At holde af et dyr der skal sælges {{forumTopicSubject}}
Hej HG.
Jeg sad lige og skrev med en veninde om salget af hende kanin. Hun har hverken tiden eller interessen for den længere, og jeg skrev så til hende, om at jeg gerne ville købe den af hende. Hun skrev så til mig at hun var utroligt glad for at det var mig der vil få den, fordi hun holder meget af den.
Jeg svarede så, at man selvfølgelig holder af sine dyr, men at jeg garanterer hende at han vil få det godt hos mig. Hun svarede så tilbage at hun næsten synes at det er skræmmende at man kan holde så meget af et dyr.
Mine tanker nu:
Ja, som køber af et dyr ser man gerne dyret som sit eget efter køb - men jeg ser personligt meget gerne at sælger er ked af det ved salget (ikke fordi jeg gerne ser folk triste), fordi jeg så fornemmer at man har brugt tid på dyret, og at man har knyttet sig.
Jeg har arbejdet i en salgsstald hvor jeg så at hestehandleren hellere så krikkerne blive købt i dag end i morgen. DET skræmmer mig - at man kan være så kold overfor levende væsner.
Det er selvfølgelig lettere for handleren at sælge dem, end hvis han ville knytte sig, men jeg som heste - og gnaverelsker kan ikke forestille mig hvordan man kan tage sig selv seriøst, hvis man sælger dyr man knapt nok kender.
Undskyld at det blev lidt langt - jeg måtte bare lige ud med mine tanker.
Hvad synes i?
Kunne DU være hestehandler (eller for den sags skyld en anden handler, med dyr), uden at kende dyrene du sælger?
jun 2008
Følger: 26 Følgere: 24 Heste: 2 Emner: 53 Svar: 978
Jeg ville opføre mig professionelt!
Men skal bestemt ikke som hestehandler knytte sig til de heste som kommer, for de kommer jo afsted igen!
Selvfølgelig må man godt synes at hesten er sød og flink, men det går ikke man græder hvis man skal sælges et dyr hver gang, og faktisk har det som arbejde. Hvis man ikke kan lide at sige farvel, så er det måske ikke det man skal lave.
apr 2010
Følger: 24 Følgere: 19 Heste: 2 Emner: 78 Svar: 312
Jeg forstår godt den del med at man ikke ligefrem skal græde .. men ja. Jeg ville ikke kunne det.
Jeg sælger ikke gerne dyr som jeg ikke kender ud og ind, jeg vil da også gerne kunne fortælle køber lidt om dyret.
jun 2008
Følger: 26 Følgere: 24 Heste: 2 Emner: 53 Svar: 978
Jeg ville jo heller ikke sælge et dyr som jeg ikke kendte til, ville nok lære den at kende og finde ud af hvordan den er. Tror bestemt det ville give point hvis en handler lige kunne sige sidste uge kunne den ikke changere, men i går lavede den et rent chancement!
apr 2010
Følger: 24 Følgere: 19 Heste: 2 Emner: 78 Svar: 312
Men kan du følge mig lidt i det jeg mener?
jun 2008
Følger: 26 Følgere: 24 Heste: 2 Emner: 53 Svar: 978
apr 2010
Følger: 24 Følgere: 19 Heste: 2 Emner: 78 Svar: 312
jul 2007
Følger: 27 Følgere: 26 Heste: 2 Emner: 5 Svar: 151
Men forstår godt hvad du mener :).
maj 2006
Følger: 54 Følgere: 72 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 1.642
Jeg er en pige på 18 som arbejder i en dyrebutik i aarhus og vi sælger både fisk og gnavere og jeg har intet problem i at være professionel. Dyrene har det godt og har god plads, hver morgen tjekkes alle dyrene efter at de har det godt er i live. Og er der fx lang hårede kaniner tjekkes de også for knuder i pelsen. Men derud over får dyrene fred, da det stresser dem rigtig meget hvis vi hele tiden gik og snakkede med dem og tog dem . Så jeg har intet problem med at være professionel
mar 2005
Følger: 16 Følgere: 27 Heste: 5 Emner: 119 Svar: 8.407
Jeg har solgt en hund jeg tit ser
apr 2010
Følger: 24 Følgere: 19 Heste: 2 Emner: 78 Svar: 312
Jeg spørger om hestehandlere, fordi jeg synes det direkte også kan blive farligt hvis man køber en hest som handler knapt nok ved noget om, fordi han fik den i forgårs og sælger den i dag. - Forstår du hvad jeg mener?
Det er ikke helt det samme med gnavere. (:
maj 2006
Følger: 54 Følgere: 72 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 1.642
Derfor jeg svarede havde du kun sagt heste handlere havde jeg ikke svaret
mar 2005
Følger: 16 Følgere: 27 Heste: 5 Emner: 119 Svar: 8.407
apr 2010
Følger: 24 Følgere: 19 Heste: 2 Emner: 78 Svar: 312
Fjordlænderen - Det er froståligt nok, derfor køber jeg normalt selv af avlere.. (:
maj 2006
Følger: 54 Følgere: 72 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 1.642
Jeg har rigtig dårlig erfarring med at købe gnavere der kommer fra avlere, det er de mest agressive gnavere jeg har haft, bed og angreb hvor imod en anden af samme type var købt hos en familie hvor den var født som vild kanin udenfor har aldrig haft så rolig en gnaver som den, så jeg vil ikke sige det er bedre at købe sine dyr det ene sted frem for det andet, mød de forskellige dyr og oplev deres sind, det afhænger af dyret og hvor det kommer fra, hvordan det er behandlet og de fleste dyr man køber i fx en dyrehandel er super rolige da de kommer fra familier med børn, så de derfor er vant til at være i hænder og vant til børn, det er de oftest ikke hos en avler
maj 2006
Følger: 54 Følgere: 72 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 1.642
mar 2005
Følger: 16 Følgere: 27 Heste: 5 Emner: 119 Svar: 8.407
Jeg har haft over 30 rotter og meget få af dem ha været aggresive, og det er tit nogen har købt i dyrehandlere og senere solgt videre, dvs de egentlig var foderrotter..
maj 2006
Følger: 54 Følgere: 72 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 1.642
mar 2005
Følger: 16 Følgere: 27 Heste: 5 Emner: 119 Svar: 8.407
og nej, rotter er ikke tamme overfor mennesker af natur, de skal vænnes til det fra de er helt små
At holde af et dyr der skal sælges