{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

New Forest Casanova [Tidl. hest] 1998

6.311 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Mich - Nu med pony
Kvinde | 32 år | Oprettet: 30. dec 2007


New Forest Casanova

Fødselsår:
1998
Højde:
144, en dejlig 1ér pony

Grime:Stor cob, Lille full
Hovdetøj: Stor cob/ Lille full
Gamasher: Small
Klokker: Small/ Medium
Dækken: 125
Temperament
En Utrolig rolig og tålmodig pony, som am altid ved hvor man har.
Når man er på tur, er han rolig og afslappet og kunne aldrig finde på at stikke af.
på en sprig bane, kan han dog godt tænde lidt, men på ingen måde svær at strye..
Gangarter
over middel, han har nogle rigtig gode ganarter
Stævner
Hippioaden 2008 LC, Gennemført

Just For Fun Western stævne i klasserne:
Western Pleasure w + t - uplaseret
Western Pleasure - uplaseret
Trail - 4plads

Spring stævne :
vi kom hjem med en 3plads i 40cm
Stamtavle
F: Stedstedgårds thor

M:roløkke Citron
Køn
En vallark der til tider er lidt Hingstet
Bemærkninger
D. 2.febuar 2001: Casanova var 2år gammel, hingst og min nye pony. et smukt syn.
__________________________________________________

Casanova er en helt unik pony. Han har et helt specielt udtryk i sine øjne, som man slet ikke han stå for. Han har virkelig vijle styrke. Han Knytter sig meget til sin rytter. Når han først stoler på en Stoler han 110% på dig.
__________________________________________________

Januar, febuar og marts år 2006 stod han på min rideskole, så jeg kunne udvikle min ridning med ham, og jeg red western på ham på det tisdpunkt, og vi rykkede virkelig i vores eidning og også i det bånd vi havde sammen, jeg kunne alt med ham. I febuar og marts, begynde jeg så at få dressur undervisning på ham for første gang, og han nød virkelig noget forandrig, og den berider som undervisning af, syn han var et natur talent.

efter opholdet på Rideskolen, stoppede jeg med med dressuren og koncentrerde med om western igen
__________________________________________________

Da jeg igen efter en dårlig oplevelse med spring(ikke på Casanova) begyndte, jeg at træne spring på casanova, som en veksling fra western, og Casanova nyder virkelig at springe, og gennem tiden er vores rekord med rytter 85cm på enkeltspring og omkring 60cm på bane med 5-6spring. og i løsspring er hans rekord 110 cm. og han træker godt på springet,
__________________________________________________

14. Juni 2008: Hippoanden LC. Casanovva var fantastisk, han tog bare alt med ophøjet ro, og var på intet tidspunkt besværlig, virkelig en engel.

17. August 2008: I dag skal jeg starte på efterskole, og det var virkelighård at sige farvel til casanova. nu kan jeg se frem til kun at kunne ride casanoa i weekenderne.

26. November 2008: Det at kun at se sin elskede pony en gang om ugen er virkelig hård, for han var jo en del af min hverdag. MISS YOU PONY!!!
________________________

1. januar 2009 i dag tog jeg springet, og er begyndt at ride bidløst på casanova (Hakkamore) hvilket jeg tror han nyder, det ligsom hans humør er steget et par grader nor jeg kommer med hovdetøjet.

2. Febuar 2008. I dah har Jeg haft Casanova i 8år, hold da helt op hvor er tiden gået stærket, jeg har haft denne vidunderlige pony i 8år. i 8år det slet ikke til at fatte <333

1. april: nu har casanova ikke haft et bid i munden i 4 måneder, og jeg sys jeg kan mærke en stor forandring.

3. April: Casanova og jeg er blevet meldt til vores første westernstævne.

4. April: i dag begyndte vir for alvor at træne op til stævnet. vi tog op på ridebanen, og han gik virkelig som en drøm, også i galoppen. da vi var færdige, med at træne stod der to spring på banen og jeg kunne ikke lade være med st tsge dem et par gange, bare det jeg havde kortet tøjlerne lidt og dreget ind pmod springet, hviste casanova godt hvad det gik ud på, og han var helt med på det. men en western sadel der ikke det bedste at springe i.

da vi var færdige med at ride, sad jeg af, ja og smed tøjlen over halsen og gik, casanova fulgte mig over alt på banen, jeg fant så også ud af jeg jeg kan springe op på ham bag fra.

11. april 09: så var casanova og jeg til vores første western stævne, og alt gik over min forventning, han adlød mit mindste vink. vi vant ikke noget, men det vigtiste er at vvi havde det sjov og at vi gennemførte.
Vi fik rigtig meget ros af dommern.
__________________________________________________

__________________________________________________

d. 4. juni 09: min ville dreng fylder 11år, det helt underligt at hana er blevet sååå gammel. dem lille dreng på 1år der kom ud af trailern for 8årsiden er nu blevet 11år. det bare mega trist jeg er her ovre på Øhe og ikke kan hygge om ham :/

d. 2 oktober:
Jeg har besluttet for at komme lidt igang på ham igen, så er startet til spring undervisning, og det var så første gang i dag, og ponyen blev jo helt vild da han fant ud af vi skulle springe. stor glæde for os begge

__________________________________________________

26. juni 2010
SÅ blev prinsen her solgt, til en rigtig sød dame som skal brge ham som hygge hest, han står i løsdrift sammen med et æsel

__________________________________________________

Det hele begyndte med starten. og sluttede med slutningen
__________________________________________________

Det først nu kapt 3 mdr. efetr jeg er klar over hvad det er der er forsvundet ud af mit liv.
__________________________________________________

Casanova min prins - Jeg savner dig fantastisk meget.

Det er så mange ting jeg har lyst til at fortælle dig, jeg har lyst til at sidde i den boks og fortælle dig hvordan jeg har det og hvad der er sket siden vi blev skildt - Fortælle dig at jeg savner dig.

Vi har haft mange kampe med dig, men vi kunne alt.
Vi kunne vise os for dressurrytterne.
vi kunne hjælpes af på en spring bane.
Vi kunne slå dyre Quartere og paints i western
Vi kunne tage spring i naturen.
Vi kunne nyde lade rideture sammen.

Du var den pony der fik mit mod tilbage til at springe, for jeg kunne stole på dig og du passede på mig, men mest af alt du elskede det .
Og jeg har takket dig altid fordi du lærte mig så meget.

Du lærte mig at rytteren ikke skal tage føringen, at man skal blive enige om tingene.

Jeg kunne havde dig med alle steder, og var ikke bange for at håndtere dig mellem andre heste, for du blev altid ved min side.

Vi nød alle vores ture i snevejer, du elskede det og ja du kunne tølte fandt vi ud af, dejlige pony..
Dog var det ikke altid sjovt når du sad fast i det store snedriver, fordi du lige skulle hoppe op i dem.

Du vise mig at MEatl i munden ikke er nødvendigt, vi begyndte på bidløsridning, og fik meget ros, for vi red over alt bare i grime, folk blev sure på mig, men når de så havde set det mere end en gang, blev de fasinerede, en dejlig følse..

Du viste også utrolig mange ryttere der ville ride dig med bid, at man ikke skulle tage i tøjlerne, for du gav dem besked så snart de gjorde noget forkert.

Men du skulle sælges- og jeg viste det, og jeg havde det godt med dig, for jeg var sikker på der var andre der kunne finde den samme glæde ved dig som jeg gjorde og jeg var sikker på du nok skulle passe på dem..
Men det var hårdt når mor måtte fortælle igen og igen hvilke ting vi havde lavet sammen hvilke oplevelser vi havde, det var så hårdt, for jeg havde håbet vi var kommet uud og opleve mere. og bevise folk om tvang ikke var nødvendigt.

Jeg elsker dig Casanova. Jeg er sikker på du har det godt der hvor du er nu, jeg jeg savner dit lille væsen &#9829;

Håber ikke du har glemt mig. (:

___________________________________________

Hver eneste dag sidder jeg og søger efter ham på nettet, med en forhåbning om at finde ham
Kommentér på:
New Forest Casanova
Annonce