Schenkeldøv - Hvad gør man? Schenkeldøv - Hvad gør man?
Hello!
Min pony reagere på ingen måde på mine schenkler. Eller jo! - Hvis jeg trykker/sparker 2-3 hårdt hurtigt efter hinanden. Jeg kan godt dreje, få hende i holdning osv med benene. Men jeg kan bare ikke få hende frem! Hvis det er, fordi hun ikke gider dressur hvad skal vi så? - Vi blander ugens træning med longering, rebgrime, dressur, tur osv. Så vi laver en masse andet end kun dressur.
Hvis jeg så rider uden pisk, kan jeg opgive alt kontakt med benene. Så slæber hun fødderne af sted og jeg kan få lov at holde hendes hoved. Dreje kan vi jo, måske nok godt, hvis det da passer damen!
Dette problem har stået på i minimum ½ år !
Jeg har fået rådet om at ride med sporer, men vil ikke, så den kommer i ikke længere med
Desperat rytter søger hjælp!
Ja jeg er bidløst!
okt 2009
Følger: 71 Følgere: 53 Heste: 7 Emner: 197 Svar: 2.412
El´ler prøv med noget undervisning!
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.970
Nogle heste kommer aldrig til at syntes banen er spændende, heller ikke selvom man laver alt muligt andet eller holder sig væk i længere perioder.
Men for at aflære dens døvhest skal du klemme med schenkelen, hesten reagere ikke så tjattes der til - også skal hesten reagere, i det øjeblik der reagers slippes schenkel tryk pg ikke noget tjat. Det handler om at give det signal du gerne vil ende ud med, reagere hesten ikke, så forstærker du.
Du skal så finde noget hesten reagere på.
Min oplevelse er nemlig også at nogle heste kan være møg ligeglade med en pisk.
Du kan også hoppe ned fra jorden og indlære frem signalet, det har jeg dog ikke gode erfaringer med hvis hesten i forvejen er en uenergisk og ligeglad type.
De heste jeg har redet på der har være lidt schenkeldøve inde på banen har været glimerende uden for banen, der forstod de ben meget let,men inde på banen, nix
Nogle af dem heller ikke selvom der var spring og heller ikke selvom man lavede noget fra jorden osv.
jun 2011
Følger: 18 Følgere: 20 Heste: 3 Emner: 29 Svar: 1.153
jun 2008
Følger: 90 Følgere: 82 Heste: 1 Emner: 163 Svar: 877
jun 2008
Følger: 90 Følgere: 82 Heste: 1 Emner: 163 Svar: 877
Har prøvet det med Tanik og nu reagere hun nærmest kun på pisken, når hun skal frem på banen..
maj 2011
Følger: 12 Følgere: 10 Heste: 1 Emner: 2 Svar: 107
Min hoppe var også en smule schenkeldøv, men det fik vi hurtigt rettet op på. Jeg kan med det samme anbefale, og det hjalp ufattelig meget. Hvis du er imod dette, er det selvfølgelig okay, men jeg vil med det samme anbefale dig sporer. Sporer er ikke et ''tvangs'' middel, det forstærker bare dine hjælpere. Når du rider med sporer reagerer hesten hurtigere end før. Du behøver kun at give den et lille spark - og hvis den ikke reagere giver du den et hårdere spark - husk altid ved gjordlejet da det er der de er mest følsomme og opmærksomme. Det giver ikke hesten et valg, og du får den presset frem. Husk altid at det er dig der bestemmer - OG IKKE DIN HEST. Det er dig der skal styre, og hvis hesten gør det modsatte må den få af vide at det er dig der bestemmer. Nogle gange må man straffe hesten så den ikke gør det igen. Så hellere have en opmærksom hest der ved hvad den må, end en doven og uvillig hest der kun gør hvad der passer den. Det har hjulpet rigtig meget for mig, og jeg behøver slet ikke kæmpe med min før i tiden ufrivillige hoppe.
maj 2009
Følger: 26 Følgere: 25 Heste: 4 Emner: 6 Svar: 48
Rid med spore eller pisk og i stedet for at sparke flere gange så en gang forholdvis hårdt, så hesten bliver lidt forskrækket og opdager at du faktisk mener det
Så vender den sig til det og så kan du. evt droppe sporerne hvis du vil
jun 2010
Følger: 95 Følgere: 84 Heste: 6 Emner: 50 Svar: 680
Schenkeldøv - Hvad gør man?