Seneskade - Tilskudsfoder Seneskade - Tilskudsfoder
Hey alle heste kyndige mennesker
HJÆLP til seneskade
Jeg står i den situation, at min skønne araber tilbage i marts fik sig en seneskade på den ydre bøjesene på forbenet. Jeg er så småt begyndt med genoptræningen efter henvisning fra dyrlæge i form af skridtturer. Mit problem er at min kære dame er en ældre en på 21 år og i den tid senen har fået ro, har den trukket sig sammen og vil ikke rigtig blive elastisk igen. Det resultere i at hun ikke træder rigtig igennem på benet. Hun er ikke påvirket af det og er stadig ligeså fremadgående og frisk som før, men det gør mig alligevel lidt urolig.
Hun har fået tilskudsfoderet StrongJoint i lidt over en måned nu, men jeg synes ikke der er sket det helt store.
Så mit spørgsmål er om nogen af jer har erfaring med produktet: EKYflex Tendon Repair
Eller evt et andet produkt med lign. virkning!
jul 2015
Følger: 12 Følgere: 11 Heste: 2 Emner: 35 Svar: 275
maj 2007
Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.680
dec 2006
Følger: 73 Følgere: 83 Heste: 4 Emner: 526 Svar: 5.249
Det vil et scanningsbillede kunne afgøre
okt 2010
Følger: 1 Følgere: 9 Emner: 34 Svar: 1.244
Hans svar var at der er INGEN beviser for at de overhovedet virker, så han synes at jeg skulle sparer de penge.......
aug 2008
Følger: 16 Følgere: 16 Heste: 3 Emner: 5 Svar: 19
JH: Det er på intet tidspunkt blevet hverken værre eller bedre, så tror ikke skaden er gået op igen.
AMT: Tak for råd! Det vil jeg undersøge! Har også overvejet aquatrainer da jeg har muligheden lige ved siden at mit opstaldningssted, og har hørt det skulle være rigtig godt for massage af senerne og div.
maj 2007
Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.680
mar 2009
Følger: 23 Følgere: 32 Heste: 3 Emner: 11 Svar: 317
Jeg vil tjekke og være 100 % sikker på at dyret er dækket ind med vitaminer og mineraler så kroppen har de optimale byggesten, og evt. give en microvital eller lignende til at fylde eventuelle tomme depoter op.
Jeg synes vandtræning lyder super godt, da der trænes med god intensitet men lav belastning, men jeg ville høre min dyrlæge om hyppen var klar til det. Jeg kender flere som har haft gavn af vandtræning også efter seneskader
jun 2009
Følger: 80 Følgere: 73 Heste: 4 Emner: 34 Svar: 1.118
jul 2015
Følger: 4 Følgere: 10 Emner: 92 Svar: 1.640
Min den gamle pony havde fået en kraftig skade i gaffelbånde, som dyrlægen mente tog mindst 7 måneder, men efter 5 måneder fik jeg ok til at ride igen.
En senes blodtilførsel er meget dårlig, derfor tager det så længe at hele op. men ved at holde den varm, kan du øge tilførslen. Så jeg pakkede benet ind i lammeskind med bandage på, når han stod på stald. Gamacher på folden. dengang var BOT ikke opfundet, men det vil jeg klart anbefale i dag.
Derudover fik han grødomslag. (tog noget korn, hældte det overmed varmt vand, puttede det i en frysepose (kun det varme korn, vandet hældte jeg fra). satte det fast om benet med en bandage. Dette gentog jeg et par gange om dagen.
Jeg brugte også div. varmecremer, og healing (kan selv gøre det)
Det korte af det lange var, at jeg pillede flere måneder af hans sygdomsperiode ved denne behandling, selv dyrlægen var forundret over den hurtige healing af senen.
Derefter husk en meget langsom genoptræning. Jeg skridtede kun de første 2 måneder. Men jeg fandt aldrig årsagen, man han blev ridehest igen.
Seneskade - Tilskudsfoder