Anden særlig race Buller 2008

938 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 16 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Anden særlig race Buller

Fødselsår:
2008
Højde:
Omkring 160
Temperament
Rolig
Gangarter
Middel vil jeg mene
Stævner
Stamtavle
Ukendt
Køn
Vallak
Bemærkninger
Buller er en hest jeg har været så heldig at få lov til at ride. Han er en utroligt skøn hest, der er svær ikke at holde af.
Han er nok den roligste hest jeg nogensinde har mødt. Det tager en del af skræmme ham, og 99% af tiden er han bare så super cool og rolig.

Buller er en hest jeg begyndte at ride, efter et fald fra anden hest der gjorde mig rigtig usikker. Han har derfor været en fryd at ride på, da han aldrig har været 'fræk' eller voldsom, hvilket har gjort at jeg har kunnet finde selvtilliden på hesteryg igen og samtidigt fået en masse gode ture.

Udover at han er en rigtig ven på banen er han også en super springer - dog har jeg altid været ret bange for at springe men han er så sød og nem at vi helt sikkert skal udforske springbanerne noget mere sammen!

Flere ridebilleder vil komme, men da jeg oftes er personen bag kameraet er det ikke lige så nemt at skaffe ;)

UPDATES:

Marts 2019:
Så er det over 2 år siden jeg stiftede bekendtskab med Buller for første gang. Og hold nu op en rutsjebanetur han har givet mig. Heldigvis mest op, og har det været ned har det været en hel rejse for mig for at blive bedre og lære at tackle tingene anderledes end jeg før har gjort.

Der er ikke nogen tvivl om, at Buller er min ultimative drømmehest. Han er en kammerat hvad end det gælder tur, spring eller dressur, og han har lært mig så meget mere på de to år end jeg nogensinde har lært. Buller er en hest jeg vil mene jeg kan stole 110% på uden at blinke et øje. Når det så er sagt har han ikke altid været nem. Han er aldrig 'ondskabsfuld' på nogen som helst måde, men gider han ikke mere er man ikke i tvivl. Derudover lærte han hurtigt at læse hvornår jeg blev nervøs, og så fandt han hurtigt måder at slippe for ridning på. Og hvordan tackler man så lige det, når man i forvejen har svært ved at sætte sig igennem, og hesten egentligt bare stiller sig op eller går mod udgangen lige meget hvad man gør? Det var lidt en skrig for mig at finde ud af, for det med bare at losse til en hest har aldrig lagt mig naturligt - nok mest af alt fordi jeg frygtede en tur i sandet haha.

Men alle vores dårlige perioder er vi sammen kommet igennem, og hvor jeg førhen var verdens største kylling (og stadig er det 90%) af tiden, så føler jeg virkelig jeg kan alt med Buller. Bare at give ham lov til at tonse afsted i skoven, ride helt uden udstyr selvom at hverken stop eller drejesignalet er der, og så det med spring - ej men den hest har vist mig så mange ting de sidste to år som jeg GODT kan - selvom at jeg ofte går lige modsat og absolut ikke tror jeg kan noget.

Hvis der virkelig er noget den hest har givet mig, så er det selvtillid, og det er jeg ham - og hans fantastiske ejer selvfølgelig - evigt taknemmelig for <3
Kommentér på:
Anden særlig race Buller
Annonce