Dansk Varmblod Furano Ifco 2010

691 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 31 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Dansk Varmblod Furano Ifco

Fødselsår:
2010
Højde:
164, da jeg købte ham målte han kun 158, så der er på 1,5 år kommet flere centimeter i højde og også i drøjde ;-)
Temperament
meget opmærksom og frisk. Arbejder rigtig godt grundet hans store mængde energi. Han er verdens mest nysgerrige hest jeg kender!
Gangarter
over middel. han har en utrolig god skridt, og hans galop er også særlig god. men vi arbejder stadig på at finde et godt tempo til arbejdstrav.
Stævner
Åstrup Sportsrideklub den 22.11.14
LC1: 57,8% - han var dødskræmt af hallen og dommerne. han begyndte dog at finde sig selv en smule i slutningen af programmet.

LC3: 66,8% - kun 3,2% fra placering. Han var kommet sig noget over chokket i første klasse, men var blevet noget træt. total sej og lydig hest til sit allerførste stævne.
Stamtavle
Han er efter fuldblodshingsten Flyinfact XX hans mor er med oldenborger blodlinjer
Køn
Vallak, blev kastreret i 2013
Bemærkninger
Jeg købte Furano i slut april 2013. Jeg havde på daværende tidspunkt aldrig haft hest før, kun redet en masse andres heste. Jeg ønskede mig min nye bedste ven, og det var hvad jeg fik.

Billede nr 1 er fra den første dag han er kommet hjem. her er han kun 2,5. Over sommeren lærte vi hinanden at kende og så begyndte at lege med sadel og trense. Så fik han vokseværk, og fik derfor hele vinteren fri. I marts 2014 tog vi tilridningen op igen og han var bare en stjerne. Vi har altid været meget opmærksomme på hans temperament da hans gener er at galoppere rigtig stærkt :)

heldigvis blev det ikke noget problem, og i dag har jeg en fantastisk ridehest, der arbejder super godt, men som også dagligt minder mig om at han er en stor drengerøv med krudt i røven, som gerne vil lege, fjolle og pjatte rundt.

hans store kærlighed er æbler, og små heste med meget hår, spørg ikke hvorfor.
Islændere er mere eller mindre det bedste han ved :)

Vi arbejder hårdt på at forme vores fremtid sammen, og jeg gør hvad jeg kan for at gøre ham en stærk ridehest.

Desværre har Furano ikke det bedste helbred altid og derfor får han tit og ofte nogle trælse skavanker. det kan være alt fra muk til lungebetændelse. Heldigvis nyder han selskab også selvom det bare er sygebesøg.

alt i alt har jeg købt mig en hest som helt sikkert følger mig hele vejen igennem. Han udfordrer mig og jeg udfordrer ham. vi kommunikere super godt, og jeg er evig taknemmelig for at han er min allerførste hest.
Kommentér på:
Dansk Varmblod Furano Ifco
Annonce