{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race Rolighedens Caruzo [Min part] 2008

1.390 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Anden særlig race Rolighedens Caruzo

Fødselsår:
2008
Højde:
1,50
Temperament
Nysgerrig, lærenem og helt igennem sød at være sammen med.
Gangarter
Både skridt, trav og galop er over middel. Han er en smule flyvende, og skal nok blive endnu bedre med tiden som han bliver redet god.
Stævner
Stævner har der ikke været nogen af endnu, og da jeg er 20 er det heller ikke sikkert jeg kommer til det.
Stamtavle
Det har han ikke.
Køn
Caruzo er vallak, han blev kastreret i 2012.
Bemærkninger
Min søde dreng Caruzo er nu omkring 6 år gammel. Jeg er selv vendt tilbage til min gamle hverdag, og det indebærer en masse timer omgivet af heste.
Caruzo stod uden part da jeg vendte tilbage til min gamle rideskole Karlsbjerggaard, og derfor besluttede jeg mig for at jeg ville give min kærlighed til ham.
Sara Knudsen har i forvejen trænet ham i halvandet år, og desuden gjort ham ryttervant. Dette hjalp mig meget til ikke at skulle starte helt fra bunden af med ham.
Caruzo er oprindelig ejet af Cille Madsen min veninde, som fik ham i 18-års gave. Men hun fik ikke tiden til ham, da hun har sin hoppe Florina som hun rider op til stævner og flere andre heste at tage sig af.

D. 25. August var første gang jeg red ham. Jeg faldt ikke for ham den dag. Han er nemlig halvblind og jeg havde hele tiden ondt af ham, og prøvede at gøre det let for ham. Men allerede dagen efter kunne jeg se han prøvede at lave narrestreger med mig, jeg fik derfor en fastere tone over for ham, og der skete der et eller andet. Jeg har nu redet ham i over et halvt år og er blevet fuldstændig forelsket i dette væsen. Jeg kan mærke der er noget helt specielt mellem os, uden egentligt at kunne forklare det.

I august måtte jeg droppe ud af forsvaret, fordi det var en mental kamp at leve livet som soldat. Da jeg kom hjem, var der absolut intet at glæde sig over da jeg stod uden hus, penge og mine venner var langt fra den by jeg bosatte mig i. Men et par dage efter fik jeg slæbt mig op af sengen og ud på Karlsbjergaard. Min lærermester Jannie Kristiansen kunne godt se at jeg var helt nede, og ønskede at give mig et nyt fast holdepunkt i livet. Jeg fik Caruzo i mit liv. Jeg fik noget at stå op til og det vigtigste af alt så fandt jeg en god ven i ham.

Jeg tænker ikke så meget over at han er blind på det ene øje, det er blevet en hverdag for mig, som det har været for ham et par år. Det kræver et bestemt bånd at kunne fungere sammen, når han ikke ser på det ene øje. Hver gang vi rider på en volte kan han ikke se til den ene side, eller hvis vi rider i naturen, kan han ikke se eventuelle farer, og det kræver en stor tillid mellem hest og rytter som vi arbejder på hver eneste dag. Vores venskab bliver stærkere og stærkere.

Han er gjort ryttervant af Sara, og trænet lidt i horsemanship og cirkustricks. Hun har arbejdet med ham, og gjort ham stabil.
Jeg var horsemanship pige før i tiden, men nu har dressuren virkelig fanget mig. Han er begyndt at gå i stabil holdning og have det rigtige sug i ridningen. Skridt og trav er meget flot, og galoppen er næsten på plads, på trods af vi kun har trænet det i to uger. Han er meget lærenem, hvilket gør at vi forhåbentlig kommer langt sammen. Jeg synes han er helt igennem fantastisk, han har et godt (til tider iltert) temperament og det er lige noget for mig. Jeg har lyst til at tilbringe al min tid med ham, og jeg rider ham også alt hvad jeg overhovedet kan, hver enten den er 07:00 om morgenen, eller 22.00 om aftenen. Udover det bruger vi meget tid sammen med at nusse, og han holder også meget af at gå tur og opleve noget andet end ridebanen.

Jeg er blevet meget hurtigt glad for denne dejlige dreng, og det havde jeg slet ikke forventet. Men han var på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt i mit liv, og han er yderst elskværdig.
Når jeg vågner er han ofte noget af det første jeg tænker på, og mine lykkeligste stunder har helt klart altid været når jeg har været omgivet af heste.
Caruzo løb som føl ind i en hegnspæl som gjorde han mistede synet på venstre øje. Dog tror hans ejer at han stadig er i stand til at se skygger, da han stadig reagerer en smule hvis der kommer noget foran øjet.
Caruzo har givet mig et mål. At blive dygtig indenfor dressuren, for jeg er ikke en særlig dygtig dressurrytter endnu, mine evner ligger bedre indenfor horsemanshipen. Meget af det jeg har lært i horsemanship har jeg kunne viderefører til min ridning.

Der vil blive opdateret løbende i hans profil.
Kommentér på:
Anden særlig race Rolighedens Caruzo
Annonce