351 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 9 Svar

Hidsige hunde! Hidsige hunde!

Hej alle.

Jeg ved ikke om andre også har samme problem som jeg, men jeg synes at alt for mange folk ikke har styr på deres hunde. Det er mega irriterende når man er på tur med hesten, og møder sådan en arrig hund. Mange heste er jo af natur bange for en hidsig hund, da de tænker "flygt", Og så kan det være svært at holde hesten fra at løbe løbsk. Det er fint de er bag indhegning, men synes man skal tage hensyn til når man bor på landet, at ens hund kan færdes forsvarligt bag en hæk, uden den flipper ud.

I vores by har vi 2 rottweilere, som går løse i deres gårdsplads. (Der er dog lukket af) Hver eneste gang vi rider forbi kommer de farende op af henget, løber med langs hegnet mens de gør voldsomt! Min hest bliver self. meget forskrækket, og Jeg har tit svært ved at holde hende. Jeg springer tit min tur over, da jeg gruer over at skulle forbi (kan ikke ride andre veje hvis jeg vil i byen)

-Ville bare lige fortælle det. Andre som har oplevet det samme? Kom evt. med din historie smiley


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Fejlfinding og reparation af kabel 1.000 kr.
  • Bundventil skiftes i vask 400 kr.
  • Sæt vaskemaskine til (el) 500 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 1.000 kr.
  • elektriker 600 kr.
  • Mounting of TV on wall 300 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hidsige hunde!
  • #2   3. okt 2007 Det kender jeg godt.

    Stod et sted for nogle år siden og når vi skulle på tur så skulle vi forbi en lille arrig hund.

    Der var nogen af de andre som oplevede at ejeren bare stod og grinte, hvis den kom farende ud mod os.

    Den ene gang jeg red forbi havde jeg til alt held styr på sippe og kunne så sige til ejeren han skulle opdrage på den. Han sagde det var ikke hans problem. Jeg var tilpas sur på det tidspunkt, så jeg sagde at det skulle han da det var en offentlig vej og ellers måtte jeg ringe til politiet.

    Det skal lige siges at den løb også efter cyklister.


  • #3   3. okt 2007 Team ASR:
    Du har ret i det, men hvis hesten/ponyen er blevet tilpas meget forskrækket for hunden første gang, så er det noget sværere.


  • #4   3. okt 2007 Irriterende.

    » Team ASR' Dressurmandlen :b SØGER KAT. 1 PONY!
    Altså jeg tror ikke hesten ligepludselig stopper med at være bange for det. Der er jo flugtinstikt i deres natur. Instinkter kan man ikke lave om.
    F.eks. jeg går med aviser og så er der en meget aggresiv hund hvor jeg skal helt ind til hegnet for at lægge avisen i og så snart man kommer hen til hegnet begynder den at gå. Jeg synes det er lige ubehageligt hver gang for jeg ved aldrig hvornår den helt præcist har tænkt sig at gø. Så jeg for et chok hver gang smiley


  • #5   3. okt 2007 Kender det godt.
    Men Baunty er FULDSTÆNDIG ligeglad, han går bare som ingenting. xD


  • #6   3. okt 2007 Synes også det er pisse irreterende.

    Men der hvor min står er der to fritgående hunde, og den ene gør af ALT!!!

    Så når vi rider er hestene fuldstændig ligeglade, men jeg bliver tit nervøs, for at det går galt. For normalt er min hest (araber) bange for ALT!!


  • #7   3. okt 2007 vi har hunde alle steder her hvor jeg rider. de er alle inde bag hegn men man bliver sq lidt bange - hest som rytter - når der kommer sådan en kæmpe bull mastiff farende ind i en hæk som umiddelbart ikke kan klare presset fra en sur hund. jeg synes ikke det er ok - hundens natur eller ej - hvis ejeren går rundt i haven sammen med hunden uden at bede den om at tie stille. næste gang er det måske et barn der ryger efter fordi den ikke kan lide at barnet synger.

  • #8   3. okt 2007 det er korrekt. men når hunden er ved at bryde gennem hækken i arrigskab er det måske ikke sikkert nok.

  • #9   3. okt 2007 det har jeg ikke set. men mine børn rider/går tit sammen med mig når jeg rider og lykkedes det en dag denne hund at komme igennem hækken så er der ingen tvivl om at den vil fare lige i hovedet på mine unger. og så har manden en død hund!!!!!!!

  • #10   3. okt 2007 hunde der gør blot for at forsvare deres territorie synes jeg er helt fint. nogle gør det også - ligesom din - fordi den er glad for mennesker og bare vil lege. sådan nogle har vi også hvor jeg rider. det er heldigvis størstedelen. tre af dem er faktisk også bull mastiff. de er alle under et år og ejeren og jeg har en aftale om at når jeg kommer forbi og han er hjemme så kommer han ud med hundene og hilser. på den måde vender hest og hund sig til hinanden.

Kommentér på:
Hidsige hunde!

Annonce