{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race Min afhængighed <3 2000

1.022 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Amalie T
| 31 år | Oprettet: 10. feb 2007


Anden særlig race Min afhængighed <3

Fødselsår:
2000
Højde:
135cm, en meget lille fin hest.
(Nej, hun er ikke en hest, men hun bliver sur når man siger hun er pony).
Temperament
Fantastisk!
En bedre personlighed findes ikke, helt speciel.
Hun er meget frisk og ivrig på at arbejde, bare det ikke er dressur.
Hun er ekstremt sød på jorden, og når man trækker hende.
Men når man kommer op på hende, så er hun en helt anden hest.
Hun kommer når man kalder ude på folden - altså hvis jeg har bananer med. Ellers gider hun ikke.
Hun kan godt finde på at

Alt i alt er hun lige den hest der passer til mig.
Gangarter
Allesammen perfekte - for mig (:

Skridt er meget trippende, men når man får hende til at slappe af og gå ned til biddet, så er den herlig.

Traven er meget hurtig. Hun løber nemt fra fuldvoksne store heste - i trav. Men ligesom skridten, når man får ro over hende så søger hun ned til biddet. I trav er det bare ikke så nemt.

Galop er hendes nok dårligste gangart. Hun er vant til bare at drøne afsted ude på marken, da hun har stået relativt stille i noget tid. Hun er meget stiv på begge volter, selvom den højre nok er bedst. Den bliver bedre og bedre med tiden - håber jeg. Hun kan ikke gå til biddet i galop, da hun stadig er meget stiv i galop.
Stævner
Ja, med forrige ejer.
Stamtavle
Hun er en ren FjordBer.

Hendes mor er ren Araber, hendes far er ren Fjordhest. Derfor FjordBer.
Køn
En meget køn og først og fremmest selvsikker hoppe.
Hun er meget "damelig" når det skal være, altså
Bemærkninger
Her vil jeg fortælle lidt om min "hest" Alberte <3

Alberte er min aller første hest, og hun er MIN!
Jeg har helt selv købt hende for mine konfirmationspenge <3
Og hun er meget mere værd end den pris jeg gav <3
JEg elsker dig så meget min Alle-Balle <3

Her det indre:
Alberte er noget for sig selv, man kan ikke andet end holde af hende.
Man kan ikke beskrive hende, som jeg oplever hende, men jeg vil prøve:

-' Hun elsker at stå og nusse - nogle gange.
-' Hun elsker at springe, bare ikke når jeg vil bestemme farten.
-' Hun elsker godbidder, især dem med hvidløg.
-' Hun elsker bananer og andre skøre ting. Der må bare ikke være skrald på den anden banan, det gør ikke noget hvis der er på den første.
-' Hun elsker vand, når hun først har overvundet skrækken. Den skal overvindes hver gang.
-' Hun elsker mad i det hele taget, især hvis man håndfodrer hende.
-' Hun elsker alle der gider stå og nusse hende, eller hvis folk beundrer hende. Hun ved hvornår folk beundrer hender og hvornår de ikke gør.
-' Hun hader dressur, men hun er god til det. Så kan ikke se hvorfor? xD
-' Hun vil gå foran, men hvis jeg sætter hende til at gå bagved skal jeg sidde konstant og lave halve parader og standse det bedste jeg har lært. Hun overhaler nemlig nemt 180cm høje heste - på en sti der er 1,5 meter xD
-' Hun er mit et&alt.
-' Hun er fuldstændig ubeskrivelig, hun har en personlighed der siger spar 2 - og så er det hendes egen!

I starten var hun bange for alt! Nu er hun faktisk blevet til den der fører i "farlige" situationer. Du kan tro jeg er stolt, der er sket så meget på et år med hende, måske ikke så træningsmæssigt, men nærmere psykisk. Jeg er meget gladere for den hest hun er nu - end den hun var for et år siden. Jeg elsker hende så meget <3

Hun er meget positivt indstillet til livet, hun hader faktisk ikke særlig mange ting, eller rettere sagt meget få ting. Det eneste jeg lige kan komme på er hvis folk ikke vil snakke med hende eller folk begynder at forlange noget dressurmæssigt af hende. Eller hvis jeg kommer og henter hende i boksen og sætter hende ud på en smasket fold i regnvejr inde fra hendes varme og dejlige boks. Men mest af alt hader hun mudder, hun går gerne 2 meter UDENOM. Hun er så dejlig!


Og det ydre:
Alberte har "zebreastriber på benene - alle fire, som nogle fjordheste også har (: Hun har to hvirvler i panden, og det er bare så nuttet <3 Hun har fået fjordhestefarven fra sin far, men har helt klart fået noget "ynde" fra sin mor, da der er et eller andet yndigt og svævende over hende når hun går (: Hun er måske også en nuance mørkere end normale fjordheste (:

Den 7 april 2007 er bedste dag nogensinde, og fra den dag af blev jeg også til verdens heldigste og lykkeligste pige :). Det var den dag jeg fik Alberte <33



*Der kommer mere tekst meget snart*
Kommentér på:
Anden særlig race Min afhængighed <3
Annonce