Hvad er pointen? Hvad er pointen?
Hej alle sammen
I går var jeg til mit første stævne.. Det gik, i forhold til hvordan jeg rider Narzhos herhjemme, rigtig dårligt.. Men vi red alligevel til 60,8% i LC1, første uplacerede. Jeg havde regnet med, at jeg bare kunne gå ind på banen, og ride programmet lige så godt som når jeg er hjemme - så jeg blev overrasket. Hehe, nervøsiteten tog over - og bagefter kunne jeg ikke andet end at grine
Jeg havde ikke ligefrem overvejet, at jeg ville blive nervøs!
Så jeg vil stille op til nogle flere stævner, for at lære at blive mindre nervøs.. Og mit mål er, at ride næsten lige så gost ude som hjemme.
Men mit spørgsmål til jer er; Hvorfor tager i til stævner med jeres hest? Hvorfor rider i ikke bare derhjemme?
Tak til jer, der gider at læse det hele
jun 2011
Følger: 20 Følgere: 18 Heste: 2 Emner: 24 Svar: 427
Mange tak for dit svar
jun 2011
Følger: 20 Følgere: 18 Heste: 2 Emner: 24 Svar: 427
jun 2011
Følger: 20 Følgere: 18 Heste: 2 Emner: 24 Svar: 427
sep 2011
Følger: 5 Følgere: 18 Heste: 1 Emner: 9 Svar: 599
For det første så havde man noget at trænet hen imod, så man fik taget sig sammen til at få redet hver dag.
For det andet skulle dommernes bedømmelser gerne give mig noget at arbejde videre på.
For det tredje skulle bedømmelserne gerne vise at vores udvikling var på rette vej.
For det fjerde var det jo altid dejligt hvis man var blevet dygtig nok siden sidst, til at slå konkurrenterne.
Det vigtigste var dog at kunne konstatere at man til stadighed udviklede sig i den rigtige retning.
Desværre har nutidens bedømmelser efterhånden bevæget sig så langt væk fra dressurfordringerne, at de er mere eller mindre værdiløse. Derfor er rosetterne i dag blevet min datters motivation til at passe sin træning. Men vi husker til stadighed på dressurens oprindelige formål, og bevarer vores tyrkertro på, at når vi en dag fremviser en virkelig velredet pony, vil det i sidste ende blive belønnet. ;0)
Det sidste indlæg fra Tenna, har vi heldigvis ikke set så meget til. men måske det bunder i vores præstationssamfund, og at folk ikke gør sig klart at ridning faktisk er en svær kunst. Trist at det går ud over ponyerne...:-/
jun 2011
Følger: 20 Følgere: 18 Heste: 2 Emner: 24 Svar: 427
Men jeg vil stadig gerne høre andres meninger/formål?
Hvad er pointen?