{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race Óskadís fra Tranekær 2013

514 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Astrid Kathrine
Kvinde | 31 år | Oprettet: 4. nov 2005


Anden særlig race Óskadís fra Tranekær

Fødselsår:
2013
Højde:
Da hun blev født var hun 73 centimeter. Forventer og håber at hun bliver omkring 130 :-)
1 1/2 måned: 87 cm.
Temperament
Ossi, som hun kaldes, er en lille nysgerrig hest. Hun er meget selvstændig.
Gangarter
Vi har set alle tre gangarter og også tölt et par gange :-) Det bliver spændende at se hvad der kan findes frem, når hun bliver ridbar.
Stævner
Det vil tiden vise :b
Stamtavle
Mor: Trille
Far: Pjakkur fra Tranekær
Køn
En lille fin hoppe :-)
Bemærkninger
Jeg fik Óskadís i gave. Da jeg havde hjulpet Trilles ejer med at tilride hendes islændere, og fået hende op på hesten, valgte hun at give Trilles kommende føl til mig, hvis jeg ville have det - det ville jeg selvfølgelig gerne, og jeg er så taknemmelig! Det var ikke meningen, at Pjakkur skulle have været på Trille, men det skete, og så blev lille Óskadís født Sankt hans aften D. 23/6-13. Óskadís er meget stor, og skal ned i knæ for at die ved Trille. Hun er meget langbenet, så derfor har jeg også forhåbninger om at hun bliver høj nok til at jeg kunne ride lidt på hende.
Trille lod mig hilse på hende 10 minutter efter hun kom til verdenen, så jeg får forhåbentlig ingen problemer med at knytte bånd til hende, selvom hun er en genert lille pige. Dog synes hun da, det er rart at blive nusset :-) Hun er meget kvik, og sprang allerede rundt et par timer efter hun var født. Hun er bare en lille prinsesse <3

D. 26/6 tog vi Ossi og hendes mor ind på stald, og på vejen så vi lille Ossi tölte. Dejligt islændergenerne er slået så voldsomt igennem! :-) Inde i boksen stod gamle Trille bare og kløede sig, så jeg kunne rigtig komme til lille Ossi. Det resulterede i, at hun næsten faldt i søvn i mine arme. Dejligt at man kan se, at hun bliver mindre og mindre genert - og mere tryg ved en :-)

D. 14/8
Ossi vokser som ukrudt. Mens jeg var 14 dage på ferie skød hun 10 cm i luften. Hun er meget glad, tryg og kontaktsøgende. Hun følger efter en, når man har snakket med hende og elsker at være midtpunkt. Opsøger selv en, også som den første. Hun kan nu få løftet hove og lagt grime på. Hun går meget på egen hånd, og trækker jeg en tur med Trille og Ossi går hun da også gerne hendes egne vegne. Hun går dog ikke for langt væk :-) Hun er meget nysgerrig og den sødeste lille pus man kunne ønske sig <3
Kommentér på:
Anden særlig race Óskadís fra Tranekær
Annonce