Off-topic I Twilight Gruppen! xD

Off-topic I Twilight Gruppen! xD

Medlemmer: 17
Forside Forum Medlemmer Annoncer Heste
1.002 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 17 Svar

Comeback som OL rytter Comeback som OL rytter

Jeg har taget den beslutning, at jeg vil vende tilbage til konkurrenceridningen, da jeg savner det mere og mere. Det er ikke LC2 klasser i den lokale rideklub, men de større stævner, som jeg red for år tilbage. Stævner (og OL) for mentalt handicappede. Special Olympics foregår på samme måde som OL for raske og handicappede.

Går alt vel vil jeg snart begynde at ride i Ballerup, og om et par år vil jeg vende tilbage til Special Olympics. De foregår hvert andet år, og i år er der Special Olympics Festival i Jylland, men det kan jeg jo ikke nå at træne til. I mellemtiden er der almindelige handicapstævner for både fysisk og mentalt handicappede, som jeg kan starte, og træner jeg intenst, kan jeg også deltage i almindelige stævner, hvilket jeg har gjort før.

Jeg er nemlig ved at få overskuddet til det igen, og så går det jo nok også nemmere at glemme visse ting ;D

Det særlige ved den slags stævner, er at jeg ikke behøver egen hest for at ride stævner, da man rider dem på lånt hest. Man har 20-30 minutter til at lære hesten at kende, inden man skal ind og ride sit program, så det er lidt af en udfordring! smiley

Alligevel har jeg vundet flest førstepladser.

Fra et landsdelstævne i Næstved i 2001:
http://www.dhif.dk/uploads/gallery/20050623115524_FilAlm_4_06-2001_big.jpg
^ Jeg var i gang med at varme op, da en fotograf stod og blev ved med at fotografere mig

Og hvis I vil se mine resultater fra Special Olympics 2008 i Vejle, kan I se dem her ved at klikke på Resultater fra ridning. Det drejer sig om Klasse 2 – Dressur - afd. B og Klasse 8 – 1. afd. – Working trail.

http://www.dhif.dk/sport/defaultDHIF.asp?id=178&action=resultatermeeting&meetingid=4033&sportID=19

Skulle I få lyst er I altid velkomne til at komme og kigge, når jeg skal til stævne, da jeg som sidste gang kommer til at starte stævner i hele landet samt udlandet smiley

Har I andre nogle mål/ambitioner med ridningen? smiley


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Gardinstang i soveværelset 600 kr.
  • Ophængning af lamper og spejl. 650 kr.
  • Samle det sidste af min jysk seng😂mangler meget lidt 720 kr.
  • Samle to små kommoder 450 kr.
  • Ophæng skab på lille badeværelse 400 kr.
  • Reparation af vandvarmer i kolonihave7 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Comeback som OL rytter
  • #1   20. mar 2012 Det lyder rigtig fedt! Er så glad for at du er på toppen igen smiley
    Jeg har ikke rigtig nogen ambitioner selv, ikke inden for ridningen ihvertfald smiley


  • #2   20. mar 2012 Det lyder da fedt!
    Jeg ønsker dig alt muligt held med dig og hestene! ;D

    At du starter på Ballerup rideskole, det er lige ved siden af hvor jeg bor stort set!
    Jeg rider rent faktisk i den skov lige op af! smiley


  • #3   20. mar 2012 Tak! smiley

    Jeg glæder mig i hvert fald til at komme i gang igen smiley


  • #4   20. mar 2012 Ej det lyder altså fedt Stine!! smiley Og hvis du kommer forbi Nordjylland til stævne så siger du bare til! smiley

    Lige nu skal jeg lige have min egen hest på højkant igen, så lige nu rider jeg slet ikke (:


  • #5   20. mar 2012 Hvad er der med Cappe? smiley

  • #6   20. mar 2012 hun har været noget underlig i noget lang tid smiley
    og til sidst var hun næsten uridelig, jeg vidste ikke hvad der var galt så jeg gav fri og ringede til en massør, da jeg frygtede det var ryggen. Fordi hun reagerede når man lagde sadel på, rytter på og dækken på.
    Det var først i søndags jeg (tror) jeg fandt grunden til det!
    Hun har nemlig haft en bule i sadellejet, og tænkte ikke videre over det for når jeg trykkede hårdt på den, reagerede hun ikke.. Men min underviser kiggede på den i søndags og det er næsten sikkert at det er et tæge bid så den store bule var fyldt med betændelse smiley
    Føler mig pt som en shitty hesteejer for burde have opdaget det, men igår da massøren var der, var bulen skrumpet meget så det hjalp at vi havde trykket på den. Og er spændt på at se i aften om den er væk, for rensede igår i sæbespåner (:


  • #7   20. mar 2012 Jeg føler mig på en måde lidt presset i min ridesituation. Jeg er blevet rigtig glad for søde Krummi og hans væsen, vi kliker rigtig godt sammen. Nu har hans ejer dog fået endnu en ny hest, Viking, da hun syntes hendes hoppe, Snari, er blevet for kedelig.

