Traver Oberst Køjborg 2006

1.416 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 21 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Traver Oberst Køjborg

Fødselsår:
2006
Højde:
ca 168
Temperament
meget rolig temperament
Gangarter
lidt lasket i det, men når det gælder løb er han klar.
Stævner
Han har startet en del løb og får præmie næsten hver gang han starter.

lc1 og 3
Stamtavle
Mor Cici Køjborg
Far Erthquake
Køn
vallak
Bemærkninger
Oberst er en stor hyggerøv. Han er meget rolig og doven når han skal trænes om det er under rytter eller for vogn. Men når det gælder løb er han klar til t give den gas.

Han er en fantastisk travhest, klog og med et godt roligt sind.
Når vi er ude og rejse om det er til skive , kbh, eller sverige er han bare så hyggelig en fætter at have med på tur han spiser sit hø og foder uden at tænke over han ikke er hjemme i sin egen boks. Han drikker sit vand og tisser af efter opvarmning. som en stjerne nu skal gøre for at være helt klar til løb:-) og har da ingen problemer med at stå og græsse selv om de andre heste farer om ørene på ham.
Og hvis han får en stille stund tager han da lige en lille morfar i hjørnet af boksen.

Når det gælder løb er han også helt rolig han skridter stille og rolig rundt indtil Morten beder ham om at der skal bestilles lidt.

men når det er sagt skal han også have stor ros for han er en god travhest, der gerne bestiller noget for at komme først over stregen.

Som i nok kan forstå er Oberst bestemt ikke en travhest der får stress.
Da han fik vinter ferie i 2012 valgte vi at han skulle blive ståene på gården hos team Friis og det var en god beslutning for Oberst havde en god ferie og når man var ovre med gulerødder til ham lå han nærmest på ryggen med alle 4 ben i vejret og snorkboblede.

Han er en hest der betyder rigtig meget for mig og det har han gjort siden jeg så ham første gang som føl.

Han skal til at gå lidt lettere løb her på sine "gamle" dage og ellers bare gå og hygge sig her hos mig til han bliver gammel og grå.

Oberst kommer ikke her fra Koldkur hos mig før han skal bæres:-)

ja så er den gamle blevet omskolet til ridehest så han kan holde sig lidt igang selv om han er gået på pension.. han startede en lc 1 og 3 til over 60% til regions stævne efter kun 3 mdr som ridehest og Ingen bemærkede at de startede mod en travhest ??
Kommentér på:
Traver Oberst Køjborg
Annonce