Anden særlig race Holmens New Year *R.I.P* [Himmelhest] 2003

5.004 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 54 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Anden særlig race Holmens New Year *R.I.P*

Fødselsår:
2003
Højde:
ca. 124 cm

Temperament
Skrevet forår 2012:

På stald:
Når man strigler ham står han for det meste pænt og nyder at blive striglet og bliver til tider helt salig ;) Han kan godt virke stresset til tider når der sker for mange nye ting i stalden, men så længe han har sine faste rutiner, så er det ikke så slemt.

På fold:
Utrolig nem. Han kan gå med alle og det viser han tydeligt. Han er dog flokkens drillepind og går og napper de andre heste i benene ;)

I ridning:
Nem at stoppe og styre rundt på ridebanen. Han vil meget gerne frem, frem, frem når han bliver redet og elsker at være med på ridebanen og blive brugt.

Ved dyrlæge:
Meget nem. Står stille hver gang og flytter kun lidt på hovedet når han bliver stukket.

Ved smed:
Løfter selv benene og står og puffer til smeden, mens han bliver beskåret ;) Han skal tjekke ALT hvad smeden har med og står som regel med hovedet helt nede i smedens "kasse" hvis man ikke lige holder ham i 2 sek.
Gangarter
skridt: Hurtig i starten, da han er så ivrig med at komme i gang. Når han slapper mere af, er skidten taktfast og god at sidde i.

trav: Meget taktfast, men super hurtig da han jo ikke er så stor ;) Han ville være perfekt foran en vogn netop pga. hans taktfaste gang. Han snubler heller aldrig under ridning og har utrolig godt styr på hans ben.

galop: skønneste lille galop, hvor man bare sidder super og næsten helt stille i sadlen. Uden sadel er hans galop også bare skøn og han er bare nem at blive siddende på.
Stævner
Nej, og det kommer der heller ikke.
Stamtavle
Mor: Holmens Molly

Han er født nytårsnat 2003 -deraf navnet NEW YEAR :)

(Moderen kan man se inde under min veninde der hedder christina K og i mit fotoalbum)
Køn
Fin, rød, lille Vallak
Bemærkninger
New Year er en utrolig dejlig, nysgerrig, irriterende, sjov og tosset pony, som jeg har haft siden han var 5 dage gammel. Han har en spraglende personlighed og laver som regel de mest dumme, men sjove ting :)
Man har det der had-kærligheds forhold til New da man på nogle dage virkelig hader ham, men alligevel kan man jo ikke undvære den lille lort..
Da han var lille lå min mor og jeg og sov til middag sammen med ham på folden, når jeg kom hjem fra skole. Han har altid været en del af os og vil altid være det.

Han har været forfangen om sommmeren i årene; 2010, 2011 og 2012. Jeg er utrolig påpasselig med ham og græs om sommeren, men han har så svært ved at styre sig selv når han ser græs at han æder løs indtil jeg tager ham fra græsset igen. Han har ingen mén efter det endnu, men self. er jeg påpasselig om sommeren når vi vænner hestene til græs. Han plejer at gå på græs hele sommeren, efter han har vænnet sig til græsset. Både smed og dyrlæge er er forbavsede over hvor hurtigt New kommer sig efter han har været forfangen. 14 dage til en måned efter sommergræs, kan man ikke længere se han har været forfangen.

Han er redet let til i både spring og dressur. Jeg har selv tilredet ham og lært ham alt han kan. Jeg har brugt ham mest til at have med på ture, hvilket han er fantastisk til. Han har sprunget 60 cm med mig på ryggen og 80 cm i løsspring.

Han er en bette pony med et kæmpe temperament. Selvom temperamentet er stort, er han meget enkel og nem at styre, så længe man har en fast hånd. Han hører for det meste altid efter, men han er jo et levende dyr og har sine egne meninger om alting.

Alt for meget larm og omrokering, kan gøre New stresset. Så napper han ud efter en, men jeg er sikker på han ikke gør det med vilje. Han ved godt han ikke må, men på en eller anden måde skal han også af med sine frustrationer og så må man altså bare gå lidt udenom ham.
Han står i vores egen lille private stald med plads til 8 heste. Dette trives han rigtig godt med, da der ikke er for meget larm omkring ham.
New har ikke været stresset siden vinteren 2010 og jeg håber at det kan forblive på den måde.

Han er elsket af os alle sammen herhjemme og er en lille charmetrold. Han er simpelthen den sødeste drillepind, jeg har mødt og gør ikke en flue fortræd.
_________________________________________________
28/6-2011

Tja. En lille trist opdatering herfra.
New er blevet kronisk forfangen. Det betyder at han ikke må få græs eller foder. Han lever lige nu på halm og "Mineral Brikcs" efter dyrlægens ordrer.
________________________________________________
10/7-2011
Nu har New haft det godt i en uge :) Ingen voldsom puls i benene og fedtkammen på manen er også blevet mindre :)
Han er dog lidt trist når han går alene om dagen, men er tilfreds med tilværelsen om aftenen når Black kommer på jordfolden og tilbringer natten der :)
________________________________________________
18/7-2011

