{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Fjordhest Mørkgårds Luna [Himmelhest] 2005

668 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Emilie S
Kvinde | 28 år | Oprettet: 4. aug 2011


Fjordhest Mørkgårds Luna

Fødselsår:
2005
Højde:
cirka 142 cm
Temperament
kan være bestemt, men hun går villigt med en ud fra folden o.s.v. og gør ikke en flue fortræd.
Gangarter
skridt: friskt fremad
trav: dejlig, og også frisk
galop: virkelig sjov, meget hoppende. går kun i galop i bestemte hjørner, men det trænes, at hun kan på hvilket som helst tidspunkt.
Stævner
ikke med mig
Stamtavle
Far: Golf Gudenå
Mor: Fleur

Afkom: Enemærkets Dandy
Køn
Hoppe
Bemærkninger
har redet på hende i et par år, men ikke så ofte, og heller ikke fast. Men i december 2013 fik jeg fast part på hende.

I juni fik hun føl, som hun gik med et halvt år frem(i to af månederne havde jeg part) det var ret besværligt, for han kunne ikke lide at jeg sad oven på hans mor :D men vi vænnede ham langsomt fra, at være med inde på ridebanen(den er "en del" af folden) så til sidst kunne han bare stå og græsset ude på folden, dog lige ved siden af banen. nu er han vendt helt fra hende og det er bare mega dejligt, så vi kan trække hende ind fra fold, uden at han følger med.

Jeg var, i starten, meget nervøs for at ride ny hest(efter Zidan), men skulle igang igen, og efter en måned(fire gange, da både hun og mig, skulle "genoptrænes" lidt) var jeg ikke nervøs, og det kunne også mærkes på hende, at hun så også var mere afslappet.

Nu rider vi mest rundt og øver tempo, løsgørende øvelser og galop- når det er på plads vil jeg øve mere på at få hende helt ned og gå samlet.

Hun er bare dejlig, dog stadig lidt for overvægtig efter følle, men det er allerede gået meget væk, på de her fem måneder :)

Hun går nu på døgnfold, som kræver mere træning, for hun er allerede blevet lidt tykkere igen :(

Det gik rigtig godt med Luna og ridningen, men desværre blev hun pludselig syg og måtte aflives. Jeg er glad for alt det hun nåede at lære mig og hun har fjernet så meget af min pludselige nervøsitet for heste. <3
Kommentér på:
Fjordhest Mørkgårds Luna
Annonce