Holstener Orchidee 140 1999

1.536 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 10 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Holstener Orchidee 140

Fødselsår:
1999
Højde:
Hun er 168 cm høj.
Temperament
Hun er rolig i naturen, dressur osv. Men når vi kommer til springbane er hun " vild " ikke så hun ikk kan styre, men viljen og styrken til at komme rigtig langt.
Gangarter
Hun har 3 super gangarter. Hun har fået 68% i la dressur.
Stævner
Har startet stævner, med mig til og med MB, med en masse placeringer. vi har også vundet Championat på VOSK, efter vores første år sammen
Stamtavle
far: polling
morfar: Pilot
Køn
køn dame ;)
Bemærkninger
Jeg startede med at skulle til at kigge på hest, fordi jeg ikke kunne ride pony mere pga. min alder. Jeg prøvede en hest inden Okke som jeg ikke var special vild med.. senere kørte vi til Nordsjælland og prøvede hende, jeg var solgt med det samme, jeg kunne mærke at det var den hest jeg skulle have! jeg sprang 1.50 første gang jeg sad på hende! En uge efter tog jeg op og prøvede hende igen for at være sikker på det var hende jeg skulle have.. jeg vidste det selvfølgelig for første gang jeg sad på hende, men min far vi bare være sikker. Der sprang jeg nok 1.30 ca. i bane. en uge efter fik vi bøjeprøve på hende hvor hun gik igennem, og jeg fik hende d. 12 november, dagen inden min fødselsdag..
Jeg red ikke stævner på hende de første 2-3 måneder da jeg skulle kende hende ordenligt, og også fordi at jeg skulle ride mit ponyår færdigt. Vores første stævne red vi i Glostrup i starten af Januar mener jeg, hvor vi red en ULB og LB. ULB'en var fejlfri og LB'en fik jeg bom som var min egen fejl, skulle lige lære ikke at ride ponyridning ;) fra Januar til nu juli, har vi redet os op på MB nivau!
Da jeg har fået mig en hest til (Camari) og min søsters har stået halt, har hun fået lov til at få Okke op på hendes efterskole. De klarer det rigtig godt til stævner, og jeg glæder mig til at få dem begge hjem derfra.
Da Okke efterhånden er 16 år skal hun ikke gå så mange stævner som hun tidligere har gjort. Vi har købt vores egen gård, hvor vi kan have alle 3 stående og Okke skal have lov til at få lidt flere fridage. :)
Kommentér på:
Holstener Orchidee 140
Annonce