{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race petit [Tidl. hest] 2006

1.229 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Maiken
Kvinde | 27 år | Oprettet: 30. nov 2009


Anden særlig race petit

Fødselsår:
2006
Højde:
155
Temperament
Hun har det bedste temperament man kunne ønske sig!
Hun er så fantastisk. Hun kan gå stille rundt med en lille pige på 4 men samtidig kan man sagtens ride fremad på hende:)
Jeg har aldrig oplevet at hun har været sur når jeg eller en anden kommer ud i stalden til hende.
Gangarter
skridt: middel

trav: middel

galopen :middel


Stævner
Vi har startet LC2 dressur og LD spring
Stamtavle
Køn
Hoppe
Bemærkninger
Mit eventyr startede den 2 September 2010.
Jeg har haft heste før faktisk mange men jeg har aldrig haft en der har betydet så meget.
Petit er en meget sjov hest. Hun bliver kun bange hvis hun vil og det er nogle meget mærkelige ting hun så bliver bange for;p

I skoven er hun meget rolig hvis jeg ikke har sadel på, men hvis vi har sadel på kan hun løbe meget stærkt.
På banen går hun godt, hun går stabilt til bidet når vi rider med bid og hun kunne springe en meter da vi havde sprunget 5 gange.

Da jeg havde min pony red vi kun i skoven med sadel og bid, men efter jeg har fået petit er det hele blevet anderledes nu har jeg løst til at stå og bare strigle i flere timer og det gør jeg også næsten hver aften.

Jeg er så heldig at mine dejlige heste går hjemme ved mig på vores lille går. Vi bor ude i skoven så det bliver nogle gode lange ture i skoven og ned til havet.

Petit er simpelthen den sødeste lile hest jeg nogensinde har set! Da vi købte hende var det faktisk fordi jeg var blevet bange for at ride på min 2,er pony. Petit forandrede alt og nu springer jeg 90 cm på hende uden sadel og hovedetøj. Petit er en hest man bare kan stole hundrede procent på. Jeg har aldrig oplevet at hun har prøvet at smide mig af, og hun er bare glad hele tiden og det er jo en fornøjelse at se på<3

Den anden September har jeg haft Petit i to år. Hold op tiden flyver bare afsted.
Lige siden dag et har jeg elsket den hest, og det er bestemt ikke blevet mindre med tiden.
Hun er blevet super god til at springe og vi springer omkring en meter, det lyder ikke af så meget men jeg har kun sprunget på hende rigtigt omkring to måneder.
Vi skat til vores første springstævne den 22. Det bliver lidt spændende da det er Petits første og mit andet springstævne.
Hun har tabt sig meget og ser næsten normal ud nu;)
Hun er kommet i langt bedre form, end hun var da jeg fik hende.


Kommentér på:
Anden særlig race petit
Annonce