IslænderElsker

IslænderElsker

Medlemmer: 599
Forside Forum Medlemmer Annoncer Heste
1.129 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 6 Svar

kåringstræning: hvordan og hvem? kåringstræning: hvordan og hvem?

jeg håber på min unghest er god nok til at kåre. Hun skal til byg. bedømmelse her til foråret (hvis alt går efter planen) men regner med at hun skal til en fuldkåring når hun bliver 5. Dette er godt nok først om 2år, men føler allerede nui at jeg vil sætte mig ind i hvordan og hvorledes hun skal trænes (med hensyn til ridekåring) og hvilket forløb jeg godt kunne tænke mig hun skulle igennem (er jo godt klar over det ikke bare er lige noget man gør, og vil genre være så godt forberedt så muligt)

hvilket træningsforløb sætter i jeres heste i? har set at flere og flere også bruger noget aqua-træning? Min plan er at have hende i så god form så muligt inden hun kommer hen til en der skal træne hende et par måneder eller 3 før hun skal til kåring (og ride hende til kåring) så vedkommende kan starte fra et vis punkt og få mest muligt ud af de måneder med hende.

og hvem ville i bruge til at ride jeres heste til kåring? og nogen der ved noget om priser eller andet på folk der tager heste ind?


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Gardinstang i soveværelset 600 kr.
  • Ophængning af lamper og spejl. 650 kr.
  • Samle det sidste af min jysk seng😂mangler meget lidt 720 kr.
  • Samle to små kommoder 450 kr.
  • Ophæng skab på lille badeværelse 400 kr.
  • Reparation af vandvarmer i kolonihave7 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  kåringstræning: hvordan og hvem?
  • #2   6. jan 2014 nej jeg har det også sådan smiley også derfor jeg vil have hende ordenlig i form osv inden hun skal i kåringstræning, så han kan gå noget mere til hende, og kan tage hende derfra hvor jeg ikke selv kan. smiley



  • #3   7. jan 2014 Jeg ville bruge Søren Madsen. Han er måske ikke den der giver de allerhøjeste resultater, men jeg vægter virkeligt at man får en velredet hest hjem igen. Jeg synes at der er en del der rider meget resultatorienteret på bekostning af hesten, og jeg synes at det er pinligt at der i stedet for at blive slået ned på det gives høje karakterer.

  • #4   7. jan 2014 Jeg vil selv vise Hilling til kåring når det engang kommer dertil, men jeg vil heller ikke have hende kåret før hun er 7 tidligst! Jeg synes det er uretfærdigt at forlange at en unghest der ikke engang er halvvejs færdig, skal kunne præstere sit bedste. Så når nu vi alligevel ikke har noget vi skal nå, så vil jeg hellere give hende lidt længere tid.
    Hvis jeg ikke selv skulle gøre det, er der kun 2 mennesker jeg havde lyst at overlade min hest til, og det er Søren Madsen, fordi jeg er helt enig med Søster McFluff. Han er en af de få der sender en velredet hest hjem, istedet for en ødelagt hest, og det synes jeg er vigtigt når jeg nu gerne vil blive ved at ride min hest efterfølgende. Der er også en mere ukendt dame som hedder Julie Hammer som jeg har stor tiltro til selvom hun ikke har den store kåringserfaring.

    Aqua træning kunne meget vel blive en del af Hillings kåringsforberedelse, hun har været afsted én gang, og jeg var meget begejstret over resultatet. Det kunne både være godt at bruge til at kickstarte træningen, og til at finpudse formen lige op til.


  • #5   7. jan 2014 Grunden til Søren måske ikke giver de aller højeste kåringer endnu, er fordi han ikke får de samme top heste til kåring som Agnar og Johann gør. Søren har ikke redet kåring i så mange år, som de andre 2 har endnu. Jeg er sikker på at han på sigt nok skal komme op og få de helt gode kåringer. Men i har ret i, at i får en velredet hest hjem igen smiley

  • #6   8. jan 2014 Det synes jeg lyder som en plausibel forklaring.

  • #8   11. jan 2014 det lyder super godt, er glad for i gider dele noget erfaring smiley

    jeg vægter helt sikkert også højt at få en hest hjem som ikke er ødelagt, meningen er ikke at hun kun skal kunne gå på en mark som avlshoppe når hun kommer hjem, men også kan rides. det er meningen at hun skal blive ved os smiley

    jeg er ikke selv dygtig nok til at kunne ride til kåring, meget af det handler også om at jeg slet ikke har nerver til sådan noget, og det er også derfor jeg ikke rigtig rider stævner. Er simpelthen ødelagt af nerver flere dage i forvejen smiley

    altså grunden til jeg syntes min hest skal i kondi er at jeg mener at så har den nemmest ved at vise hvad den kan smiley aquatræning har jeg netop tænkt for ikke at belaste den alt for meget, og for at der er noget anderledes træning der kunne være rart for hesten smiley


Kommentér på:
kåringstræning: hvordan og hvem?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce