Dansk Varmblod Larvik V. 1996

660 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 24 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Dansk Varmblod Larvik V.

Fødselsår:
1996
Højde:
1,65-1,68+-.
Temperament
Larvik er en gammel garvet hest, med visdom, intelligens og kærlig.
Han er noget af det kærligste. Han elsker, bare at være i momentet med mig, bare det at opleve verden sammen.
Gangarter
Lars har en lidt flad skridt, men så snart han får noget bæring under sig, har han en super fin skridt.
Lars har en god og rummelig trav, kunne dog trænge noget bæring og aktion.
Galop kunne godt bruge noget mere bæring, energi og aktion.
Stævner
Nej.
Stamtavle
Rødt pas.
F: Lobster, DH 458 DK DV
M: Lindehøjs Roletto, DH 3804 DK DV
FF: Lagano, DVE 297 DK DV
MM: Royal Z I, DH 353 DK DV
FFF: Furi, DS 3038 DK DVDS
MMM: Eminent, HT 8003 DK Trak.
FFFF: Leander, 7100294 DK DV
MMMM: Ramiro Z, DE321210389565 DEU Holst.
osv osv osv.
Køn
Vallak.
Bemærkninger
Lad os starte med noget baggrundsviden om Lars.
De kunne ikke få ham solgt, og tidligere ejer, var ikke fan af lars, så jeg fik en sidste chance. Tag ham med hjem, eller han ville få en kugle i hovedet på stedet.
Fra det øjeblik vidste jeg, at han skulle med hjem, uanset hvad det skulle koste. En halv time senere og alt var på plads, og vi kørte efter ham.

Men lad os starte da jeg kørte op for at hente ham.
Det gik rigtig godt, Lars var kun smukkere i virkeligheden og jeg blev forelsket.
Vi går igang med at læsse ham, og han vil simpelthen ikke.. Vi får hjælp fra longe, men Lars trak så meget i mod at grimen sprang op og afsted løb han. Vi kunne følge ham nogle hundre meter og væk var han. Ingen steder at se, og mit hoved kørte på højtryk.
Vi gik og ledte i 2 timers tid, og han var helt væk. Jægere var ude og de kunne heller ingen Lars se. Efter godt og vel 2 1/2 timers tid, fik vi et opkald fra en gård 4-5 km væk. De havde pludselig en ''ny'' hest stående i deres fold. Lars havde simpelthen løbet de kilometer, over store marker og over hovedveje, og jeg er gud taknemmelig for intet skete ham.
Igen gik vi igang med at læsse, og han var for træt til at kæmpe imod, så der gik 5 minutter og vi var afsted.
Vi havde ''heldet'' med os den dag.. heldet ville os, at sidde i kø i over en time på motorvejen, klokken lidt over 00 om natten. Vi ankom endelig til stalden og Lars gik direkte i boksen og åd som intet var sket. Hjem kom vi sikkert, og jeg er glad.

Jeg har haft Larvik i 2mdr, og vores bånd bliver stærkere og stærkere for hver dag. Han viser mig så mange sider af sig selv, han åbner sig for mig og han ønsker mit selskab.
Vi har også fået udforsket det, at være ridehest, og Lars nyder hvert et minut.
Kommentér på:
Dansk Varmblod Larvik V.
Annonce