{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

DSP Coco, du vil altid være i mit hjerte <3 [Himmelhest] 1999

1.505 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

ida r
Kvinde | 25 år | Oprettet: 28. sep 2011


DSP Coco, du vil altid være i mit hjerte <3

Fødselsår:
1999
Højde:
142cm
Temperament
coco er en pony med masser af temperament. hvis man gør hende sur viser hun også at man skal lade være :)
Gangarter
skridt: meget fin og en lille smule gyngende:)
trav: meget fornem men kan være svær at sidde i i nedsidning, men man skal bare lige finde takten så sidder man der:)
galop: lidt hurtig og gyngende men dejlig og lidt svær at sidde i :)
Stævner
kulbstævne i dressur. ld2, 1 plads :D

stafet spring med jeanne. det var første gang angel skulle starte stævne (hende jeanne red på) så det blev til 9 fejl da angel var bange :I men en 2 plads :)

ponygames med malou 1 plads :D

spring stævne 0 fejl i en B0 klasse :)

rideskole stævne i dressur ld2 1 plads :D

rideskole stævne i dressur ld2 3 plads :)

vores aller første stævne i dressur stak hun af så det blev ikke til en placering men fik en roset alligevel :)

spring B3 runde 60 ingen fejl men glemte banen :/ ellers super med meget tempo :)
Stamtavle
den kender jeg dsv ikke :-/
Køn
ja da :D

-meget fin hoppe<3
Bemærkninger
coco er en utrolig dejlig pony.

Stad: Coco er lidt urolig i salden. men kan sagtens stå stille når man strigler. hun er en lille kæle potte når man nusser i boksen. hun kan absolut ikke lide at får sadel på, men er blevet meget bedre, hun kan dog heller ikke så godt lide af få hovedtøj på men det går fremad :)

Fold: På folden er hun lidt en "kælling" da hun er ret sur. men man kan sagtens gå hen til hen og så er hun glad igen. meget nem at håndtere på fold hvis man har et godt bånd til hende :)

Dressurbanen: Hun er meget nem i dressur. hun kan gå i holdning ,lave schenkelvigninger og versade :)
i galoppen er hun svære at få til at gå ned og hendes galop er lidt hurtig men meget nem at få ned i et ordenligt tempo :) hun er blevet god til at gå ned i dressur og med tideligere-tidligere ejer har hun gået LA1

Sprngbanen; meget dejlig fremadgående, nogen gange lidt for meget ;-)
hun springer meget gerne 115 cm. det er også det højeste jeg har sprunget på hende :)

Skoven: dejlig men frisk MEN MEGET NEM AT STOPPE og bliver næsten aldrig bange. når man er mange trives hun bedst med at gå til sidst men skal ikke komme bagud da hun ikk kan lide at være alene. hun er rolig i alle gangarter men selfølgelig lidt frisk i galop ;-) hun er blevet rigtig god til at gå forest :-)

elsker dig coco du er bare min prinsesse !<3
Kommentér på:
DSP Coco, du vil altid være i mit hjerte <3
Annonce