Belgier Dharma af skelmosegaard [Tidl. part] 2012

1.916 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 15 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Belgier Dharma af skelmosegaard

Fødselsår:
2012
Højde:
158 til 3 års kåring i 2015, gætter på hun har taget 2-3 cm siden hen.
Temperament
Dharma er en lidt flyvsk, men utrolig kærlig og givende ung hoppe. Har lidt til hop, men nem at køle ned igen, skælder ud når hun bliver nervøs og er meget afhængig af hendes rytters (selv)tillid. Fra jorden er hun meget kontaktsøgende, sød, men et lille bulderhoved, fra ryggen har hun været lettere nervøs, men er ved at komme efter det - hun er jo bare en lille baby.

Alt i alt en super sød belgier, med en del krudt i måsen - en rigtig hoppe.
Gangarter
I forhold til racen vil jeg vurdere hendes gang til at være middel, over middel - især skridten skal fremhæves.

Under rytter er hun meget eftergiven, let og behagelig at sidde på.

Jeg var meget positivt overrasket over hendes størrelse når først man sad deroppe, de er slet ikke så tunge som forventet.
Stævner
Gørlev hest og kræmmermarked 2015: 23 p, kåret med 8 i helhed.

Roskilde dyrskue, gangartsprøve 2016: 6,5 for skridt og trav.

Roskilde dyrskue, mønstring 2016: 23 p

Roskilde dyrskue, samling 2016: 23 p + ærespræmie

Gørlev, ringridning: 2 plads
Stamtavle
Far:
Rufus af fløjgård
Farfar:
Rocky af riis
Farfars far:
Libero uit de linde
Farfars mor:
Robbyline af riis
Farmor:
Augusta
Farmors far:
Carl august af støvringgård
Farmors mor:
Louise kumpanis
Mor:
Vaiolet fløjgaard
Morfar:
Carl august af støvringgård
Morfars far:
Rivaal van 't eendenhof
Morfars mor:
Blissy af støvringgård
Mormor:
Paxine af fløjgaard
Mormors far:
Pax af dons
Mormors mor:
Britta


Køn
Hoppe.
Bemærkninger
DHARMA AF SKELMOSEGAARD, blunskimmel,
Hoved: stjerne, hvirvel under øjenniveau til højre for midtlinie,
Krop: hvirvel i nakken begge sider, aflang hvirvel på halsens underside, aflang hvirvel på bringe begge sider.

Det var ved et rent tilfælde at jeg kom til at ride Dharma, min hestemassør nævnte i sjov at hun kendte en der manglende en showrytter til en 4 års utilredet belgier og ja - en uge efter sad jeg på Dharma for første gang.

Dharma var i starten en meget nervøs, ung dame med sine egne meninger (det har hun så stadig..), der har været en del ryttere op på hende i "opstartsfasen", hvilket nok har påvirket hendes manglende tryghed til rytteren på ryggen af hende.. Men nok om det, jeg sad på hende og bare det at skridte ned af grusvejen var en meget uvant og farlig ting for hende.. Og alt der bevægede sig omkring hende, og ikke bevægede sig var farligt.. MEN, må påpege at hun er kommet efter det - efter noget tid gav hun endelig efter og begyndte så småt at stole på at hende den tossede på ryggen ikke var så slem. ;-)

Dharma og jeg har været til miljøtræning med røg, paller, flagrende ting, trommer mm. og på koldblodstur på Reersø hvor der både var vogne, strand, mennesker mm, og hun er en fantastisk dame at have med i byen på trods af at det er et forholdsvis nyt bekendtskab (siden april 2016) og at hun er "ny i trafikken" - næste projekt hedder Roskilde dyrskue med gangartsprøve, show, samling og mønstringer og derefter Gørlev hest og kræmmermarked hvor det bl.a. står på show, optog og ringridning - hun er en herlig lille dame, fantastisk at ride og super kærlig og er sikker på at vi nok skal blive rigtig gode venner (det er vi nu allerede, især hvis jeg har rugbrød..)

Byd gerne smukke lillepigen velkommen, flere billeder kommer efter Roskilde :D

UPDATE JULI 2016:
Dharma er fantastisk for tiden! Var en DRØM at have med på Roskilde dyrskue og Gørlev, hun går bare igennem ild og vand for mig, og er så sød og kærlig. Jeg bliver mere og mere glad for hende - og udover hun selvfølgelig udvikler sig rent ridemæssigt (og hold nu kæft hvor går hun lækkert!), så er hun også i gang med en mental udvikling, hun er så fin og er begyndt at hvile så meget i sig selv.
Hun er bare en fantastisk hest, min lille pige <3

UPDATE september 2016:
Dharma er en drømme hest, men min egen er en endnu større drøm og har måtte indse at han kræver mere opmærksomhed for mig, så har valgt at Dharma og min rejse ender her. Vi nåede at blive rigtig gode i dressuren, tage nogen vilde galopper på stubben uden sadel og på ride strand weekend, super afslutning. Håber inderligt at ejeren finder en der kan elske hende ligeså meget som jeg har gjort (tvivler), for hun er en fantastisk hest der fortjener at blive brugt.

TAK for denne gang lillepigen <3

* 10 april 2016 - 15 september 2016. *
Kommentér på:
Belgier Dharma af skelmosegaard
Annonce