Klub Hestevelfaerd

Klub Hestevelfaerd

Medlemmer: 99
Forside Forum Medlemmer Annoncer Heste
723 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 3 Svar

Græsningsgrime???? Græsningsgrime????

Hej Alle.

Jeg har en lille shetlænder Max, som har problemer med forfangenhed. Han reagere her i foråret og i sensommer/ efterår. Jeg foder efter alles henvisning mht dit og dat.
Han går ikke p.t med fold med de andre heste, men synes egentlig han trives med det, endnu. Men heste er jo et flokdyr!!

Jeg har måtte erkende at de nok aldrig vil lykkes for mig at vænne ham til græsset disse perioder, selvom jeg prøver alt. Jeg blev idag anbefalet en græsning grime, hvor han kun kan spise 1/10 en normalt.
Puha tænkte jeg, det et sgu da dyrplageri for en hest som ham smiley Men tænker alligevel på hvad der vejer mest. Det sociale eller en ikke forfangen hest..

Har I nogle erfaringer med græsningsgrimer, for og imod??? Og hvordan har jeres heste i såfald reageret.?

Håber I kan hjælpe mig


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Græsslåning + små klip af busk 600 kr.
  • Fræse havestykke 1.625 kr.
  • Vinduespudsning inde og ude 700 kr.
  • Sætte 2 lamper til og hænge dem op. 1.000 kr.
  • Hjælp til hænge tv op , har forsøgt selv , men det mislykkedes lidt . . derfor brug for hjælp til at rette på det . Har ikke boremaskine eller skruemaskine og det er murstensvæg . 300 kr.
  • Rem hoppet af havetraktor 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Græsningsgrime????
  • #1   11. apr 2012 Det bedste vil, efter min mening, være en makker til ham på en jordfold med stråfoder i evt. slowfeeder system smiley
    Hvis græsningsgrimen er det samme som en mundkurv, så er det ikke særligt hestevenligt. Hesten bruger mulen ting mange ting, så som at føle sig frem med og gnubbe/nusse andre heste med og vise signaler med. Mulen er meget følsom, det er også den vej hesten trækker vejret jo.. Så jeg ser det næsten, som et angreb på hesten smiley Men det kan sagtens være, at jeg forstået det med græsningsgrime helt forkert, smiley


  • #2   11. apr 2012 Begge mine går med mund kurv når de går på græs, altså en mund kurv me hul ibunden, så de kan spise en lille smule, det har fungeret rigtig godt for mig i et par år!

  • #3   13. apr 2012 Hej Tina,
    Jeg tænker lidt på, og en græsningsgrime kan være et 'nødvendigt onde'. Eksempelvis: får han mere glæde af at gå SAMMEN med flokken men MED grime, eller får han mest glæde/livskvalitet ved at gå alene UDEN...
    Når jeg står over for den slags dilemmaer, tænker jeg altid på hvad alternativet er, og vurderer så. Eksempelvis, da jeg fik Napoleon og Victoria gik de på en lille bitte fold der var 15x15 - og der gik de længe. De fik korn, og jeg anede intet andet. Men ALTERNATIVET til det jeg havde at byde dem var at de skulle stå hele døgnet i en boks i en svinestald i grisemøg... Så, et nødvendigt onde var, at de kom ud i solskinnet - uden mulighed for at komme ind - men i frisk luft, lidt græs og masser af opmærksomhed... Så, hvad er dit alternativ og er det du har at arbejde med bedre eller værre end det smiley


Kommentér på:
Græsningsgrime????

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce