Shetlænder Tvebak 2006

736 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 6 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Shetlænder Tvebak

Fødselsår:
2006
Højde:
70cm
Temperament
Meget rolig, kan nærmest få ham til alt. Men på folden bestemmer han meget bestemt men fair over min 1½ års hoppe. :-)
Gangarter
Ja shetlænder gang.
Stævner
Nej, men han har da været med på børnedyrskuet i Odense.
Stamtavle
Mor: Laura
Far: Ukendt navn

Racetypisk
Køn
Vallak
Bemærkninger
Tvebak er min låne-pony, min veninde har venligst udlånt ham, så min plag ikke skal gå alene. :-)

Han er virkelig en lille sej fyr, han satte lige min plag på plads første gang de kom på fold, og han finder sig bestemt ikke i noget ballade fra hendes side. På den anden side er han også meget fair overfor hende, og tryner hende ikke bare fordi at han kan.

Tvebak bliver stort set ikke bange for noget, jeg ved ikke om det er fordi han er så lille at han ikke kan nå at se de farlige ting før han er forbi. Hehe. Ej han er virkelig cool, igår var han ude at svømme mellem revlerne på stranden, tror egentlig han syntes det var meget hyggeligt.
3-4 gange om ugen går vi ned til stranden så de lige kan få dyppet benene, og det nyder hestene rigtigt.

Tvebak og hans mor Laura faldt min veninde og jeg over på Egeskovsmarked da han var omkring et halvt år, de stod og hang og så ganske forfærdelige ud. :-( Hverken jeg eller min veninde kunne næsten holde det ud, og vi endte med at slæbe dem med hjem, hvor det viste sig at de begge havde over 40 i feber... Så det endte med at blive et par dyre heste, men de kom sig heldigvis begge 2, og foråret efter kom Lillesøs Vimme (som vi ikke var klar over var med) og hun havde også klaret sig fint igennem sygdommen.

Juli 2013
Lille Tvebak hygger med Addi, han er, ligesom Addi, ved at blive trænet i at stå alene, så jeg kan tage den ene med ud at gå mens den anden er hjemme. Tvebak er dog ikke helt fan af det at stå alene, men det går når han får en lakridssten mens Addi og jeg træner. Dog hvis det tager for lang tid, så bliver han utilfreds, men det går meget bedre. :-)

Så har vi fået lavet en bom, med en kost, så vi kan stå og strigle, samt Tvebak kan få kløet numse, man og hvad ellers han nu gør. :-) Addi var efterhånden blevet vænnet til at Tvebak kløede numse op af hendes forben, hvilket er en god egenskab men vi syntes det var på tide at få noget ordentligt som de begge ku klø på. Hehe.

Oktober 2013
Lille Tvebak, var stærkt upopulær igår... Vi gik lang tur, og Tvebak var lidt træt til sidst, men Addi gik og var lidt fræk, så jeg tænker, at jeg lige slipper Tvebak(i skoven), for han er meget afhængig af at være sammen med Addi... Det gik fint det første minut, så traver Tvebak pludselig afsted, drejer ned af en sti, og vupti så var han væk. Både Addi og jeg har nok set utrolig sjove ud i hovederne, hun ku ikke forstå hvor han blev af og skabte sig lidt, jeg tænkte at han nok kom hvis han opdagede at vi ikke fulgte efter, men det gjorde han ikke, så turde ikke andet end at følge efter, og ja hvor fandt man ham, ude på en dejlig saftig grøn mark, og hver gang jeg nærmede mig ham, løb han, så jeg var godt tosset. Hehe. Endte med at gå 400m ned af marken med Addi, gemme os bag et hjørne, og endelig kom han styrtende efter os, meget svedt, det tykke lille dyr. :-) og så ku jeg få fat i ham igen. Men populær det var han ikke, men det blev en sjov historie bagefter. ;-)

Marts 2014
Lille Tvebak er simpelthen den mest frække(uopdragne) lille hest, han er bare blevet mere og mere fræk. Hehe. Så nu er han kommet i opdragelse, det er nu mest når man går med ham, han trækker værre end en trækhest, så nu er der købt rebgrime og så skal vi ud og øve halvparader og gå ordentligt. ;-)
Kommentér på:
Shetlænder Tvebak
Annonce