742 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 6 Svar

Lidt forskellige ting Lidt forskellige ting

Hej Hg.
Jeg er i den situation hvor jeg ikke har det så godt for tiden. Jeg kan have det fint i det ene øjeblik og i det næste øjeblik kan jeg være sur, irriteret eller ked af det. Jeg er sur på mig selv. Mine forældre. Alle andre, men så alligevel ikke.

Jeg føler mig klemt lukket inde i denne lille lejlighed hvor vi bor 5 mennesker og 2 hunde. Jeg deler værelse med min søster og jeg kan ikke tage mig sammen til noget som helst. Jeg føler jeg skal nå en masse, men jeg ved ikke hvad det er jeg skal nå. Jeg kan bare ikke mere.

Jeg er frustreret, og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre. Jeg er frustreret og vred på mine forældre. Jeg ville gerne ha' været på efterskole i år. Jeg kan huske jeg undersøgte en masse om tilskud osv. Og fandt den efterskole jeg gerne ville på. Men de gad ikke engang kigge på den. De gad ikke se hvad jeg havde fundet ud af og blev bare ved med at sige nej. Jeg er vred over de ikke engang gad og kigge 5 min på det eller bare overveje det.

Jeg føler irriteret over jeg ikke kan finde ud af hvad jeg skal efter 10. Klasse. Jeg vil utrolig gerne bare væk fra min familie og bare væk fra hjemmet. Jeg vil gerne på noget College eller i hvertfald på en skole hvor jeg kan bo på som noget efterskole af en art. Jeg vil gerne på gymnasiet og helst på en HTX eller ihvertfald medie linje med noget film. Så det er faktisk lidt ligemeget om det er Stx eller hvad det er.

Håber i på en måde kan hjælpe. Tak på forhånd


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hjælp til rep af kanttråd til robot plæneklipper 600 kr.
  • Opsætning af håndvaskamatur 500 kr.
  • Find fejl11 på opvaskemaskine 250 kr.
  • VVS-installatører 1.950 kr.
  • Installation af nyt tv 500 kr.
  • Handyman til opsætning af brusesæt 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Lidt forskellige ting
  • #1   11. aug 2015 Du skal have fat i en UU-vejleder. En sådan kan hjælpe dig med at finde det gymnasium der passer til lige netop dig. Mange gymnasier har mediefag på B- eller A-niveau, hvis du tager STX. Hvis du tager en HF er det ofte på C-niveau.
    Du vil også kunne få hjælp til at finde de skoler, som har elever logerende.

    Du kan også ringe eller skrive til børne- og ungerådgivningen. De vil kunne hjælpe dig med dig selv og viderestille dig til en, der kan hjælpe dig med at flytte hjemmefra før tid, hvis du ikke finder en skole, der har elever logerende.

    Din læge vil også kunne bevillige dig nogle timer hos en psykolog, hvis denne føler det nødvendigt.

    Held og lykke.


  • #2   11. aug 2015 Hej Emilie
    Mange tak for svar. Det vil jeg prøve smiley


  • #3   11. aug 2015 Hej du smiley
    Sådan som du beskriver det, med ikke at kunne overskue noget, føle sig klemt og presset og humørsvingninger, kunne godt lyde som noget der kan begynde at udvikle sig til depression. Jeg vil råde dig til at snakke med din læge, som kan finde en psykolog til dig. Jeg har selv haft en svær depression, og det er bestemt ikke sjovt, når den for alvor er sat ind.
    En skolevejleder kunne også være en rigtig god idé. De kan hjælpe dig med hvilke muligheder du har, og hvordan du bedst muligt får dem udnyttet smiley

    Sender en virtuel krammer, og håber du får det bedre smiley


  • #4   11. aug 2015 Du lyder som en ganske almindelig normal teenager.

    Du er ved at finde ud af hvem du er, og hvad du står for, du er ved at gøre dig selvstændig, og finde din identitet.
    dine hormoner raser rundt i koppen på dig, ved overgangen fra pige til kvinde.

    du er for lille til at være stor, og for stor til at være lille, det du oplever er helt normalt, og jeg lover dig at det bliver nemmere med tiden.

    har du talt med kommunen om ønsket for efterskole?
    har du talt med din uddannelsesvejleder om dine ønsker?


  • #5   11. aug 2015 Malene: mange tak smiley
    Jeg prøver at snakke lidt mere med min mor ihvertfald om det. Så kan vi derefter snakke med en læge om hvordan og hvorledes. Og jeg skal snart ha' lavet et møde med min uu-vejleder snarest muligt smiley


  • #6   11. aug 2015 Rikke: nej jeg har ikke snakket med kommunen om efterskole, da jeg som sagt fik kastet et nej i hovede op til flere gange.
    Og min forrige vejleder har jeg slet ikke snakket med. Men prøver at arrangere et møde med min nye vejleder smiley


Kommentér på:
Lidt forskellige ting

Annonce