Anden særlig race Holmens Black |MinØjesten [Himmelhest] 1997

5.943 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 79 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Anden særlig race Holmens Black |MinØjesten

Fødselsår:
1997
Højde:
Black er 134,5 cm
Temperament
Black er en pony med et roligt temperament. Han er god af natur og en rigtig kæle-pot. Han er rolig i stalden og er afslappet når han kommer i nye omgivelser. Han er den perfekte tur-pony, da han ikke er bange for noget.
Gangarter
Skridt: Dejlig og taktfast

Trav: Stille og rolig, nem at kontrollere og ikke det store rygsving.

Galop: Venstre volte -god og nem at kontrollere.
Højre volte -lidt sværre at kontrollere, da han aldrig har haft balance på denne volte. Er dog blevet en del bedre med årene.
Stævner
26/10-2003 Klubstævne på SAO
Dressur LX
Point: 109 (højeste karaktersum: 130)

Elevstævne på Finstrupgaard i 2004
1. plads i LC Dressur

Elevstævne på Finstrupgaard i 2004
3. plads i LB Spring
Stamtavle
Nej, men man kan heller ikke bedømme en hest på dens stamtavle og jeg vil nu sige jeg har en rigtig dejlig dreng! :)
Køn
Vallak
Bemærkninger
Black er en utrolig dejlig vallak med det roligste sind.
Han er som en hund, der bare tuller efter os og hygger sig med vores selvskab. Han går løs på gårdspladsen og spiser det græs der gror udenfor folden. Han kommer som regel når vi kalder og er en pony man kan stole på.

-MEN, Min og Black's historie sammen er ikke ligefrem en dans på røde roser.

Jeg fik Black da jeg var 8 år gammel. Da var Black 3 år. Vi købte ham af en hestehandler, som jeg har kendt det meste af mit liv.
Black have i en alder af kun 3 år, piskeslag på bagparten og var ikke sådan mega smuk. Alt tydede på at han ikke havde haft det godt ved tidligere ejer (hvilket vi også senere hen er blevet bekræftet i).

Jeg så Black da jeg besøgte hestehandleren en sommerdag i år 2000. Jeg falde pladask for den lille grimme pony der bare stod helt for sig selv på folden. Selvom man tydeligt kunne se at han ikke havde haft det godt, havde han så tillidsfulde øjne og ville rigtig gerne kæles for.

Efter lang tids overtalen, blev mine forældre enige med mig i at jeg skulle have en større pony, end dem der gik på folden derhjemme.

Vi fik Black med hjem i stalden og fik ham til at tage på og fik ham undersøgt af en dyrlæge. Han fik en hormonindsprøjtning da han havde lagt vinterpels midt om sommeren!

Der gik vel nogle måneder, før jeg ville ride på Black. Han var ikke glad for sadlen, men ligeglad med biddet. Jeg blev trukket nogle ture på ham før jeg ville ride ham selv.
ALT gik galt da min far slap tovet for første gang og jeg blev rigtig bange for hesten og ville ikke ride på ham mere.

Der gik 2-3 år med mange op- og nedture. Alle mine ridelærere sagde: "træk ham ud bagved og skyd ham! For den pony bliver aldrig til noget!"
Vi købte en gammel elevpony, som lærte mig grundridningen i dressur og takket være hende fik jeg lært så meget at jeg kunne ride på Black og få ham gjort ridelig og medgørlig under ridning.

6-7 år har det taget at få Black til at slappe af under ridning og skabe de trygge rammer som han havde brug for. Vi var jo bare en helt uvidende heste-familie der købte en pony, som ingen andre ville røre ;)
_____________________________________________

Black bliver her hos mig, til han bliver så gammel at han ikke skal være her mere og skal bæres ud af stalden..
Han vil altid være min Buddy og følgesven og han vil altid være den pony jeg holder mest af.. -ligemeget hvad!

BLACK JEG ELSKER DIG!

Black er desværre ramt af svær astma.. Det har virkelig tæret hårdt på ham og det har været en svær tid, med meget medicin (som ikke har været godt for ham), for at få ham til at fungere ordentligt igen..
Jeg har nu fundet et natur-middel med en masse urter og andre gode sager, imod astma og til heste der er allergiske over for støv. Det er uden medicin i den forstand, men det virker fantastisk.
Jeg er utrolig glad for at have fundet en løsning der ikke indebærer medicinering hver eneste dag!

Han er begyndt at kunne genkende min bil og løfter hovedet hver gang han hører den køre ind af grusstien til stalden :D
_________________________________________________
14 marts 2011
Black er nu påbegyndt genoptræningen efter hans nedtur igennem 2010.. Han elsker at være kommet igang igen og nyder at arbejde og søger selv ned i ridningen.
Han er blevet god til at gå i holdning (endda i et alm. 3-delt bid) og som jeg husker har han sjældent været bedre.

