Anden særlig race Bella [Tidl. part] 1998

550 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 12 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Anden særlig race Bella

Fødselsår:
1998
Højde:
omkring 162-165 cm
Temperament
hun er smadder sød og rolig, er utrolig tålmodig og man kan faktisk gøre rigtig meget med hende. dog er hun meget stædig, så når der er noget hun ikke vil, så vil hun bare ikke, uanset hvad man gør.

under ridningen er hun frisk og opmærksom, vil utrolig gerne arbejde, dog er vi ikke kommet så langt med ridningen endnu.
på tur er hun rigtig sød og opmærksom. hun er fuldstændig ligeglad med trafikken, også tung trafik, dog vil hun ikke på tur selv, så der har vi altid en ridemakker med :)
Gangarter
skridt er rigtig fin
trav er af helvede til, så den skal der arbejdes på
galop er vi ikke kommet til endnu
Stævner
Stamtavle
kender den ikke, men hun er blanding af hannoveraner og trakehner
Køn
en smuk hoppe
Bemærkninger
oktober 2014 kontaktede jeg et pensioneret ægtepar, ikke så langt fra mine forældre, og spurgte ad om de kunne bruge noget hjælp med deres to heste, da jeg var på udkig efter part. jeg var ude og snakke med dem og de var så glade for at jeg havde kontaktet dem, og jeg skulle endelig bare lære hestene at kende, komme så tit jeg ville og bruge hestene som mine egne.
i stalden stod Bella og hendes, dengang, 2 årige føl. Bella var virkelig sær, hun ville ikke rigtig snakke og når jeg gik ind i boksen vendte hun røven til mig. jeg gik lige så stille hen til hende, tog træktorvet på hende og trak hende hen ved siden af boks døren, hvor jeg bandt hende, og stod så og nussede hende, inden hun fik en god tur med striglen.
og det lyder måske mærkeligt, men så var jeg solgt. for Bella mindede så meget om mig selv, og det fandt jeg enormt interessant.

efterhånden som jeg lærte hende bedre at kende fra jorden, gik mig og min veninde i gang med ridningen. hendes nuværende ejer havde på det tidspunkt haft hende i 4 år, her var hun ikke blevet redet, og vi aner ikke hvor hun kommer fra, hvad hun er blevet brugt til eller hvor meget hun er blevet redet førhen. så vi var spændte på hvordan hun reagerede, men hun tog det faktisk utrolig flot.
anden gang hun havde rytter på, red vi tur. mig på min venindes hest og min veninde på Bella, og så byttede vi på halvvejen. hun var bare så sød og ride på, det var så tydeligt at mærke at det overhovedet ikke generede hende at have nogen på ryggen, dog var hun opmærksom på alt andet, da det jo var første gang hun forlod gården, så postkasser, lappede huller i vejen og store kampesten ved grusveje, var en smule farlige ;)

med hensyn til ridningen, har vi taget det stille og roligt, så vi er ikke kommet så langt endnu. hun har en virkelig mærkelig trav, som om hun er lidt gangbesværet, virker dog ikke til at hun har ondt overhovedet, men er i gang med at finde ud af noget med at få hende tjekket, for at være sikker på om der er noget eller ej.

i dag, hver gang jeg kommer ind i stalden, så bliver jeg simpelthen så glad, for den sære brune hest der engang stod i den ene boks og ikke ville snakke, og vendte røven til en, når man kom hen til hende, hun er der ikke mere. i stedet er der en glad hest som vrinsker når hun hører min scooter kører ind i gården, stikker hovedet ud af boks vinduet når jeg kommer ind i stalden, og står og venter på at jeg åbner boksdøren, når jeg kommer med striglekassen. og jeg kunne ikke være mere stolt. stolt af mig selv fordi det lykkes mig at komme ind til hende, og stolt og ovenud lykkelig for at Bella lukkede mig ind og at hun bare er blevet så dejlig og glad en hest. hun har stadig sine små særheder, men det gør hende bare unik i mine øjne :)

september 2016 blev Bella desværre solgt. jeg havde ikke mulighed for at købe hende, så måtte meget modvilligt sige farvel til hende. selv efter et helt år savner jeg hende stadig sindssygt meget <3
Kommentér på:
Anden særlig race Bella
Annonce