    Fair nok, men igår snakkede jeg så med ejer. De har en forventning om at jeg gerne vil udskifte Krummi med Snari, da hun kan meget mere og er en rigtig dygtig pony. Det har jeg bare slet ikke interesse i,da jeg er blevet glad for Krummi. Men ejer ser helst at jeg rider Snari så hun ikke står stille, når nu Viking er blevet ejers nye kæledægge.

    Jeg føler mig sådan lidt.. jamen, Snari er bedre og er en sød hest- men hun er ikke den der gav mig lysten tilbage til heste efter Chilli's afliving. Så altså, skal jeg bare være taknemmelig for det jeg kan få, eller kan jeg tillade mig at sige fra fordi jeg er glad for deres stædige, sure vallak?

    Jeg rider hestene gratis, og har Krummi som min egen. Han ville slet ikke blive redet hvis ikke det var for mig. Men skifter ham helst ikke ud. Men omvendt er det ikke min hest, og ejer ser helst jeg motionere Snari, for det har de ikke selv tid til mere.


  • #10   20. mar 2012 ej hvor lyder det fedt stine! smiley

    jeg har ikke rigtig nogen ambitioner... ud over at blive dygtigere! jeg hygger mig bare! xD

    Kan du ikke snakke med ejeren om det Nico? smiley


  • #11   20. mar 2012 jeg har prøvet, men de forstår ikke hvorfor jeg ikke vil udskifte en ældre herre som er ret stivbenet med en virkelig dygtig unghest, hvilket jeg heller ikke selv gør. og hendes gang er virkelig lækker, men det er ikke det samme som at ride ham der vrinsker når han ser mig

  • #12   20. mar 2012 det er selvfølgelig rigtigt.. hvor tit er du der? kunne du ikke ride dem skiftevis eller noget!

  • #13   20. mar 2012 jeg ser ham cirka fire gange i ugen, men rider nok kun to da jeg har et arbejde og en skole desværre. men nu hvor vejret bliver bedre bliver det nok fem gange i ugen i snit

  • #14   20. mar 2012 ja.. det er jo ikke så meget så..
    den er jo svær..
    jeg har haft liiidt det samme, men ikke helt..
    Hende jeg plejede at ride mandag, tirsdag skulle til at blive brugt i undervisningen så hvis jeg ville ride var jeg nødt til at ride sådan en dum islænder baby! og det gad jeg jo ikk vel, for jeg holder meget af lille freja-mus! men. så prøvede jeg ham og efter et par gange holdt jeg nu også rigtig meget af ham.. men altså.. jeg må jo stadig ride hende når jeg har lyst.. så..

    jeg ved jo ikk om du har prøvet hende den anden.. men ellers kunne det være du skulle prøve det.. ej.. jeg ved det ikk! smiley


  • #15   20. mar 2012 Det er jeg ked af at høre Mette, men det går jo bedre og det er ikke altid man ser alt.
    I værste tilfælde kunne du havde været så ligeglad med at din hest ændrede sig og bare gjorde det der passede dig og ikke hesten.
    Du fandt ud af hvad det var og det går fremad! Det er jo godt! smiley


  • #16   20. mar 2012 Frida: Hvor er du sød! Tak :') smiley

    Abso: Ja det er jo det, men der har ikke været tæger siden efteråret så har en dårlig smag i munden over det smiley
    Nu får hun fri til i næste uge og hvis hun er okay der, så vil jeg se om jeg kan starte hende op (:
    Og ja det er det smiley


  • #17   21. mar 2012 Ja, tag en dag ad gangen! smiley

  • #18   21. mar 2012 Ja (:
    Savner bare noget så frygteligt at ride (:


  • #19   21. mar 2012 Det gør jeg også lidt, men hver gang jeg så skal så orker jeg det ikke eller synes det er besævrligt smiley
    Jeg stinker til at ride smiley
    Jeg savner især at strigle min hææææst smiley


Kommentér på:
Comeback som OL rytter

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce