Dansk Varmblod Rinkenæs´ Wella RIP [Himmelhest] 2001

2.273 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 41 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Helle  J
Kvinde | 47 år | Oprettet: 20. jul 2006
Du følgerFølg ikke

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Dansk Varmblod Rinkenæs´ Wella RIP

Fødselsår:
2001
Højde:
168 cm.
Temperament
Opmærksom
Gangarter
Super gangarter
Stævner
Kun startet et par få stævner på hende
Stamtavle
Far: Weltjunge
Mor: Rinkenæs´ Lanni
Morfar: Lancier
Farfar: Weltmeyer
Køn
Hoppe
Bemærkninger
Super smuk dressurhoppe med hvid blis, hvide sokker V.F og V.B, hvid kode H.F samt sprøjtet malet H.B

Super hest, som tar rigtig mange ting total cool, hvilket er virkelig godt taget i betragtningt, at hun har været redet ca. 3 måneder i 2005 og nu ca. 1 måned fra ca. 1 november 2006.

Alting går virkelig godt og tingene skrider ganske pænt frem :-)

Så er der blevet tilføjet nogle billeder, hvoraf nogle af dem er med rytter :-)

OBS!!!! Nye billeder!!!!!!!!!!!!!!

Ja det er ved at være lang tid siden, at jeg har skrevet her på siden - hun var ved at komme rigtig godt igang her i starten af 2008, hvor hun var begyndt at gå super godt efter vi begyndte at få undervisningaf Gry Heitmann, som blandt andet har redet hingsten Welser.

Den 1. april flyttede vi tilbage til sjælland efter et par år i det mørke, nærmere bestemt Århus (havde "lidt" hjemve).

Og efter 3 uger kom hun alvorligt til skade på folden, da hun blev sparket på det ene forknæ, så der var direkte adgang til seneskeden og senerne. Hun blev derfor samme dag indlagt på Højgaard Hestehospital i Odense, hvor hun blev akut opereret og var indlagt i 3 uger.

Og så oprendte den store dag, da dyrlægen var ude og skulle tjekke hende ultimo juli og der blev lavet bøjprøve mv. og hun gik rent igennem sit tjek - HURRAAAAA :-)

Så skulle hun bare genoptrænes, men efter 3 uger syntes jeg hun blev mere og mere urolig og irriteret, når hun skulle have sadel på, så havde sadelmageren ude - han dømte min daværende sadel fuldstændig ude, så intet under hun teede sig. Så gik den store skattejagt på en ny sadel og hun har nu fået en flot Amerigo sadel, som hun trives meget bedre med - faktisk har hun aldrig gået bedre :-)

Så nu venter vi bare på at mit knæ kommer i orden (har forstrukket korsbåndet) og mens vi venter bliver min lille prul holdt i gang på skridtbåndet - ¨så hun hygger sig griner

OPDATERING:

Så er det tid til en lille opdatering - året 2009 har bragt mangt og meget for wella og jeg. I starten af året begyndte wella at opfører sig højst mistænkeligt, idet hun en dag gik fuldstændig i panik, da min underviser satte sig i sadlen. Hun gik fuldstændig i knæ og prøvede at kaste sig bagover.

Med wella´s tidligere diagnose taget i betragtning, besluttede jeg mig for at wella måtte undersøges igen for et eller andet måtte der bare være galt.

Så i februar drog vi til Hørsholm hestepraksis, hvor jeg bad dem undersøge wella´s ryg som noget af det første. Dyrlægen gloede på mig uforestående, da jeg fortalte ham og min mistanke. Han mente ikke, at wella kunne have kissing spines for aldrig har han set en hest med så mange muskler have kissing spines. De plejer jo som bekendt at være yderst muskelfattige som hovedregel.

Men han gjorde som jeg bad om. Og det skulle vise sig at jeg havde MEGET ret i min antagelse. Hele 9 torntappe sad MEGET tæt og de sidste 3 havde til og med cyster imellem fordi de havde gnedet sig op og ned af hinanden.
Jeg stod faktisk selv og gloede med åben mund og polypper for gud hvordan har hun dog overlevet så lang tid og ikke smidt mig af adskillige gange. For dem, som kender Wella, så tror jeg at de vil give mig ret i, at Wella må elske sin mor.
Wella er lidt speciel af sind og har altid gjort opmærksom på, når der var noget som hun var utilfreds med. Jeg har altid forsvoret, at var der noget galt med hendes ryg, ville hun smide mig af pronto, men intet havde hun prøvet på indtil den dag med min underviser.

Så kom det store spørgsmål - hva så?

Der var 2 ting jeg kunne gøre, enten skulle hun aflives eller opereres.

Pga. Wella er sådan en fin hest og så sød, anbefalede de at jeg lod hende oprerere, men syntes at jeg skulle tage hjem og tænke over det.

På vej hjem med Falck ringede jeg til min mand og fortalte ham den nedslående diagnose. Uden tøven sagde han: " det bruger vi min erstatning på - vi lader hende opererer". Har jeg ikke bare en fantastisk mand? :-)
Min søster var med i Falckbilen og hun sagde til mig, at så meget som jeg elsker den hest og så sød en hest wella er, syntes hun også at jeg skulle lade hende oprererer.

Næste morgen ringede jeg til dyrlægen og sagde at jeg ville lade hende oprererer. Det syntes han lød som en rigtig go ide for hun havde en fantastisk prognose, da hun måtte have en meget stærk ryg siden hun kunne have fået alle de fine muskler. Det var en onsdag jeg ringede og de havde tid til at oprererer allerede mandagen efter, så jeg skulle komme med hende allerede om søndagen.

Nu.....efter opreration samt adskillige kiropraktorbehandlinger, så er hun begyndt at gå fantastisk godt - det er en helt anden hest.....endnu dejligere end nogensinde.

OPdatering den 14. juni 2011

Så har min elskede prulbasse fået fred - alle ligamenter i ryggen var ødelagt pga operationen for 2 år siden, så idag løb hun over regnbuen til de evige grønne græsmarker. Jeg elsker dig og du vil altid have en helt speciel plads i mit hjerte mors smukke prulbasse :-) Du vil være savnet, men jeg ved at du har det bedre, hvor du er nu.
Kommentér på:
Dansk Varmblod Rinkenæs´ Wella RIP
Annonce