{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Shetlænder Dismo *R.I.P* [Himmelhest] 1995

2.651 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Mathilde Simonsen
Kvinde | 30 år | Oprettet: 4. maj 2007


Shetlænder Dismo *R.I.P*

Fødselsår:
1995
Højde:
Han var cirka 1.00 meter.
Temperament
Han var en rigtig Stille & rolig hest.
Gangarter
3.
Skridt.
Trav.
Galop.
Stævner
Jeg rad ikke stævner på ham, da han var for lille til mig.
Stamtavle
Han har nok, men ved ikke hvad den er.
Køn
Han var en rigtig lækker vallak
Bemærkninger
Dismo var en meget sød hest & han er min første pony.
Jeg elsker ham virkelig så højt, han var en hest som man altid kan være ved hvis man er ked af det, for han kan virkelig mærke hvad humør man er i. Han kunne også være en lidt stædig hest, som godt bare kan finde på at gøre hvad han vil, men derfor elsker jeg ham stadig d:

Dismo elskede allermest; Mad, græs, Godbidder & alt der er smag i ?
Jeg fik Dismo da jeg ca. var 9 år & det var den bedste dag i mit liv!? Da jeg fik Dismo red mig & en veninde ham til & det var meget sjovt, vi jordede & gjorde alt muligt sygt den gang?!
Han kan godt springe & løbe selvom han er meget tyk!
Han elsker store hest men ikke dem der er mindre end ham selv?
Dismo bliver tit kaldt; René & Dælle, mest Dælle? (Hvorfor mon?)

Jeg fik Dismo at en mand der hedder Kenneth fordi han ikke kunne havde ham mere & det er jeg bare meget glad for ;i

»' Da jeg fik Dismo !? xD
Jeg havde lige været til fodboldtræning & kom hjem lidt før, Pga. Høfeber /:
Da jeg var kommet hjem gik jeg i bad da jeg li' var kommet ud a badet så jeg at der kom en stor hestetrailer så jeg skyndte mig udenfor.
Min mor, Far & Kenneth stod der & de sagde at jeg skulle havde min hest nu Dismo!
Han åbnede hestetraileren & tog ham ud (Vidst ikke' hvordan man gjorde dengang xD)..
Da Dismo Kom ud & jeg satte ham ind i folden begyndte han at løbe rundt & han løb ind i stødet /;
Da jeg havde haft ham i 2 - 3 dage var han ligeglad med at han gik alene, fordi vi stort set altid var ude ved ham.
Mig & min bedsteveninde Lea, red ham til & det var så sjovt selvom han kun er en shetlandsponyer
Jeg har nu haft Dismo i 3-4 år ca. Bedste år! xD

Jeg skulle have kørt dismo til, men der kom nogle problemer i vejen, så det blev ikke til noget desværre s;
Dismo var desværre forfanget sidste år 2009, og jeg håber så meget at det ikke kommer igen, for det er virkelig så trist at se din hest ikke kan gå s;

Dismo blev desværre aflivet d. 11-02-2011, da han var blevet alvorligt forfanget :(:(
- jeg forstår ikke du er væk? Du var den første hest jeg havde, du er den hest jeg har haft så længe, du har været min bedste ven .. Nu du væk, og jeg aner ikke hvad jeg skal gøre. Jeg vil aldrig kunne lide at gå over i stalden mere, for jeg kommer aldrig til at høre dit vrinsk mere :(:( .. Du har været den bedste hest. Jeg har elsket at tilbringe min tid med dig, og da jeg var lille, red jeg på dig hele tiden, og du lærte mig så mange ting. Jeg kan sagtens huske da mine forældre fortalte at jeg skulle have dig, aldrig havde jeg været så lykkelig, min egen første hest, men nu er alt ødelagt... Du gik væk for tidligt, du var kun 15 år:( Det er så svært for mig, og jeg vil aldrig kunne komme over det... min bedste ven i så mange år er væk nu, langt væk, og jeg kommer nok aldrig til at se ham mere :( .. Jeg kan ikke kigge på dine billeder, for så græder jeg. Da jeg skulle sige farvel til dig dagen før, jeg kunne ikke.. jeg kunne mærke på dig, at du vidste der var noget galt, og du havde jo ret. Jeg håber du kan tilgive mig, for det var for dit bedste, jeg kunne ikke tåle at se dig lide mere, at se du ikke kunne gå.. og at du nu havde stået inde i en boks i 3 uger, det pinte mig :( .. Jeg håber du har det godt der hvor du nu er, og jeg håber du altid vil huske mig, for jeg vil altid huske dig.. jeg håber vi ses engang, men det kommer nok aldrig til at ske desværre :(:( .. Jeg elsker dig <3

- Så lang tid er nu gået nu, og jeg savner dig hver dag! Når jeg kommer over i stalden, og jeg ikke hører din lille søde vrinsk, bliver mit hjerte så knus:-(... jeg kan mærke på Thor og Ponto, at de også savner dig, ligesom mig :(.. Jeg havde aldrig troede, at jeg, skulle miste dig så tidligt, men nogle gange går det bare ikke, som man vil have desværre.... Jeg håber du har det godt, der hvor du nu end er, og jeg håber du kigger ned på mig til tider :(<3 loooove you:(<3
Kommentér på:
Shetlænder Dismo *R.I.P*
Annonce