Lånepony, lånehest - Arg hvor er det svært! Lånepony, lånehest - Arg hvor er det svært!
Hej HG'ere (-:
Sagen er den, at min pony Dolf fik en seneskade d. 31 maj i år. Han gik i ca. 2 mdr. og derefter begyndte vi genoptræning, med 2 ugers skridt, og ja så begyndte vi at trave 3 min. intervaller. Vi havde hele vejen igennem genoptræningen været forsigtige, og ikke forceret noget overhovedet.
I den periode havde min mor og jeg snakket om at finde en evt. lånepony, så jeg kunne blive i stævneverdenen, men det fik vi ikke gjort noget ved, og da vi så påbegyndte genoptræningen, så det jo ud til at der var lys for enden af tunnellen!
MEN, efter vi havde travet i 8 dage, blev han halt. Vi frygtede det værste - at seneskaden var gået op igen.. Vi fik derfeter dyrlæge til ham dagen efter, hvor hun kunne afkræfte at den var sprunget op, der var simpelthen kommet en ny seneskade, fuldstændig uafhængig af den anden! Nøøj, hvor blev jeg ked af det! Vi aftalte så med dyrlægen, at tage til Ansager dyrehospital for, at få ham undersøgt ordentligt.
Så var vi jo på vej til Ansager, med uroligt sind.. Vi ankom, og Dolf blev mønstret og longeret, og hospitalets dyrlæge kunne så bekræfte at det var en seneskade, som højest sandsynligt sad i kodeleddet. Dyrlægen anbefalede os så at få ham i røntgen, så vi kunne være sikre på, at der ikke var slået en flig af nogen knogler eller noget. Dyret kom i røntgen, og IGEN blev vi overraskede! Dolf havde simpelthen fået en fraktur i hovbenet, og skulle derfor have 6 ugers boksro + sygebeslag i form af ringsko med 4 optåer.
Nu til sagen...
Nu er vi helt sikre på at vi skal have fundet en pony/hest jeg kan låne, så jeg kan komme rigtigt igang med ridningen igen, og planen har hele tiden været sådan, at det skulle være en pony, som evt. kunne noget og var rutineret, så jeg kunne få brugt mine dyrebare ponyår, og samtidig lære noget mere, da jeg med begge mine ponyer har skulle ride dem op fra bunden.
Nu har jeg så været så heldig allerede at få tilbudt to heste jeg kunne låne. En 4 års DSP på 140 cm., som jeg kunne låne resten af mine ponyår, og en faktisk rigtig lækker palomino på 165 cm. i stang.
Vi har allerede besluttet os for at jeg ikke skal have en 4 års, som jeg skal til at ride op fra bunden af igen, og jeg vil egentlig heller ikke have hesten, da jeg så nødigt vil gå glip af den sidste tid på de små.
Nu er min mor så begyndt at sige, jeg skal prøve at give hesten en chance så jeg kan få en god overgang, og den så jo fin ud osv. osv., men åååh hvor er jeg i tvivl!
Så please HGianere, hjælp mig!
Holy Jesus det blev sgu langt! Håber i vil tage jer tid til at læse det alligevel! (-:
-Nikoline (-:
okt 2006
Følger: 257 Følgere: 221 Heste: 9 Emner: 80 Svar: 438
sep 2009
Følger: 62 Følgere: 83 Heste: 23 Emner: 63 Svar: 7.256
Jeg ville helt klart give hesten en chancen ville også give dig en god overgang til hest.. Så giv den en chance.. sys du ikke det fungere så er det jo bare og sige nej tak
mar 2011
Følger: 278 Følgere: 271 Heste: 6 Emner: 312 Svar: 753
Den anden pony hun har er en 3'er pony og den er hun jo blevet for gammel til.
mar 2011
Følger: 278 Følgere: 271 Heste: 6 Emner: 312 Svar: 753
jul 2009
Følger: 90 Følgere: 93 Heste: 6 Emner: 193 Svar: 2.711
Camilla L: Min anden pony er en 3'er, så jeg er for gammel til at starte den. Vi skal snakke med vores dyrlæge om hvornår Dolf bliver rask igen, men han er nok ikke klar før Marts næste år, og det er næsten et år der er gået af mine ponyår så (-:
Tak Stine! (-:
sep 2007
Følger: 72 Følgere: 73 Heste: 9 Svar: 544
Tro mig den erfaring du når at samle dig på hesten bliver du uendeligt glad for!..
Det er guld værd at få en hest "for tidligt"
okt 2006
Følger: 257 Følgere: 221 Heste: 9 Emner: 80 Svar: 438
okt 2007
Følger: 112 Følgere: 193 Heste: 12 Emner: 2 Svar: 987
jul 2009
Følger: 90 Følgere: 93 Heste: 6 Emner: 193 Svar: 2.711
Sabine Glenhammer: Så uddannet en 4 års kan være vil jeg tro. Den har været lidt i proff. ridning, men jeg har allerede bestemt mig for, at jeg ikke skal låne den. Jeg vil ikke starte fra scratch igen, igen (-:
Os'3: Vil som sagt helst ikke starte næsten helt fra bunden af igen (-:
Team Frønsen: Det er der mange der siger (-: Vi vil også snakke med min springunderviser, så han kan give et bud på, hvad der vil være bedst for mig og min ridning (-:
Karoline Kristoffersen: Ja det kan jeg selvfølgelig godt se, det er bare møj svært altså!
Jeg vil lige sige til jer, at nu har vi lige skrevet på en potentiel lånepony, så må vi lige se hvad der sker (-:
nov 2008
Følger: 34 Følgere: 36 Heste: 6 Emner: 230 Svar: 1.807
Da min pony blev halt i starten af februar og stadig var halt da vi nåede til slutningen af februar (dyrlæge var inde over) så begyndte vi også at kigge efter låne pony til mig, men da jeg fylder 16 til nytår og ikke ville have en ungpony så var det ret svært, min mor havde dog allerede i for vejen sagt at jeg ikke skulle have en ungpony da det ville være spil af mine pony år
Det endte dog med at jeg fik den lækreste og sødeste 5 års (ikke låne) som jeg overhovedet kunne tænke mig:D Selvom min havde sagt at jeg aldrig skulle have en unghest Eller en trakehener, og at hun helst så jeg fik en vallak, så blev det dog en:
5års trakehener hoppe, så aldrig sig aldrig
Men jeg ville vælge hesten, man får alligevel en del ud af det ved at være lidt på forkant med at ride hest
jul 2009
Følger: 90 Følgere: 93 Heste: 6 Emner: 193 Svar: 2.711
nov 2008
Følger: 34 Følgere: 36 Heste: 6 Emner: 230 Svar: 1.807
Altså havde du spurgt mig for 5 uger siden så havde jeg aldrig valgt Atlina, for det 1. Fordi hun er "så" ung og for det 2. Fordi hun er så special, men helt ærligt så er jeg glad for jeg gjorde det, det er bare noget andet med unghest, for man lære sammen, man lære ikke kun af hesten, men man lære med hesten og dét er en helt fantastisk følelse
jul 2009
Følger: 90 Følgere: 93 Heste: 6 Emner: 193 Svar: 2.711
Begge mine ponyer har jeg lært stortset alt hvad de kan, og jeg skulle lære det på samme tid som dem, det er fedt at kunne sige man har lært det sammen med hesten, og ikke af dem!
nov 2008
Følger: 34 Følgere: 36 Heste: 6 Emner: 230 Svar: 1.807
jul 2009
Følger: 90 Følgere: 93 Heste: 6 Emner: 193 Svar: 2.711
Lånepony, lånehest - Arg hvor er det svært!