{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Irish Cob Little Big Bobby Beer 2006

3.281 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Irish Cob Little Big Bobby Beer

Fødselsår:
2006
Højde:
Han er omkring 135.. er ikke sikker, men ihvertfald der omkring..
Temperament
Stille og roligt - han er redet uden bid..
Gangarter
Dejlige gangarter :-))
Stævner
Ikke nogle.. :-)) Kommer måske..
Stamtavle
Mor : Blue Mama Irish Cob
Far : Little Henry
Køn
Vallak - dog lidt hingstet
Bemærkninger
Idag d. 25-09-11 overtog Lundtofte Ridecenter denne lille Irish Cob.. En dejlig grå skimmelt pony..:-))

Bobby havde indtil vi fik ham ikke været redet med bid, kun da han var under tilvendning til trense og sadel :)

Grunden til vi fik Bobby, var at tidligere ejer skulle af med ham, fordi hun var flyttet til Jylland, og ikke kunne have ham med!

Vi var så heldige at kunne få ham - super skønt!
Da vi kom der ned hvor Bobby stod, lignede han ikke det han gør på billederne.. Møg beskidt..
Så vi tog ham med hjem med det samme.. Han kom hjem og han blev vasket og sat i sin boks, og står nu og nyder det..

Bobby har været lånt ud til Brogårdens Fritidscenter i Greve, hvor de var rigtig glade for ham - og passede ham super godt! De kunne desværre ikke have ham, da han var for hingstet til at gå sammen med deres hopper. Brogårdens Frititdscenter er ellers et rigtig fint sted hvor de passer hestene og de andre dyr suverænt :) De har blandt andet avlet min daværrende pony Brogårdens Midtnight, og min tidligere pony Brogårdens Manja - som er fantastiske ponyer begge!

Nu står Bobby hos nogle bekendte på fyn, hvor han bliver redet og passet af deres plejebørn og egne børn - hvor han har det super godt også! :) De har fået lov til at have ham indtil de ikke ville have ham længere - den da det sker, skal vi have ham tilbage, det er meget vigtigt for os at han har det super godt!

Kommentér på:
Irish Cob Little Big Bobby Beer
Annonce