Anden særlig race musse [Tidl. hest] 2005

1.167 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 18 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Anden særlig race musse

Fødselsår:
2005
Højde:
ca 105
Temperament
hun har en rolig temperament er sød og rar
og så elsker hun og blive nusset om
Gangarter
de er rigtig fine
Stævner
det ved jeg ikke om hun har været med til nogen stævner da jeg har købt hende af en hestehandler
Stamtavle
shet/knapstrubber
Køn
ja hun er bare meget køn
Bemærkninger
jeg købte musse hos en hestehandler d.14-11-2011 hun gik sammen med en masser andre små som store shetter jeg blev forelsket i musse ved første gang jeg så hende hun var den første som kom hend til ledet for og ville nusses med :-) jeg fik af vide af ham jeg købte musse af at hun er både køre og ridevand hun havde gået som rideskole pony et sted som hvis nik hed ponygården hvor hun blev brugt til små børe.

det første musse gjorde da hun kom hjem til os var og sætte vores lille hingst på plads/i respekt for hende og hun kan nu gå i fred og ro for ham

efter et par dage havde jeg hande med ude og gå en tur og hun gik ved siden af mig lige som en hund så ville jeg prøve musse af i longe men det kunne hun ikke rigtig finde ud af men hun fulgte efter en for lang line lige som når man træner hms

jeg har planer om at hun skal bruges som køre pony og hygge og nok kommende ride pony til min kommende barn

opdatering 8-1-2012
så var vi ude og træne lidt med musse for vogn men hun var lidt bange for vognen da vi skulle spænde hende for så tog vi hende ned på en mark hvor vi træned hende ligt i og blive styret og det tog hun rigtig pænt og så prøvede vi og spænde noget efter hende hun var lidt bange i starten men musse blev hurtid dus med den lille palle hun haved efter sig hun travede pænt frem og tilbage på grusvejen med pallen efter sig og så prævede vi og tage vognen hend til hende for og prøve og spænde hende for denne gang tog musse det rigtig pænt og hun gik 3 gange frem og tilbage på grusvejen jeg blev meget stolt af min lille pige vi var lige ved og tro at hun ikke var tilkørt men det var hun og hun tog det stille og rolig mega stolt af min lille pige


opdatering 10-01-2012
var vi ude og køre med musse igen hun tog det rigtig pænt denne gang men hun er stadig lidt urolig når hun skal spændes for vognen med det skal nok bare noget mere så hun bliver mere fortrolig med og blive spændt for vognene så det skal vi have trænet noget mere med de kommende mange gange vi skal træne med musse for vogn :-)

opdatering: 02-03-0212
så har musse i dag haft rytter på for første gang i den tid jeg har haft hende og hun tog det rigtig flot hun efter som hun ikke er blevet reden på i et godt stykketid så jeg er rigtig stildt af min dejlige tøs hun er bare rigtig dejlig :-)

opdatering:
øv øv øv musse har tabt sig lidt i løben af vinreren så nu skal hun tage lidt på igen inden hun skal igang igen med træning og køre med vogn igen men nu skal de først ud til det nye sted og så går der nok lige ca en uge innden jeg begynder på noget med hende så hun har vænnet sig til det nye sted og lyde :-)

jeg tager ikke imod udfordringer da mine billeder ikke er særlig gode og syntes at det er urefærdig at blive udfordret af en med en masser flotte billeder

1-12-2013
Byttede jeg musse og hendes føl væk for en 1 års hingst plag ( tinker-knn blanding )
Kommentér på:
Anden særlig race musse
Annonce