Nu har New haft det godt i 14 dage, uden voldsom puls i benene overhovedet :D
Han er blevet vant til den daglige rutine og er begyndt at slappe utroligt meget af. Han er kommet på løsdrift og får 1 hel rille halm og en ½ rille hø samt 3 mineral bricks, når Black bliver lukket på græs om morgenen.
Det er han underligt nok blevet helt tilfreds med og står inde i løsdriften og guffer i sig.
Han går sådan nu, at han hele tiden kan se de andre heste, hvilket passer ham meget bedre.
Vi er begyndt at give ham græs i 5 min om dagen og sætter gradvist tiden op med 5 min hver 3 dag. Han har ingen puls i benene eller bliver dårlig efter 5 min på græs, så jeg håber han kan komme til at spise græs igen :)
________________________________________________
30/10-2011
New har det FANTASTISK...
Ingen stress, ingen nøkker, ingen nappen og tabt sig en hel del..
Han er kommet igang med ridningen igen, hvilket jo er super fedt. Han nyder at være sammen med vennerne på folden og få lidt mere opmærksomhed i form af ridningen!
-Så nu er det tid til han får en part der gider ride ham lidt og nusse med ham :)
_____________________________________________
DEC 2011
New har nu fået en rigtig sød part.
De to er bare så søde sammen og deres ridning tegner på at de nok skal blive rigtig gode sammen :)
Jeg glæder mig til at følge deres udvikling :D
________________________________________________
17/3-2012

I dag har New ageret børnepony. Han er jo FANTASTISK! New plejer at være en lille satan når han skal stå bundet i stalden. Han vælter alle redskaberne. vælter høtrillebøren, vil ikke løfte hovene og vil ikke rykke sig til siden. I dag da Emma (5 år) var her, var New simpelthen eksemplarisk! Han rykkede sig til siden, bare jeg rørte ham let med min finger, han løftede nemt sine ben og han stod bomstille, da han var bundet :)
Ridningen gik også helt fint. Emma tabte sin bøjle og var ved at glide ned af siden på New og så stoppede han bare op og stod helt stille og jeg kunne så gribe Emma og få sat hende på plads i sadlen igen. Da Emma så sad i sadlen, så gik New videre!
Han er virkelig god med børn. Emma fik også lov til at give ham gulerødder og strigle New efter rideturen og selvom New fik gulerødder, blev han på ingen måde voldsom overfor Emma, som han til tider bliver overfor os andre når han får godbidder :)
Så i dag tror jeg han i mit hoved blev kåret som perfekt børnepony ;)
__________________________________________
April 2012
Så er sommeren ved at indtage DK og min frygt for at New bliver forfangen igen er endnu engang ved at tage sin plads i min krop.
Han går pt. på den fold han har gået på hele vinteren og vænner sig derved stille og roligt til græsset når han går og spiser de små spirer der efterhånden kommer op af jorden. Hestene skal snart på døgnfold og dermed på græs.. Jeg overvejer godt nok om New skal med på græs eller om han bare skal direkte på løsdrift i år.. Black kan i år ikke holde til at gå på løsdrift halvdelen døgnet, da han så ikke får græs nok pga. nedslidte fortænder. Så helt ærligt, så ved jeg ikke hvad jeg skal stille op! For første gang kan jeg ikke finde en løsning! :(

New's part skal til at have undervisning på ham hver tirsdag og jeg håber det kan motivere både hest og rytter til at komme ud og ride MEGET mere end hidtil, da det kun vil gavne bette-mand.. :)
________________________________________________
3/5-12
Så har der her til morgen været smed til hestene. Smeden sagde at jeg burde holde New fra græs fra nu af og give ham masser af motion, da vi begge tydeligt kunne se "stregerne" i hoven :(
Pt går New på løsdrift sammen med sin bedsteste bedste ven, Black. Men når Black kommer på græs, så er New alene og det er forfærdeligt at høre og se på :(
_______________________________________________
14/5-12
DUMME GRÆS!
New er begyndt at blive hård i nakken igen :( Og han går altså kun på løsdrift hvor der er minimal græs-vækst.. Han er på smalkost i boksen og får derfor ikke for meget mad.. Hmm!
______________________________________________
16/5-12
I dag har jeg købt en ny ven til New Year. Hedevangs Liv hedder hun. Hun er en sød lille shetlænder, som skal holde New med selskab henover sommeren.
______________________________________________
Juni 2012
New er trist og har det ikke for godt.. Han er glad for Mini's selskab, men han er grim i pelsen, han har stive forben, han skvatter over sine egne ben (har han ALDRIG gjort før) og han er sur og tvær.
Jeg får så dårlig samvittighed når jeg kigger på ham:(
______________________________________________
10/7-12
New Year har fået fred!
Han havde det rigtig træls til sidst og selv dyrlægen der var til stede ved aflivningen sagde at New ikke havde lang tid igen, så jeg er tilfreds med min beslutning.
De sidste 3 dage New havde tilbage tilbragte han på sommergræs sammen med Mini og de andre heste i stalden. Så de sidste dage var han glad og tilfreds!
Det er lidt hårdt at han er væk efter 9½ år, men livet går videre og bette-mand lider ikke mere under den evige kamp mod forfangenhed.

Sov godt min dreng og spis alt det græs du kan<3
_______________________________________________________
29/7-2012
Jeg savnede dig i dag!
Jeg gik ude i løsdriften og så på græsset der stille og roligt kommer op af jorden igen og tænkte på hvor meget du ville elske det nye græs. Jeg havde også lyst til at ride en tur i dag - men det var dig jeg havde lyst til at ride på.
_______________________________________________________
19/1-13
Jeg savner dig stadig hver dag. Alt minder mig om dig. Fandt din gamle grime i dag - du ved, den med bling ;)
Jeg savner vores jordeture i det fri uden udstyr og fuld fart frem. Du var den eneste jeg turde det på!
Selv sneen minder mig om dig. Du plejede at stikke hele hovedet ned i den første sne der faldt og bare tulle afsted og lave krumspring og hygge dig med Black.
Kommentér på:
Anden særlig race Holmens New Year *R.I.P*
Annonce