444 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
20 Svar
Kørestævner ? start osv Kørestævner ? start osv
hey alle sammen jeg lavede for noget tid siden et opslag omkring det med at køre :), der hvor min hest står opstaldet har de to shetlænder og har fået lov at køre med dem men har taget den der er vant til at blive kørt med
hoppen (Rosa) som jeg køre med vil jeg gerne prøve lidt mere med
og kunne evt. godt tænke mig at starte et kørestævne men ved intet om sådan noget
er der nogle bestemte ting man kan risikere at møde som man kunne træne på forhånd og hvordan er begynderklassen/den letteste klasse osv, hvad er reglerne
håber i vil besvare mine spørgsmål
0 synes godt om
nov 2007
Følger: 7 Følgere: 33 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 7.141
Prøv at tage et kig på www.koereforbund.dk der kan du finde info om topcup, det kan du sagtens deltage i med shetter.
Meld dig ind i et køreselskab, der kan du få info og hjælp. Yderligere arrangerer mange af køreselskaberne fællestræning hvor der f.eks. sættes en keglebane op man kan træne på osv.
Jeg mener ikke vi har dressurcup herovre i det jyske (endnu), men er du fra Sjælland er det osse en mulighed. Der findes en håndfuld programmer, men hvilket der pt køres i i den lette klasse er jeg ikke sikker på, men vil tro det er program 3 eller 4 (de kan osse findes på køreforbundets hjemmeside)
nov 2007
Følger: 7 Følgere: 33 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 7.141
feb 2010
Følger: 44 Følgere: 65 Heste: 19 Emner: 3 Svar: 124
Der er stævne imorgen i Sunds, hvis du har lyst til at komme og kigge.
Mvh
sep 2012
Følger: 41 Følgere: 33 Heste: 8 Emner: 163 Svar: 554
dec 2003
Følger: 33 Følgere: 38 Heste: 1 Emner: 69 Svar: 1.455
dec 2003
Følger: 33 Følgere: 38 Heste: 1 Emner: 69 Svar: 1.455
Mange af køreselskaberne holder intro-dage over året, hvor man kan komme og stille spørgsmål og få gennemgået hvordan tingene foregår.
sep 2012
Følger: 41 Følgere: 33 Heste: 8 Emner: 163 Svar: 554
nov 2007
Følger: 7 Følgere: 33 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 7.141
For at starte enspænder til "almindelige" stævner (altså med alle 3 discipliner) skal ponyen være mindst 120cm.
FEI-reglementet kræver faktisk at ponyerne (i 2-spand og opefter) er mindst 108, men dette dispenseres der fra til klub- og landsstævner (og går ikke udfra internationalt er på programmet for TS
Den kombinerede "marathon"/kegle-disciplin bruges mig bekendt udelukkende til indendørsstævnerne. Så snart vi rykker udendørs i foråret, indgår der altså både marathon og kegler hver for sig, og dermed kræves osse mindst 2 ponyer for vognen når de er så små.
-og det er faktisk rimeligt nok, det ville være ganske uretfærdigt at kræve at en enspænder shetter skulle rende en hel marathon og endda på skrappe tider (for sådan en størrelse altså). Og jeg er ganske overbevist om at det krav ikke afviges til de almindelige stævner.
Man kan dig vælge at gøre som jeg gjorde i begyndelsen med vores belgier (som jeg dengang ikke var sikker på kunne klare en hel marathon) og starte udenfor konkurrence, og så nøjes med at køre sidste etape med forhindringerne og evt kun gennemkøre en del af forhindringerne (til klubstævner er der typisk 3 forhindringer der køres 2 gange hver. Så kan man nøjes med at gennemkøre hver forhindring 1 gang)
Til klubstævnerne er de ofte villige til at tilpasse tingene lidt, så alle kan være med, og kommer der flere med interesse for at starte enspænder med de små, kan der jo sikkert osse udformes en klasse der passer til dem... men pt skal der altså køres med 2-spand til de almindelige stævner hvis man starter med så små ponyer
dec 2003
Følger: 33 Følgere: 38 Heste: 1 Emner: 69 Svar: 1.455
nov 2007
Følger: 7 Følgere: 33 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 7.141
Jeg har startet med belgier et par år (i samme område går jeg næsten udfra), og har enten måttet starte udenfor konkurrence, eller køre den komplette marathon, med en enkelt undtagelse hvor de 2 øvrige startende i let klasse, osse kun ønskede at køre E-etapen.
Jeg har bestemt osse oplevelsen af at man er villig til at tilpasse og give dispensationer i det omfang det er rimeligt overfor hesten. Men man kan jo ikke tillade en i klassen kun at køre lidt af marathonen mens de andre kører det hele -så er det ikke rigtigt fair konkurrence jo.
I dressur og kegler er der ingen problemer -men marathon i fuld længde med så lille en pony, finder jeg ikke rimeligt, og håber ikke der er givet dispensation for den slags
feb 2010
Følger: 44 Følgere: 65 Heste: 19 Emner: 3 Svar: 124
nov 2007
Følger: 7 Følgere: 33 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 7.141
Men de har altså ikke villet oprette en klasse kun til min ene koldblod, og det lyder som om det er samme område vi kører i (TKS, SKS, ØKS), så kan jo ikke forestille mig at de så opretter en klasse til en enkelt mini.
-det er altså ikke fordi jeg tror Mia lyver vil jeg lige understrege! Det er ganske enkelt spørgsmål/undren, fordi jeg ikek har oplevet særskilte mini-klasser til udendørsstævnerne, og synes egentligt jeg kommer meget rundt i vores område. Og kan ikke forstå hvis der gives tilladelse til at køre almindelig marathon med en enspænder i den størrelse.
-så det er altså blot for at få opklaret om der har været kørt mod de andre, eller om der er oprettet en klasse (eller om det har været udenfor konkurrence), og ikke fordi jeg ikek tror på hun har kørt marathon
feb 2010
Følger: 44 Følgere: 65 Heste: 19 Emner: 3 Svar: 124
nov 2007
Følger: 7 Følgere: 33 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 7.141
nov 2007
Følger: 7 Følgere: 33 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 7.141
feb 2010
Følger: 44 Følgere: 65 Heste: 19 Emner: 3 Svar: 124
- Men er meget sikker på at minierne fik en klasse for sig selv
nov 2007
Følger: 7 Følgere: 33 Heste: 6 Emner: 114 Svar: 7.141
Jeg var ikke i Horsens sidste år -vi mistede Martha ved den tid, så der stod den lige på mange andre ting end kørsel.
Men dejligt hvis der begynder at være klasser til de små, ved at flere har været kede af ikke at kunne være med, fordi de kun kører enspænder.
Må dog sige at jeg har lidt "marathonforbehold" -er ikke helt pjattet med ideen om marathon i en to-hjulet vogn (der findes jo små 4-hjulede, men har kun set et par stykker køre med sådan nogen)
jul 2008
Følger: 43 Følgere: 39 Heste: 8 Svar: 16
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.10152302859056436&type=1
sep 2012
Følger: 41 Følgere: 33 Heste: 8 Emner: 163 Svar: 554
jul 2008
Følger: 43 Følgere: 39 Heste: 8 Svar: 16
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.10152302859056436&type=1
eller prøv at søge på UFK Stævne, Horsens på fb.
Kørestævner ? start osv
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside