{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Welsh Cob (sec D) De Busies Bound for Glory [Tidl. hest] 2005

2.141 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Nina T
Kvinde | 42 år | Oprettet: 23. mar 2004


Welsh Cob (sec D) De Busies Bound for Glory

Fødselsår:
2005
Højde:
Hun er 147 cm i stang, så håber hun holder mål.
Temperament
Meget rar, hun er super omgængelig og kommer altid hen til en på folden.
Gangarter
Gode, hun har en typisk welsh gang, med god aktion.
Stævner
Ikke endnu, men vi regner med at tage hende med til nogle shows rundt på fyn og omegen.

Show den 5.5.2007 på Allerupgård. Hun var utrolig sød at have med, hun gjorde hvad jeg bad hende om, og vi lærte begge en masse om udstilling og fremvisning.
Dommeren sagde om hende:
Veludviklet plag af ret god type, passende store og veludfyldte rammer, passende føre lemmer. Jævnt fremadgribende i skridt og en let og taktfast trav.
Stamtavle
Far: Fjordglimt Martino (OS)
Farfar: H-S Martino
Farmor: Rhandir IFana

Mor:De Busies Black Bess of Zealand
Morfar: Calerux Black Prince
Mormor: Parc Black Bess
Køn
Hoppe
Bemærkninger
Glory er min mors føste hest, hun faldt for Welsh racen efter hun mødte min Dartagnan og har derfor nu købt sin egen, men jeg har fået lov til at oprette hende herinde, under mit navn.

Jeg er begyndt at klikkertræne Glory, og hun er bare så sej til det, det er bare en fed måde at kommunikere på.

Så er der fundet en mand til Glory, og han er bare en smuksak, han hedder HS Morning Star og klarede sig rigtig flot til welsh kåringen i år, han blev hingste champion for sektion D samt reserve supr. champion for hele sektion D. Desværre blev han kun kåret i den næstbedste klasse nemlig 2A.

Glory fik et smukt brunt hingsteføl i 2009, hans navn er Stensgårds Tristan, han er tilsalg.
Kommentér på:
Welsh Cob (sec D) De Busies Bound for Glory
Annonce