med til at bestemme hvem der måtte ride på hende.
Det er ikke alle steder man kan få denne løsning.
Men husk hvis der skal dyrlæge på skal du ha penge til det.
Det er ikke kun hesten du skal ha penge til.
Jeg gik med aviser og havde 2 ruter.
maj 2008
Følger: 183 Følgere: 400 Heste: 8 Emner: 629 Svar: 4.379
jun 2008
Følger: 63 Følgere: 80 Heste: 4 Emner: 260 Svar: 3.214
Jeg lovede begge mine forældre at når jeg stoppede betalte jeg dem tilbage. Ponyen blev så desværre halt, men så fik jeg en anden pony som jeg også senere er blevet tilbudt at købe. Der fik jeg stillet spørgsmålet; Drømmehesten/ponyen eller drømmeuddannelsen ..
Vi har i min familie ikke råd til at lægge udgifter til opstaldning, smed, dyrlæge osv. hvis vi også skal spare sammen til uddannelse. Så det er meget op til mig selv.
Men det er igen som mange af de andre siger - priotering (:
jun 2008
Følger: 158 Følgere: 154 Heste: 9 Emner: 116 Svar: 532
de har altid støttet mig med min sport.
idag er jeg 20, har levet på su i 2 år og har først nu fået et job hvor pengene jeg tjener er små. jeg har en stor hest og 2 ponyer. jeg betaler alt på den store (smed, dyrlæge, opstaldning, foder og hø), mens mine forældre betaler udgifterne på ponyerne..
nu skal vi heldigvis snart have dem hjem, og så bliver det billigere..
men jeg er heldig at have forældre der støtter mig
mar 2009
Følger: 26 Følgere: 24 Heste: 3 Emner: 59 Svar: 835
Jeg er på SU og arbejder 2½ time om ugen, men jeg har to ponyer, som kan stå hjemme ved mine forældre, hvilket gør udgifterne mindre. Men det er ikke altid der er varm mad til aften, så må man tage en rugbrød med leverpostej endnu en dag, da det ikke ligefrem bugner i køleskabet.
Jeg har haft part på den ene og den anden er på rideskole, hvilket mindsker udgifterne, men det er nu ikke pga. økonomien, men mere pga tiden jeg har part og sendt den ene på rideskole.
Jeg må undvære ridebane og hal, og så står den bare på skovture, men der kan man også sagtens træne anspring og sidebevægelser, så det er hvad jeg er vant til. Men med min økonomi er der ikke noget der hedder Kieffer, mærkefoder, 3 hovedtøjer osv. har lige det der er nødvendigt og det er helt fint
mar 2005
Følger: 16 Følgere: 27 Heste: 5 Emner: 119 Svar: 8.407
Han havde foderet (Kalvepiller blandet med valset byg) og græs, så skulle bare købe godbider ud og det..
Halm lavede han også selv, så det var jo meget nemt
Boksene var store bokse med spalter under, som dog blev fyldt op med halm med tiden..
De gik i en form for dybstrøgelse, hvor man bare strøger inde hos dem 1-2 gange om dagen, og så engang imellem hentede vi naboens minilæsser og mugede ud
Jeg boede og arbejdede på gården på det tidspunkt, og efter det arbejdede min veninde der (og boede der også lidt mens jeg boede der) så vi stod selv for at lukke ind og ud hver dag
Jeg gav 2 kr om dagen for mit shetlænder føl, og 5 kr om dagen for min shetlands pony..
Mener jeg også gav 7 eller 10 kr om dagen for en fjordhest, og min vneinde gav det samme..
Det billigste hestested jeg har været er hos en privat løsdrift, det er dem der ejer de sidste heste jeg solgte
Der gav jeg 450 kr for den lille og 1.000 kr for den store.. Begge var med mad og pasning, pasning fordi de stod så langt væk jeg ikke kunne komme hver dag. Den store var desuden også med tilridning.
Jeg købte udstyr brugt, fik og lånte strigler osv af veninder.
I starten havde jeg ikke alm. ridebukser, men brugte bare alm. bukser.. Senere købte jeg ridebukser..
Jeg har altid brugt leggins, da jeg ikke kan klare ridestøvler
Hjelmen fik jeg af en veninde.
Ellers som bluse brugte jeg bare alm. bluser og hættetrøjer.. De fungerede udemærket
Så hvis man kan nøjes så kan man have hest ret billigt
Hvordan får I råd??