en lille tanke -græs {{forumTopicSubject}}
Jeg kom til at tænke på noget her sidste dag.
flere og flere døjer med forfangne heste, og genrer hest der går helt amok h is de kommer på græs, fordi at græsset er så lækkert for dem.
Hvis heste nu gik på ordentlige græs folde hele året, ville deres "grovæden" og deres indtag af græs så ikke falde, så det var moderat hele tiden?
og ville man så ikke undgå forfangenhed, græssende heste, mundkurv osv osv.
altså fordi hvis hesten er vandt til græsset, har den ikke behov for at være så grådig når den om sommeren kommer på en ordentligt mark.
måske det kan sammenlignes med et barn af en sundhedsfanatiker, som pludselig bliver sluppet løs i en slikbutik - dette barn vil også blive rigtig syg, og overspise fordi at slikket er så lækkert, hvor mod et barn der har smagt slik, og måske for slik oftere ville være mere afslappet omkring det, og ikke overspise?
grunden til min tanke er egentligt alle dem jeg ser her inde, som står med forfangne heste, græsfede heste, og heste som bliver nødt til at gå med mundkurv, hvor mod flere af de heste jeg har oplevet, som går på gode græsfolde året rundt, hverken er forfangne, græsfede, grådige eller har behov for mundkurv.
håber i kan følge min tankegang, ellers må i egentligt sige til.
maj 2007
Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.676
maj 2007
Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.676
dec 2007
Følger: 90 Følgere: 96 Heste: 5 Emner: 95 Svar: 856
Så det er i hvert fald ikke sådan for alle
Men kan godt følge din tankegang, og er delvis enig, tror dog også det afhænger meget af den enkelte hest
maj 2007
Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.676
okt 2009
Følger: 58 Følgere: 72 Heste: 6 Emner: 65 Svar: 250
Da hun er en ældre pony, der grovæder og har været meget overvægtig.
dec 2012
Følger: 28 Følgere: 287 Heste: 5 Emner: 2 Svar: 2.716
mar 2007
Følger: 35 Følgere: 41 Heste: 2 Emner: 284 Svar: 6.321
Min gamle vallak kunne gå på jordfold en hel vinter og selvom han blev lukket på en lækker græsmark om foråret så havde han heller ikke behov for at æde helt vildt. Han spiste da græsset, men lige så tid stod han bare og sov, eller lå sig ned og tog en ordentlig lur.
dec 2009
Følger: 26 Følgere: 18 Heste: 1 Emner: 112 Svar: 631
Han er dog en vaske ægte islænder, så fra starten af august, til græsset begynder at forsvinde, så æder han alt hvad han kan, hvilket har resulteret i at jeg har prøvet mundkurv. Han fik gnavesår.
Han er nu kommet på jordfold, og kommer på græs om natten (Fordi hans foldkammerat, en hingst, valgte at bide ham flere steder
maj 2007
Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.676
yasmin: men en hest spiser stort set konstant, og jo mere græs - jo mere vil den automatisk indtage, med mindre den er vandt til det.
forskellen lægger vel k at en hest der går med en mark med helt nedbidt græs, slm pludselig kommer over på en mark fyldt med græs, vil indtage mere.
Jeg har aldrig selv brugt det der med sommerfold/vinterfold, da vi altid har været heldige at der hvor hestene har stået har der altid været græs, og var græsset bare lidt nedbidt skiftede de fold, sådan foregik det hele året rundt.
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
Jeg kan godt følge tankegangen. Men det er desværre ikke kun meget græs, elendig indgræsning e.l der udløser forfangenhed.
Nogle gange kan det være en lille bitte ting der udløser det, som måske ikke er det græs hesten er vant til at gå på.
Mange heste kan og bør heller ikke gå på græs - de tåler ikke sukkeret i det og bliver for fede. Men folk har en eller anden mentalitet med at det er synd for hesten ikke og få græs, nogle gange er det nærmest på grænsen til mishandling hvis man ikke sætter sin hest på døgnfold og græs om sommeren.
