{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
672 visninger | Oprettet:

skal - skal ikke - vedr udstyr {{forumTopicSubject}}

jeg går og overvejer om jeg bør sælge alt mit udstyr
altså alt rideudstyret.

jeg har to foldbumser, som bliver 15 år i år. Og de er stadig ikke tilredet. har da forsøgt flere gange, men er aldrig blevet færdig
men har da stadig en lille drøm om at de nok bliver det engang. har altid gerne ville selv, men nu har jeg både slidgigt, leddegigt og en discopolaps, så det er nok ikke ligefrem det bedste helbred at skulle hoppe på en hest

jeg går dog og drømmer som sagt, så har alt det rette udstyr til dem. har dog valgt at droppe en lædersadel, så har en lammeskindssadel hænge i stedet for (købt billigt).

hvad ville I gøre?

det skal siges at jeg endelig aldrig har været sådan rigtig interessert i ridning. ville gerne ride western og det er da stadig det jeg gerne vil. men det er bare så hammer svært at finde nogen som kan og vil hjælpe en.
skal de bare gå og hygge sig og så dropper jeg det med at skulle have dem tilredet?
eller skal jeg prøve at sige "vi tager en sommer mere og så skal der ske noget"?

jeg er måske lidt bange for at man som hesteejer, burde ride i andres øjne. også når jeg nu har haft dem i 13 og 14 år

det skal siges at vi bare går og hygger i det daglige. når vejret er godt træner vi hms. de ligner ikke nogen som keder sig. er ude hver dag hele året. iført dækner selvfølgelig


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  skal - skal ikke - vedr udstyr
  • #1   13. jan 2016 Mangler du pengene, som du kan få ved at sælge udstyret? Hvis ikke, så ville jeg bestemt beholde det. smiley
    Ingen siger du aldrig får dem tilredet! Altså, havde du boet lidt tættere på, så skulle jeg gerne lægge krop til, til du selv havde mod på at hoppe op. smiley Når nu du siger, at du godt kunne tænke dig at få dem tilredet, så ville det da være bedst at beholde det. Det kan jo være, at hvis du sælger, så mangler du måske det hele om to år, og det ville da være rigtig træls!


  • #2   13. jan 2016 Altså, hvis du ikke regner med, at få brug for det, så er der intet i vejen for at sælge det.
    Så ligger det ikke og rådner smiley

    Mht. til forventningen om, at man rider sine heste, så tror jeg ikke du ska være bange for den holdning.
    Hvis man hygger sig med sine heste fra jorden, så er det jo sån det er.
    Dem der har Shetlændere som er for store, laver jo osse ting fra jorden.
    Min den gamle, blev først redet til som 11års, fordi hun havde gået som følhoppe og foldbums - og er igen foldbums på pension.


  • #3   13. jan 2016 Det koster jo ikke at have hængende, og hvem ved måske en dag.....

    jeg havde beholdt det......


  • #4   13. jan 2016 Jeg havde også beholdt det... med mindre at du evt har lyst til at køre dem i stedet? for så kunne du jo sælge det og investere pengene i en sulky og sele? Så kommer du j ud på tur med dem, på en dejlig afslappet måde, der ikke kræver meget af dig, som du ville kunne selv hvis din gigt bliver værre, eller ryggen driller en dag smiley

  • #5   13. jan 2016 mangler ikke pengene

    så jeg tror bare at det bliver hængende lidt endnu, og så prøver vi at lege lidt mere. og så ser vi hvad det bliver til

    min vallaks mor var 12 og min hoppes mor var 14 år da de blev tilredet - mener jeg det var. de var begge pænt oppe i årene.så det ligger til familien


  • #6   13. jan 2016 Det er ikke ofte man tjener penge på at sælge brugt udstyr - så hvis du stadig har en lille drøm om at få dem tilredet, og du ikke mangler pengene, så behold udstyret.

    Og det vigtigste ved at have hest er, at man holder af dem og nyder samværet med dem. Om man rider på dem, går ture, kigger på dem og nyder at klappe dem - så længe både heste og ejer har det godt med det, så er det ligegyldigt hvad man laver med dem.

    Mvh Charlotte


Kommentér på:
skal - skal ikke - vedr udstyr

Annonce