_______________________________________________
Oktober måned 2011

Black er færdig som min ridepony. Han er blevet for svag til at kunne udføre det jeg kræver af ham.
Han er derfor kommet på en halv-pension, da han ikke kan holde til bare at stå, for så er det da først han falder sammen. Derfor er planen for ham nu at han skal have en part der kan hygge med ham og sørge for at stadig kommer lidt ud at ride, uden at det bliver for meget for den bette dreng :)
Jeg selv er begyndt på noget bidløs ridning, hvilket han tager fantastisk flot. Han bliver en helt anden, når han er med på tur uden bid i munden og en rytter der kræver for meget :) -DOG er han stadig frisk på et bette spring engang imellem, hvilket er fantastisk! Min bette spring-pony ;)
________________________________________________
14/5-12
I går var jeg ude at ride tur på Black, sammen med Sanne og Iventia :)
Vi red hen af Dall Møllevej og skulle over en lille å via. en lille bro på cykelstien. Black kiggede lidt, men var bestemt ikke svær at overtale til at gå over broen :) Vi skulle også over motorvejsbroen, hvilket også gik rigtig godt :) Black kunne vist ikke helt forstå hvor bilerne blev af når de kørte under ham ;)
Vi kom til Furdalsvej, som vi red op af. Det var godt nok hårdt for hestene og både stor og lille hest var trætte da vi kom hjem igen :)
Godt de kunne komme på græs i nogle timer som belønning :D
Black opførte sig virkelig som en pensionist på hele turen! Han skulle gå i snegle-tempo og kigge på ALT! :) Søde pony :D
______________________________________________________________________
16/9-12
Black trives efter 4 måneder på sommerfoldene. Han er sund og rask og er efterhånden begyndt at få sit gode humør tilbage og vil gerne lege med de andre heste (så pt. er han lidt en gadedreng)..
Han har haft godt af bare at få en pause fra ALT.. Jeg har kun striglet ham få gange på de 4 måneder og har kun taget en enkelt ridetur, så egentlig har han bare fået lov til at gå og passe sig selv på folden, hvilket han har nydt i fulde drag!
____________________________________________
24/10-12
I dag har Black og jeg været på tur med Katrine og Trold. Vi red op af Furdalsvej og udforskede nye ruter vi kan ride af og endte helt i Dall :) fantastisk god tur med 2 rigtig cool drenge :)
______________________________________________________________________
Sommeren 2013
Black er blevet tyk og fed og går bare og tuller på sine "gamle dage" på sommerfolden. Han gider ikke at ride mere, med mindre det er en hyggetur ud i det fri. Han er blevet lidt sin egen - og får vist også bare lov til det ;)
______________________________________________________________________
3 december 2013
Himlen har fået den smukkeste stjerne af dem alle.
Black, min bedste følgesven, har i dag fået fred.
Han havde efterhånden slidt sine tænder så meget ned at han ikke længere kunne tygge og hans astma blev bare værre og værre. Jeg besluttede at han skulle værdigt herfra, for det har han bestemt fortjent.

Det er den sværeste og hårdeste beslutning jeg nogensinde har truffet, men helt inderst inde ved jeg at det er den rigtige!

Black, du vil blive savnet mere end jeg kan udtrykke med ord!
Jeg vil altid elske dig<3


16/12-2013
På de hårde dage er du savnet helt vanvittigt! Jeg mangler det smil du altid kunne sætte på mine læber når min verden ramlede :')
Nu ramler min verden fordi du ikke længere er her!
Jeg savner dig<3

21/10-14
Jeg savner dig! Hver eneste dag er du i mine tanker og ofte dukker du også op i mine drømme. Jeg vidste godt det ville være svært at du ikke skulle være her mere, men jeg havde aldrig troet at det ville blive SÅ hårdt, når jeg ved det var den rigtige beslutning.
Savnet bliver ikke mindre og til tider føler jeg at der er et helt hul i mig der ikke kan blive fyldt ud.

3/12-2014
Hej Mule-Mand <3
I dag er det et år siden du blev sendt til de evige græsmarker. Jeg har savnet dig hver evig eneste dag der er gået siden, og du er i mine tanker hver eneste dag.
Jeg savner dig så uendeligt meget og jeg kan ikke finde en beskæftigelse der fylder mit tomrum ud efter dig.
Du er i mit hjerte og vil altid være det!
______________________________
3 december 2015.

2 år siden jeg sendte dig afsted.
Jeg savner dig stadig hver dag -jeg drømmer stadig om dig og jeg har stadig mareridt om denne skrækkelige dag.
Det er en værste beslutning jeg nogensinde har taget, men det var det bedste for dig og det trøster mig.
Jeg har stadig hullet og det er stadig ikke fyldt ud.
Jeg savner ikke stalden og det at have hest -jeg savner bare dig!
2 år siden og stadig alle disse følelser. Jeg gør hvad jeg kan, men savnet er svært at håndtere. Jeg fælder en tåre i ny og næ når savnet bliver for stort.

Det eneste jeg vil er at spole tiden tilbage og have en sidste stund med dig <3
Kommentér på:
Anden særlig race Holmens Black |MinØjesten
Annonce