Traver Jelly Bean [Tidl. hest] 2001

3.583 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 68 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Traver Jelly Bean

Fødselsår:
2001
Højde:
Ca. 161 cm

Grime: full
Hovedtøj: cob- full
Gamasher: full
Sadel: Mellem- bred bom, 17"
Dækken: 135
Temperament
Hun er rolig i stalden, men på ride banen bliver hun opmærksom
Gangarter
Skridt, trav og galop
- Skridt: God, passene tempo, træder over sin egen skridt. Den har udviklet sig meget siden jeg fik hende! (:
- Trav: God i letridning, og rigtig god nedsidning, Rigtig godt samlet. Hvis man kender hende, dem der rider på hende første gang synes den er lidt svær at sidde i. Traven har også udviklet sig meget i den tid jeg har haft hende! :D
- Galop: Helt vild god, nem at sidde i, hun vælter hellere ikke i hjørnerne:) På bane er den langsom og rigtig godt samlet. Og i naturen, ja hvad kan man sige, der er ikke nogen der skal/ eller kan løbe hurtigere end hende, men det er meget fint og sjovt!
Stævner
Nej, ikke endnu, men skal måske starte senere :D
Hun har startet travløb hos tidligere ejer.
Stamtavle
Faderens side

F: Game Høgh
FF: Pay Dirt (us) FM: Nita L.

FFF: Florican (us) FMF: Devacourt (fr)
FFM: Impish (us) FMM: Gita June (DK)

Modernes side

M: Top Lunø
MF: Heino MM: Gisella H.

MFF: Vokal N. (DK) MMF: Surgy Hanover (us)
MFM: Amulet Flicka (DK) MMM: Niki (DK)


Jeg har hendes fulde stamtavle 8 generationer tilbage.
Køn
Smuk, flot og elegant hoppe (:
Bemærkninger
Jelly er en dejlig rolig hoppe, som godt kan følge sine egne regler, så hun skal lige vide hvem der bestemmer. Men når hun ved det er hun den sødeste hest at være sammen/ ride på, hun kunne aldrig finde på at gøre nogen ondt.
I starten da jeg ligge havde fået hende (28-01-08) havde hun nogen nykker når hun blev varm, så gjorde hun de mærkeligste ting, men det er hun stoppet med, så nu gør hun stort set altid som jeg vil have.
På tur er hun meget opmærksom og passer meget på!
Hun er lidt sippet, kærlig ment, hun gider ikke gå i vandpytter om mudder og sådan noget (det er da klamt)
Det er meget sjovt fordi jeg kan bare sige "kom" til hende også følger hun bare efter mig
Jeg har lige fået Jelly hjem, og det går rigtig godt, hun er blevet gode venner med sin fold og staldkammerat.
Jeg er begyndt at træne militæry på hende, mest fordi jeg synes det er sjovt og det gør hun også. Og så fordi hun er så sikker på benene og har en rigtig god balance, hun er begyndt at springe rigtig godt, og er blevet lidt mere vænnet til vand.
Nyt- 14-04-08
_____________________________________________________________________________
Jelly laver nu perfekte 20 meter volter i galop på venstre volte. Og er i dag gået for første gang i højre galop, og nu er vi i gang med volterne der.
_________NYT d. 07-05-08______________________
Jeg rider Jelly uden sadel i alle gangarter, fordi det er så varmt, det går rigtig godt, og hun har meget langsomme gangarter når vi rider uden sadel!
Kommentér på:
Traver Jelly Bean
Annonce