448 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Svar

påkørsel af kæledyr påkørsel af kæledyr

I går aftes forsvandt min kat gizmo.. Fandt ud af gennem fb at en rød kat var blevet påkørt tæt på falck.. mig ellers ringe til falck og dyrelæge og forhøre mig.. det var gizmo, og han var blevet bragt til grindsted dyrelæge.. jeg måtte vente en hel nat for at kunne snakke med dyrlægen omkring hans tilstand.. vidste ikke om han levede eller ej.. ringer til dyrelægen som siger han er ok igen, støtter på benet og spiser.. Tak til den engel der holdte hånden over ham ? og ikke mindst tak til falck og pernille for at have hjulpet ham smiley

Har I andre også oplevet en solstråle historie, kom gerne med den smiley
Ligger alligevel bare i sengen med giz og passer på ham smiley


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Kitchen clogged 750 kr.
  • Flyt tørretumbler 450 kr.
  • Reparation af kabelfejl på robotplæneklipper 1.300 kr.
  • Furniture Assembly 2.200 kr.
  • Hente to døre i bauhaus Roskilde Montere døre og dørhåndtag i Jyllinge 2.100 kr.
  • rep. af hul i vandrør 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  påkørsel af kæledyr
  • #1   27. nov 2012 dejligt for din lille mis

  • #2   27. nov 2012 Hvor dejligt at den overlevede, er jo desværre de færreste der gør. Og sikke et held at den enten er fundet, eller personen som har påkørt den tog den til dyrlæge.

  • #3   27. nov 2012 Sikke en dejlig historie..

    Jeg fandt engang en påkørt kat udenfor mit hus. Den havde tydeligvis brækket benet. Jeg kørte den til dyrlæge, hvor jeg i stedet for at få den aflivet, valgte at få opereret en ny hofte+lårben på den! Den havde hverken chip eller halsbånd, så jeg satte sedler op, om nogen savnede den? Jeg fik ingen svar, så jeg beholdte katten, som levede mange gode år hos mig, -med sin nye hofte og lårben smiley Det var en dyr omgang, men jeg kunne simpelthen ikke aflive den..

    For 2 år siden var jeg på ferie i Spanien, hvor en herreløs kat gik rundt og tiggede mad ved alle ferie-lejlighederne :´( Naboerne fortalte at folk i nærheden havde set katten var blevet smidt ud af en bil, nogle måneder tidligere. Mit hjerte kunne ikke bære at efterlade denne stakkels kat..
    Så lang historie kort: Jeg kunne ikke få katten med mig hjem, pga. flyselvskabet ikke tog dyr ombord. Så jeg smed min flybillet i skraldespanden, min familie tog hjem uden mig. Jeg købte en billet til et fly som fløj 2 dage senere, hvor jeg måtte havde katten med smiley
    I dag bor Carlos hos mig i Danmark, og er ikke længere en udsultet gadekat i Spanien smiley


    profilbillede
  • #4   27. nov 2012 Marie: ja kan lige se det for mig smiley dyrelægen fik vist også en oplever den dag hihi.. men godt den klarede det smiley
    Camilla: hold fast et hjerteskærende historie .. det var utrolig flot af dig ...
    godt du var der smiley og wow den lille fyr ser da lækker ud hihi


  • paw&iben
    paw&iben Tilmeldt:
    okt 2012

    Følger: 9 Følgere: 8 Svar: 2
    #5   27. nov 2012 Hvor dejligt at han overlevede og sikke en oplevelse!!

    Da min mormor var ung havede hun en lille kat der hed Milla. Min mormor kunne gå ture men den Milla på skuleren. Og den fylgte efter min mormor når hun gik rundt i sin lejlihed og når hun skulle på toiletet ventede den på hende foran døren på hende!<33 Så en dag da min mormor var på ferie, fik hun hendes nabo til at passe den. Milla var ret nervøs for det var første gang at hun ikke så min mormor i så lan tid. En dag da der så blev banket på døren troede Milla sikkert at det var min mormor og hun løb alt hvad hun kunne hen til døren og da hun så at det ikke var min mormor, løb hun bare vidre ud og lage ikke mærke til at der kom en bil i fuld fart. Og desværre døde Milla så.


Kommentér på:
påkørsel af kæledyr

Annonce