udlån/salg/beholde udlån/salg/beholde
Jeg står i det dilemma, at jeg ikke har tiden til at træne med min 3-års vallak. Han er meget dominerende, og hingstet (han blev kastereret maj sidste år da jeg og en veninde købte ham) og jeg kan ikke finde overskud til at arbejde med ham, med arbejde og en anden hest ved siden af (nogle dage to).
Så her er mit spørgmål..
Jeg går og overvejer kraftigt hvad jeg skal gøre med ham.
Overvejer at sælge ham, men er ikke sikker på at jeg ville kunne det, da jeg ikke ønsker han skal være kastebold (han har været meget underernæreret da min veninde og jeg købte ham i maj sidste år) så derfor skulle jeg være 100 på at han ville få et hjem hvor han kunne få lov til at blive for evigt, som ville passe super godt på ham.
Men overvejer også at låne ham ud. Men der er vel ikke rigtig nogen som gider låne en halvrå pony? Men fordelen ved at låne ham ud er jo at så kan jeg altid hente ham hjem hvis der skulle opstå nogle problemer og så ville jeg altid kunne besøge ham.
Et eller andet skal der ihvertfald ske, da det er synd at han bare står..
Nogle gode råd??
maj 2007
Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.680
apr 2007
Følger: 46 Følgere: 42 Heste: 7 Emner: 8 Svar: 433
En part eller noget.
mar 2010
Følger: 16 Følgere: 19 Heste: 5 Emner: 2 Svar: 16
Udlån og salg er jo ikke det samme. Jeg kan jo altid hente ham hjem igen ved udlån hvis han kommer et sted hen hvor de behandler ham skidt. Det kan jeg ikke ved salg og så er det han risikerer at få et dårligt liv igen.
maj 2007
Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.680
mar 2010
Følger: 16 Følgere: 19 Heste: 5 Emner: 2 Svar: 16
okt 2010
Følger: 27 Følgere: 26 Heste: 4 Emner: 4 Svar: 244
mar 2010
Følger: 16 Følgere: 19 Heste: 5 Emner: 2 Svar: 16
udlån/salg/beholde