Så jeg tror egentligt ikke man vil kunne undgå det - fordi EMS, forfangenhed mm. ikke nødvendigvis udløses af at de grovæder men bare selve græsset.
maj 2007
Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.676
havde slet ikke tænkt i de baner, selvom at du faktisk har fat i noget rigtig interessant.
du skulle vel tilfældigvis ikke ligge inde med nogle artikler omkring græs og heste?
apr 2007
Følger: 33 Følgere: 32 Heste: 6 Svar: 2.443
Havde vi muligheden, ville jeg også helst have mine til at gå på græsfolde året rundt, netop fordi de vil vende sig til den konstante mængde græs, de har afgang til. Og det har ikke noget at gøre med, at heste "ikke kan tænke sådan", for selvfølgelig tænker en hest ikke: "nu kommer Lea snart og tager græsset fra mig, så jeg må hellere skovle så meget ind, som jeg kan". Det er et spørgsmål om instinkt og det faktum, at hestene er vanedyr. Det øjeblik en adfærd er blevet gentaget nogle gange, lærer hesten, at græsset slipper op. Så bliver der giver nyt på et givent tidspunkt, som også slipper op. Det kan hesten sagtens indlære!
Og jeg har oplevet det flere steder fra, hvor folk går fra at have en grådig, evigt-græssulten hest, der bliver stribegræsset, til at få en "normal" hest, der spiser efter behov, efter de er blevet lukket på en mark med græs ad libitum (om man så må sige)
jun 2010
Følger: 2 Følgere: 8 Heste: 1 Emner: 46 Svar: 1.582
Men tror bestemt også at den pludselige introduktion til græs er årsag til en del forfangenhedstilfælde
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
mar 2010
Følger: 6 Følgere: 3 Heste: 1 Emner: 1 Svar: 178
Der er ponyer som kun kan holde vægten nede på afmålt hø + vitaminer og når bliver fede på hø ad libitum så vil de selvfølgelig også blive fede af at have græs tilgængeligt 24/7.
Jeg har da heller ikke lyst til at tage chancen med at lukke min Cushings pony på græs selvom han ikke er den nøjsommeste der findes. Det kan godt være at han ville kunne finde ud af at holde vægten nede, men jeg tænker at det ligegyldigt hvad ikke er en specielt god diet for en pony med Cushings eller EMS.
apr 2007
Følger: 33 Følgere: 32 Heste: 6 Svar: 2.443
Langt se fleste tilfælde af sukkersyge hos mennesker er faktisk ikke arveligt
jan 2005
Følger: 16 Følgere: 66 Heste: 5 Emner: 369 Svar: 1.627
Omvendt så har Tjalfe døjet med forfangenhed ved tidligere ejer, men i de 11 år jeg har haft ham, og han har gået i løsdrift, der har vi ingen problemer haft overhovedet, men han æder sig heller ikke mega fed.
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
Jeg gjorde samme forsøg på Tindur i vinters. Da han kom ind fra græs i november var han alt for tyk. Han fik så ad libitum i småmasket hønet. Til at starte med (de første måneder) spiste han 16 kg. Men pludselig var han nede på 12 kilo, så 7-9 kg døgnet
Havde det været op til mig så havde jeg sået i fattigere græs og ladet græsset fået vokset sig højt og kedelig og så ladet de gå der 24/7 ligesom stald Z.
Mvh TT
jan 2007
Følger: 50 Følgere: 151 Heste: 9 Emner: 48 Svar: 6.161
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
Jeg kunne ikke lige komme på nogle artikler så spurgte Christina Keppie der er trimmer og går en del op i forfangenhed, EMS, foder, sukker samt sammenhængen fra det også hovene.
Hun anbefalede at kigge på www.thehorse.com - der er en masse artikler, som er gratis. Man skal bare oprette sig med mail.
Også søge på det engelske ord for forfangenhed samt at forskerne Pollitt, Hampson, Asplin, Mc Gowan, P Johnsson havde lavet en del.
dec 2008
Følger: 74 Følgere: 248 Heste: 5 Emner: 852 Svar: 9.683
Det folk gør fejl er at gøde deres makker. Det gør at sukkeret er så stigende højt selv i langt græs - og bliver kun værre pga skift mellem dag og nat og graderne. Det er en ren måde at sige på "hey heste - kom herind og bliv forfangen!"
