New Forest | Lærke 2004

6.501 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 262 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

New Forest | Lærke

Fødselsår:
2004
Højde:
Ca. 139
Temperament
Meget omgængelig og er en rolig hest at arbejde med. Hun har det største hjerte en hest overhovedet kan have, så derfor dejlig og nem at have med at gøre..
Gangarter
Skridt: Har en dejlig skridtgang, som er god at side i, og hun løber ikke.

Trav: Den er dejlig, men kan nemt finde på at løbe lidt, men ellers er den rigtig dejlig, når den er kontrolleret

Galop: En super dejlig gang, som er let at følge, og som heller ikke går for stærkt.
Men de er alle sammen nogle gode gangarter..
Stævner
Hendes første stævne løb af stablen den 26. September, i Farsø Rideklub (Klubmesterskab), hvor hun skal starte LC2 dressur, LD spring og Micromacro med fantastiske Malene :) Helt vildt

Micromacro: 8 fejl
LD: 4 fejl
LD2 dressur: Meldt fra
Men til at det var hendes første stævne, klarerede hun det super godt ;) <3
Stamtavle
Nej det har hun ikke, men jeg ved at hendes far hedder Klaus, men han er ikke hingst længere, da han blev kastreret efter at have været sprunget over hegnet for at komme over til Lærkes mor, og deraf blev min pony til.... Men ved også at moren og faren er ren New Forest begge to, så det må Lærke jo også være. Thi hi
Køn
Ja selvfølgelig er hun køn, end da meget køn.
Hun er en mega sej Hoppe.
Bemærkninger
Lækker talentfuld pony:)
En brun New Forest hoppe med stjerne, stregblis og snip.
Super dejlig pony med kæmpe personlighed. Og har en sej humor xD
Lærke er født den 6. juni 2004..
Hun er en rigtig charmeklud/charmetrold, som elsker at blive puslet og nusset om. Hun er super dejlig at have med at gøre, og vil ikke gøre hendes omgivelser fortræd.
Hun er stadig unghest, men det mærkes ikke på hende.
Hun er nu blevet min store springer. Hun har aldrig sprunget før, men nu springer hun, som en drøm og hun elsker det.
Lærke er en altid glad og frisk hoppe der ser lyst på alting, og er åben for nye omgivelser og nye ting som hun skal prøve..
Lærke vil gerne rides og er altid med på den værste. Hun går rigtig godt når hun er skridtet godt varm. I skridt er hun som en drøm og i trav går det bare så godt når den er kontrolleret. Galoppen arbejder vi på at forbedre, men det bliver bedre og bedre for hver gang. Hun er en pony der kræver en fast hånd, men når hun først har fundet den, så rider vi bare der ud af.
Hun er meget fin i hendes tempo på dressurbane, og rigtig meget frisk på en springbane, det er der hun hører hjemme.
Jeg har selv tilredet hende og dermed selv kunnet forme hende til den hest jeg gerne ville have og kunne bygge videre på. Jeg vælger så at satse på springningen, da hun er en pony fuld af energi og tager alting i stiv arm..
Hun har på det sidste ikke ville galopere eller overhovedet gå frem, hun bakkede hellere i stedet for at gå frem. Jeg blev mere irriteret og jo mere irriteret jeg blev, jo mere blev hun jo også. Jeg ringede straks til Malene, som havde haft hende i ridning for mig i en måneds tid, om hun havde oplevet dette ved hende. Men nej det havde hun ikke, og kunne ikke forstå hvorfor hun pludselig var sådan, sådan havde hun jo aldrig opført sig hos hende. Til sidst var vi kommet så langt ud, at jeg ikke engang kunne strigle hende, hun tillod det slet ikke, hun gik frem og tilbage, var mega sur, når jeg var hos hende, intet hjalp, jeg prøvede at hygge om hende i boksen, hun fik en ferie, for om det måske ville hjælpe. Det kunne jo nemt være at hun var kørt træt efter alt det nye hun havde lært hos Malene og derfor lige skulle have lov at tænke over det, men heller ikke det. Men nu hvor hun ikke ville rides på banen, måtte jeg jo så ride på tur, det kunne jeg så pludselig heller ikke, hun nægtede simpelthen alt. Hun ville ikke ind i stalden længere uden at de andre var inde - nogle gange var det endda så slemt, at hun hellere ville være ude alene på folden i bælgragendes mørke i flere timer inden vi kunne få hende til at gå ind. Jeg blev mere om mere ked af det, bare at hun ikke ville ind i stalden kunne få mig til at græde, jeg kunne ikke mere og var lige på nippet til at sælge hende, men dette kunne jeg ikke, jeg elskede hende for meget, om hun så ikke elskede mig, gjorde ikke at jeg solgte hende. Vi var nu kommet rigtig rigtig langt fra hinanden, så langt at hun ikke engang ville gå ved min side, hun ville heller ikke engang ud af hendes boks.
