{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Nordsvensk Skovhest Todd [Himmelhest] 2001

2.515 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Celia D
Kvinde | 47 år | Oprettet: 31. mar 2011


Nordsvensk Skovhest Todd

Fødselsår:
2001
Højde:
155 cm
Temperament
Han er den dejligste Nord Svenske Brugshest med et skønt temperament og rigtig meget personlighed, som sætter sig fast i en.

Han elsker ture i skoven - det er hans rette element.
Han har i sine første leve år været brugt som arbejdshest i Sverige og bla. trukket træstammer.

Han kommer mig altid skidtende eller travende i møde, når jeg kommer ud til ham på folden - ofte med et lille vrinsk til hej :-)

Han elsker at snakke og bliver oftest stående på folden, hvor jeg er, lige indtil jeg tager derfra. Så går han tilbage til sine kolleger :-)

Han er meget meget madglad! Han elsker især bananer :-)
Men ellers spiser han alt han kan komme i nærheden af :-)

Han er desværre en lille smule bagræd, men det er blevet meget meget bedre, så nu bliver han bare lidt forskrækket en gang i mellem, og når han så har set, hvad det er, falder han helt til ro igen.

Han har ikke været brugt og hånderet særligt meget i sine første leveår, så han er ikke helt alderssvarende i hans hoved. Men han har virkelig udviklet sig inden for de sidste 3 år og er blevet den dejligste hest.

Han er en meget omsorgsfuld hest og tager altid nye venner til sig. Han stod på et tidspunkt sammen med 3 mini shetlændere deriblandt et føl. Dem tog han til sig og passede på og fik derfor kælenavnet Toddfar :-)
Gangarter
En god frisk skridt og den dejligste trav. Traven er klart hans favorit tempo, og kan trave vildt stærkt. Men det gør også at han lige skal guides lidt, når han skal over i galop. Men dette arbejder vi på :-)

Stævner
Ingen

Blev bedømt til Store Hestedag 2011 i den Nordsvenske forening og fik en placering i Klass 1 med 38 point.

Var i 2014 med til Roskilde Dyreskueplads var min part Julie red kvadrille og show på ham.
Stamtavle
Far: Vätte 1909
Ff: Mats 1838, Fff: Ypid 1665, Ffm: Ritsy 20102
Fm: Sindy 21089, Fmf: Äppling 1681, Fmm: Sally 20366

Mor: Lina 22636
Mf: Une 1755, Mff: Unman 1700, Mfm: Rosita 19723
Mm: Tansy 21744, Mmf: Troman 1726, Mmm: Tanja 20423, Mmmf: Tajlor 1538
Køn
Vallak
Kasteret 20. oktober 2003
Bemærkninger
Hans farve hedder brun, vhip. Dette fordi han har de karakteristiske lysere aftegninger rundt om øjne og under maven.

Jeg købte ham i marts 2011, men har inden da reddet ham i ca. 3 år. Jeg fik gennem en veninde mulighed for at ride ham, og da den tidligere ejer ville skilde sig af med ham og spurgte om jeg var interesseret, blev jeg bare nød til det, for kunne ikke bære at undvære ham. Som sagt så har han bare sådan en personlighed der gror på en :-)
Så nu er han min og jeg elsker ham højt - bare jeg ikke lige er forbi ham en dag savner jeg ham og hans store bløde mule :-)

For et år siden (aug 2014) løb Todd og de andre heste på folden igennem hegnet, og Todd var ude på en lang udflugt, hvor han desværre fik skader i højre bagben.
Vi har kæmpet med diverse behandlinger, genoptræningsforløb og alternative metoder for at hjælpe Todd, men i onsdags blev han halt igen for fjerde gang. ??
Denne gang er det rigtigt slemt, og det er ikke muligt at helbrede ham eller gøre ham smertefri. Så I samråd med dyrlægen har jeg taget den MEGET svære beslutning, at sende Todd til de evige græsmarker.

Der er SÅ svært at forholde sig til at Todd skal væk herfra, og vi er rigtig kede af det. Der bliver et stort tomrum.
Det bliver virkelig svært at skulle sige farvel til det skønne dyr. Vi vil mindes alle de gode stunder og hans dejlige personlighed.
Kommentér på:
Nordsvensk Skovhest Todd
Annonce