Mine tidligere heste gik udelukkende på en minimum 5 år gammelt ugødet eng - selv den der havde været slemt forfangen en gang og det gik skide godt og næringen er helt anderledes på den gode måde.
dec 2008
Følger: 74 Følgere: 248 Heste: 5 Emner: 852 Svar: 9.683
aug 2008
Følger: 54 Følgere: 64 Heste: 6 Emner: 124 Svar: 9.496
jeg har 3 heste, og de har alle historier inden for tanken om fri adgang til græs/strå.
Cha-cha (frederiskborger/haflinger) så super godt ud, til jeg flyttede hende til en stald hvor hun ikke fik som aftalt. på meget kort tid 1,5 måned kom hun til at ligne en væddeløber, ikke muskelmæssigt, men fordi hun tabte sig og slet ikke fik nok. hun stod i boks på spåner, og burde få wrap. men hun fik ikke de mængder hun burde (heller ikke selvom jeg hver dag satte frem til hende). Efter hun har stået dette sted har hun i lang tid støvsuget sin boks for alt hvad der ligner strå, uanset hvor meget hun har fået. om sommeren når hun var på græs, åd hun som en gal og blev så fed at der kunne stå blank vand på ryggen af hende.
Desværre bliver hun stadig fed om sommeren. men efter at hun i flere år har stået i en stald hvor der altid er adgang til strå, støvsuger hun ikke længere sin boks, og bruger nu et minimum af halm til strøelse, og hun er også dalet i forbrug af wrap/hø, fordi hun altid har adgang til stråfoder.
Jobbe (fjordhest/araber) har også været opstaldet samme sted hvor han ikke fik det strå han havde brug for, han har dog ikke udviklet den her vilde trang til at tømme sin boks. Han plejer også at blive så fed at der kan stå blankt vand på ryggen af ham.
Han står nu på 5,5 hektar græs lavt sukker indhold, med urter ingen gødning, fri adgang døgnet rundt. han har stået der 1 år nu, han svinger ikke voldsomt i vægt mere, men ligger stabilt, han er lidt sommer rund ja, men vandet render af ham, han er altså ikke så fed som han plejer at være om sommeren, til trods for han går på de her 5,5 hektar som de kun går 2 heste på.
Dancer (blanding) hun har tendens til at blive alt for tynd i vinter halvåret, og blive almindelig pæn om sommeren. hun går sammen med Jobbe på de her 5,5 hektar græs, og har derfor altid adgang til græs, om vinter bliver de suppleret med hø, men selv hun har i vinter holdt sig pæn, med runde former (rund bagdel), hun ser bare endnu bedre ud nu.
Både Jobbe og Dancer, bruger ikke ret lang tid på at græsse, og er ikke slug halse, de kan sagtens bruge rigtig mange timer på bare at ligge og sove eller stå og dovne, og så bevæger de sig mere. jeg var rigtig bange for at lukke Jobbe på konstant græs og så i de mængder, men mine bekymringer, har vist sig ikke at være nødvendige.
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
Jeg var selv meget skeptisk og nervøs over at sætte Tindur efter denne forskning for hvad hvis det ikke passet.. Så ville han jo blive endnu tykkere end de 50kg for meget... Men jeg valgte at stole på forskningen og det lykkedes
Håber det går hurtigere nu til vinter end hvad det gjorde sidst da han desværre er ved at nærme sig de 50 kg over igen
Mvh TT
aug 2008
Følger: 54 Følgere: 64 Heste: 6 Emner: 124 Svar: 9.496
50 kg for meget vil jeg altså ikke bekymre mig om, det svare ikke engang til 6 kg på et menneske.