Noget måtte vi simpelthen gøre, og vi vidste snart ikke, det næste blev at vi bestilte en ny sadel, både fordi at jeg snart ikke kunne være i den længere, men også at den hele tiden ville glide frem. Der gik så et stykke tid og jeg fik min sadel tilbage efter at være tilpasset. Men så skulle jeg jo selvfølgelig ud og prøve den på hende, hun var godt nok noget fræk, bukkede og stejlede, og gjorde ved, men det var der jo heller ikke noget at sige til, hvorfor skulle hun også slæbe rundt på en hun knap nok kunne være sammen med. Men da vi var færdige var jeg overlykkelig - jeg havde fået hende til at galopere, godt nok bukkede hun helt vildt, men whatever hun galoperede jo.
Vi var kommet så langt fra hinanden pga. af at hun forbandt mig med smerte, for hver gang jeg red hende, påførte det jo smerte, så jeg kunne da godt forstå hun ikke ville mere..
Men nu har vejret været så frygtelig dårligt at vi ikke har kunnet ride, og ikke har kunnet få set om sadlen stadig gled frem, ellers ville sadelmageren, jo selvfølgelig stoppe den om. Men så har jeg trænet HMS med hende og det elsker hun. Vi er kommet så tæt sammen igen at hun vil gå igennem ild og vand for mig, ja selv bare første gang gik hun over is, over til mig som stod på den anden side. Hun var ikke det mindste i tvivl, hun kom bare. Også var jeg lykkelig igen over at have en hest der igen tillod mig og Lærke var glad og lykkelig som mig..
Nu glæder vi os bare til at komme i gang igen, når alt sneen er væk, så vi kan komme til at springe, som vi elsker, og vi håber meget stærkt på at alt vil komme til at gå super, så vi når nogle stævner sammen.
Lærke har jo som tidligere nævnt været i ridning i Farsø i Nordjylland, hos en meget sød og erfaren pige, Malene (Hende kan I umuligt ikke have hørt noget om fra mig xD <3) . Vi læssede Lærke den 28/8-2009 og kørte afsted mod Farsø. Dernede stod en flok og ventede jeg anede ikke noget som helst om hvem det var, der skulle have Lærke, havde kun skrevet lidt med personen over HesteGalleri.dk. Men ud af flokken kom en meget sød, glad og frisk pige. Jeg vidste bare at det var noget for Lærke :) <3 Jeg havde på forhånd forbedret mig selv på, at jeg ville blive ked af det, men som Hun kom ud af flokken, vidste jeg bare at Lærke ville få det godt.
Jeg fik jo så besked hver dag om hvordan det var gået, og jeg nød at få en besked hvor der stod alt muligt godt, og at alt bare gik fremad :D Jeg var nede at besøge hende en weekend, som bare var rigtig dejlig, og hyggelig :D <3
Men på en måned blev det jo altså ikke bare til ingenting, nej det var bare fantastisk, og hun gik bare rigtig godt. Malene havde både lært hende at gå dressur og spring.
Så en uges tid eller mere før den 26/9-2009 fik jeg besked om, at Lærke og Malene skulle starte stævne, og spørg lige om jeg ikke var glad og pludselig fik al for meget energi xD
Men det gik bare super godt. De startede LD og Micromacro.
Men den 1/10-2009 drog vi igen til Farsø, da skulle vi hente hende hjem.
Den måned havde bare været fantastisk og hyggelig. :D <3

Nu springer vi igen, og det er bare det bedste, hun er så dejlig at springe på, og nyder det også rigtig meget selv.. I dressuren er det bare begyndt at gå kanon, og hun går perfekt med hovedet ;D <3

***23/7 2010***
Første gang hun var ude at bade ;D Hende som er panisk for vand ;D <33
Kommentér på:
New Forest | Lærke
Annonce