DSP Bonzai-Kick [Himmelhest] 2007

2.700 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 16 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

DSP Bonzai-Kick

Fødselsår:
2007
Højde:
18.12.2011 ponymåling i Viborg: 141cm med sko
Temperament
Han er utrolig rolig af en 4-års pony
Gangarter
Skridt : over middel, dejlig flydende

Trav : over middel, vi arbejder på at få redet mere takt, bæring og sving frem i ham



Galop : Over middel, godt spring og god op ad bakke tendens,
Stævner
4-års championat den 4.august 2011 ( Ikast )
han fik en flot 5. plads

VIR den 17. - 18. sep. 2011

lc1 til 64,583% - 1.plads
( første stævne på ham, og han var super sød)

Ikast den 29-30 Oktober 2011 (finalen)
Han fik en flot 4. plads til 4-års championatet :D

VIR den 17. - 18. december. 2011

lc2 til 65,91% - 1.plads


Og mange andre stævner :)


Stamtavle
Far: Bonansa
MorAnika-Kick
Farfar: Bolero
Morfar: Attention
Køn
Den smukkeste og dejligste vallak

Bemærkninger
den 17-04-13 Bonzai min smukke prins. Nu gik det sku ikke længere. Fra første gang hvor jeg så dig i Ålborg, viste jeg bare at dig måtte jeg eje. Lige siden første gang hvor du stod med hovedet i mine arme, viste jeg at vi ville gå igennem ild og vand sammen. Det gjorde vi også, men vores rejse blev bare ikke så lang alligevel. Du har betydet alt for mig, og der vil aldrig være en nummer 2 af dig, for du er og bliver en ener. Du har fået mig til at flyve, og givet mig nogle af de bedste oplevelser i mit liv. Jeg kan ikke beskrive med ord hvor meget jeg savner dig? Jeg kan ikke forstå hvorfor det hele skulle ende sådan her. Men jeg er lykkelig over at have mødt så dejligt et dyr som dig. vi ses i himlen min guldklump ?

Egentlig skulle vi ikke have en pony mere. Vi kiggede efter en hest til min storesøster på nettet, og fandt en super dejlig 4 års, men da vi så rullede ned på siden og så de andre annoncer ejeren havde faldt vi over en smuk 2'er pony. Det var Bonzai. Vi kørte op og prøvede ham, og der var jeg ikke i tvivl om at jeg ville have ham. Han var jo den barbie hest som alle ønsker sig. Han er utrolig nem at ride, og det var også derfor jeg blev så forelsket i ham, for jeg kunne hurtigt se en fantastisk fremtid med den lille stjerne.

Bonzai er ufattelig samarbejdsvillig. Hver dag vi rider på ham, sker der en udvikling med ham. Han er allerede blevet væsentlig bedre galoperende, og han kommer mere og mere hen over og op af jorden i trav.

Jeg synes han er helt fantastisk og håber på at jeg får 2 rigtig gode pony år med den smukke lille prins.

Lige pt. hjælper min søster mig med at uddanne ham, og han har allerede lært div. LA øvelser, selvom vi har bestemt at tage det stille og roligt med ham så er det svært bare at ride volte arbejde når han er så lærenem og har så meget arbejdeglæde. Hver dag giver han en god tur, og han er så bund reel og kunne aldrig finde på at lave numre.

Første dag jeg red på ham på rideskolen red vi rundt udenfor og han kiggede ikke på noget.

Han er rød med fire høje sokker, og en bred blis, og en lille smule stikkelhåret.
Da han er kasteret sent ligner han en hingst :D

Han er sød, rar og altid glad, og så har han et meget roligt temperament.

Kommentér på:
DSP Bonzai-Kick
Annonce