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
Mvh TT
aug 2008
Følger: 54 Følgere: 64 Heste: 6 Emner: 124 Svar: 9.496
maj 2009
Følger: 54 Følgere: 602 Heste: 2 Emner: 278 Svar: 5.750
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
Mvh TT
aug 2008
Følger: 54 Følgere: 64 Heste: 6 Emner: 124 Svar: 9.496
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
Mvh TT
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
Mvh TT
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
aug 2008
Følger: 54 Følgere: 64 Heste: 6 Emner: 124 Svar: 9.496
aug 2008
Følger: 54 Følgere: 64 Heste: 6 Emner: 124 Svar: 9.496
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
Mvh TT
aug 2008
Følger: 54 Følgere: 64 Heste: 6 Emner: 124 Svar: 9.496
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
Mvh TT
jun 2007
Følger: 8 Følgere: 8 Heste: 1 Emner: 116 Svar: 1.415
Om vinteren henter de så mange fe, at jeg er nødt til at begrænse mængden af strå i boksen. Og ad lib i småmasket net er afprøvet over længere periode, men de æder alt for meget og bliver alt for fede.
Om sommeren bliver de på folden med mindst græs og alligevel kan de trille.
Mine ponyer er af oprindelse irske bjergponyer, og de har åbenbart bare ikke en stopknap. Men når man besøger deres hjemegn, kan man jo godt forstå hvorfor de har lært at udnytte hver en kalorie.
aug 2008
Følger: 54 Følgere: 64 Heste: 6 Emner: 124 Svar: 9.496
50kg = 3 kg
100kg = 6 kg
Jeg ville ikke slanke ham, end ikke i min vildeste fantasi, aldrig i livet.
dec 2008
Følger: 74 Følgere: 248 Heste: 5 Emner: 852 Svar: 9.683
dec 2008
Følger: 74 Følgere: 248 Heste: 5 Emner: 852 Svar: 9.683
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
Og hvor er I søde med jeres kommentarer
Mange tak
Er rimelig sikker på at I havde sagt anderledes hvis I så ham live
Mvh TT
aug 2008
Følger: 54 Følgere: 64 Heste: 6 Emner: 124 Svar: 9.496
mar 2008
Følger: 30 Følgere: 31 Heste: 4 Emner: 234 Svar: 796
Men jeg kan jo tydeligt se på især min ene hest, som inden jeg købte hende kun fik græs om efteråret, at hun æder helt vildt til at starte med (derfor må jeg indgræsse) og nu her sidst på græssæsonen, går hun lige så stille og gumler græsset stilfærdigt.
Så med mine heste tror jeg også det ville være bedre hvis de kunne gå på græs hele året
jan 2009
Følger: 23 Følgere: 18 Heste: 3 Emner: 1 Svar: 285
Jeg har været på kursus med en dyrlæge, hvor vi skulle score hestene ifht huld, vi scorede dem næsten alle sammen for lavt ifht hvad dyrlægen gjorde
Mht det med at gå på græs fuld tid også vinter. Ja så har min gjort det i største delen af sit liv, han gik på sommergræs i engen, kom hjem til vinter, hvor de græssede marken på 3 hektar af efter køerne var kommet på stald, den gik de på hele vinteren og der var rigeligt med græs og ja han blev altså fed hvert år om sommeren alligevel, ikke bare tyk- men FED! Han har aldrig været decideret forfangen, men jeg tror kun det er held desværre. Og det er under alle omstændigheder ikke sundt at blive så fed.
Efter jeg har fået ham hjem til mig selv, går han nu i vandrefold og fodres ad libitum med hø. Han har taget ganske lidt på i sommer, men slet ikke som de andre år.
I vinters inden vandrefolden var lavet, gik de i øvrigt bare på græs også, men allerede i martsmåned, havde han kraftig puls i forbenene- så der røg han af græsset og der blev lavet vandrefold.
Planen er dog, at de skal af vandrefolden her i efteråret og så ind på midterstykkerne med græs, så håber jeg sukkeret er minimalt, så de kan på græs vinteren over- dels for at de får tilfredsstillet naturlig græsningsadfærd, men også for at skåne vandrefolden, så den ikke bliver trådt helt op.
Og så passer det i øvrigt ikke det med gødning. Gamle marker, som ikke får gødning, kan let være mere stressede, end dem der får gødning og dermed indeholde mere sukker.
en lille tanke -græs