{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
160 visninger | Oprettet:

Hvad skal jeg dog gøre??? {{forumTopicSubject}}

NU er jeg ved at blive sindsyg, nu skal i høre.

Min pony Milan har et KÆMPE problem og det er at hvis vi fx. springer 70 cm som han jo med nemhed kan hoppe, så lige så snart det bliver sat på fx bare til 80 cm så stopper han stortset hele tiden, selv idag hvor jeg var oppe og springe sammen med en der hedder jonathan, og en anden pige, hvor vi så får undervisning af jonathans far John. det går rigtig fint Milan springer vandgrav osv. uden problemer så sætter John nogle af springene op, og derfter gider Milan ikke springe, han fik nogle klap i r**** hvor han så kommer over, men så er det han begynder at stoppe mere og mere, og det var altid på de samme spring!
vi bruger en længere pisk til at lave den der piske lyd bag ved ham men slår ham IKKE, lige meget hjalp det, vi lod hamos stå at kigge på springene og se det ik var farligt men han fik et lille klap i r**** men det hjalp stadig ikke.... tilsidst satte vi den ene bare ned som var vandgraven som han absolut ikke ville over når den var blevet højere, de andre kom han over, men vandgraven neej, og han springer altid vandgraven.. så vi satte vandgraven ned igen og så stoppede han igen men efter hånden som vi kom over slappede han mere af og hoppede med det samme... (: men hvad skal jeg gøre??

vi har prøvet alt, både været sød og lad ham se springene været hård og sige han skulle over og en mellem ting.

Og i starten var det mig som var usikker på når det blev sat op men det er jeg ikke mere, selv min træner siger han er fræk nu..

Hvad skal jeg dog gøre?
Vi snakker om at sælge ham og købe en anden men er på en måde fjollet har kun 1½ år tilbage på pony smiley

Hjææælp....

hva synes i jeg skal gøre??

Charlotte.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvad skal jeg dog gøre???
Kommentér på:
Hvad skal jeg dog gøre???

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce