Fjordhest Fylla (Elevhest) 2006

666 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 9 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Fjordhest Fylla (Elevhest)

Fødselsår:
2006
Højde:
Mindre fjordhest. Hun er nok omkring de 135-138 cm.
Temperament
Meget frisk og energifyldt hoppe. Fylla er meget fremadgående og har masser af drive. Hun elsker at arbejde og dette kan især mærkes, når hun går for vogn. Dejligt roligt sind og skøn personlighed. Elsker opmærksomhed og kan håndteres af alle.
Gangarter
Frisk og fremadgående i alle gangarter.

Skridter godt fremad, men kan da godt sakke lidt bagud. Frisk, men styrbar og sød.

Meget fremadgående trav med masser af fjordpower :) Meget arbejdsvillig, og elsker at komme ud og bruge noget energi. En frisk tur i trav er altid et hit hos Fylla.

Galoppen er ikke nær så øvet, men den er der.
Stævner
Ikke så vidt jeg ved af :)
Stamtavle
Fjordhest med rødt pas og fuld stamtavle. Brandmærke 611, venstre side.

F: Mastrup Zola FJH-S 715

M: Floritta FJ 10585
MF: Haldor FJH 680
Køn
Hoppe
Bemærkninger
Fylla går til daglig som elev- og terapihest, og er klart en af favoritterne. Hun har det skønneste sind og alle kan håndtere hende. Hun er rolig, men har samtidig et kæmpe drive for at arbejde og elsker at gå for vogn, hvor hun både kan køres i et- og tospand. Oprindelig blev hun købt hertil sammen med hendes bedste ven, Dalton, og de har altid kørt tospand sammen og holdt rigtig meget af hinanden. Desværre mistede vi Dalton til akut sygdom i starten af december 2021.

Udover at gå for vogn, har Fylla også prøvet kræfter med lidt springning, hvilket gik over al forventning. Hvis tiden var til det, kunne hun sagtens blive en rigtig god springhest med en god portion træning og smidighed. Og ellers nyder hun livet i løsdrift, og elsker at komme på tur rundt på alle stierne i nærheden. Hun har før været forfangen, men er på rette spor igen. Fylla har også været med på en 16 km tur i 2020, hvor vi var 4 fjordheste afsted (hvis jeg husker rigtigt). Det er desværre meget begrænset hvor meget jeg rider Fylla, men derimod elsker jeg at køre hende i enspænder, og hun er altid så nem at køre med. Med undtagelse af kegler og postkasser, dem er hun overbevist om at de spiser heste ;)

I foråret 2020 var hun til hingst, men gik desværre tom. Vi havde ellers glædet os helt vildt, men mon ikke det lykkes på et andet tidspunkt. Indtil da, går hun i flok med vores anden fjordhoppe, en shetter og vores to unge ardennere. Her er hun også nem, og kan med alle heste. Hun er dog i det øvre hieraki.

Fylla er en skøn hoppe, og er værd hendes vægt i guld. En rigtig god hest med et godt sind og stor arbejdsglæde. Hun er meget værdsat her, og håber vi har hende i rigtig mange år endnu.
Kommentér på:
Fjordhest Fylla (Elevhest)
Annonce