Shetlænder Prins hellebert "RIP" 2000
788 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
11 Kommentarer
Shetlænder Prins hellebert "RIP"
Fødselsår:
2000
Højde:
vil tro han er 95 høj han er ikke målt... :)
Temperament
hidsig og frisk i andre hestes nærvær, eller sød kærlig og rolig.. men ikke en hest der finder sig i alt desværre ;(
Gangarter
øhh jah som en shetter, de er ikke noget at prale af, men i hans yngre dage var de rigtig gode
Stævner
ingen
Stamtavle
ingen
Køn
Hingst.. :D
Bemærkninger
prins er en hest som ikke har været så meget i hænder og derfor så har han ikke den store tolmodighed eller erfaring med at være sammen med mennesker og ved ikke hvordan han skal opføre sig, alligevel har jeg fået ham så rolig at jeg kan skrigle trække og vaske ham.. :)
desværre hentede jeg ham et sted hvor han var meget tynd og nu kan jeg ikke få ham til at tage på, har derfor bestemt mig for at han skal aflives da han er en meget speciel hest og jeg ikke tror han vil kunne finde et hjem der er egnet til ham desværre.... :(
idag den 6 oktober 2010 fim prins fred, op til de evige græsmarker. prins du er mega savnet...
gik en runde på hele den store mark og fik to æbler inden han gik sin vej op til himlen.. ;(
desværre hentede jeg ham et sted hvor han var meget tynd og nu kan jeg ikke få ham til at tage på, har derfor bestemt mig for at han skal aflives da han er en meget speciel hest og jeg ikke tror han vil kunne finde et hjem der er egnet til ham desværre.... :(
idag den 6 oktober 2010 fim prins fred, op til de evige græsmarker. prins du er mega savnet...
gik en runde på hele den store mark og fik to æbler inden han gik sin vej op til himlen.. ;(
Shetlænder Prins hellebert "RIP"
okt 2005
Følger: 136 Følgere: 158 Heste: 8 Emner: 37 Svar: 205
Føler med dig! Det er aldrig sjovt at sige farvel til de kære dyr.
Mvh Mette (Barthimæus ejer)
maj 2008
Følger: 33 Følgere: 27 Heste: 5 Emner: 20 Svar: 52
jah tror osse en ormekur ville gøre underværker men der hvor han står på græs nu må han ikke gå mere fordi folk er uvidende og tror ikke han får noget at spise, så ser jeg hellere han bliver aflivet istedet for han havner ved en som ikke kan håndtere ham ( ikke fordi han sprker bider eller ikke kan trækkes med) han kan bare ikke gå sammen med andre da han har gået alene i 5 år så syntes af andre heste gør han løber igennem hegn så nu står han med snor..
sep 2007
Følger: 40 Følgere: 39 Heste: 5 Emner: 9 Svar: 9
Hvis han har svært ved at tage på, skyldes det højst sandsynligt at han har orm. Det kan en ormekur klare
Som opfedning vil jeg foreslå build up fra brogaarden (brogaarden.dk) Min hest, Destiny blev købt ved en hestehandler, hvor han var utroligt tynd. Det tog ham faktisk 3 måneder før han begyndte at se pæn ud, og omkring 1 år fær han havde fået bygget alt muskler og fedt op. Der er håb, det tager bare utrolig lang tid.
Jeg havde Destiny til salg, og han var på prøve hos en ved Århus. Da vi ikke kunne komme i kontakt med hende længere kørte vi derned, og uf et syn der mødte os. en udsultet Destiny på en jordmark fyldt med kleer i hovedet.. så nu er vi på den igen.. denne gang med foder fra mollerup mølle (mulego' blandingen)
Men pointen er, at en ormekur af hver slags, build up foderet og alt det wrap han kan æde kan gøre underværker, og jeg er 99,9 % sikker på at han efter et halvt år er fin igen
Han er jo en sød og smuk bette én
Forresten, du skriver at en af grundene til aflivning også er, at du ikke kan finde et hjem der passer til ham. Vil du da gerne af med ham?
Har selv en problemhest, som angriber / sparker og bider stort set alle. Den enste han ikke har gjort noget ved er mig.. Dvs. ingen dage til at sove længe fordi jeg er nødt til at lukke ham ud hver dag, da ingen andre kan XD
Han kan også være et utroligt nussehoved.. mærkeligt som det skifter fra person til person
jun 2009
Følger: 10 Følgere: 11 Heste: 2 Emner: 113 Svar: 895
hvor er han søde, synd han skal aflives
dec 2008
Følger: 178 Følgere: 156 Heste: 14 Emner: 23 Svar: 677
nej hvor er det synde for dig kig forbi mine
mar 2009
Følger: 19 Følgere: 18 Heste: 5 Emner: 1 Svar: 12
til jer, har du prøvet at høre hestens værn om de vil have ham.. Jeg kender nemlig selv nogle derfra og de tager nogle gange nogen ind fra private..
apr 2008
Følger: 133 Følgere: 130 Heste: 5 Emner: 623 Svar: 4.647
sød pony rigtig fin..
ærgerligt at han speciel på den måde
maj 2009
Følger: 52 Følgere: 60 Heste: 1 Emner: 28 Svar: 962
Har budt dig velkommen, men tror folk afviser pga billederne ligner meget hinanden
maj 2008
Følger: 33 Følgere: 27 Heste: 5 Emner: 20 Svar: 52
mange tak jah han er en rigtig charmetrold....
skriv gerne hvorfor i afviser, det er så træls ikke at vide hvad man skal gøre om..
maj 2010
Følger: 9 Følgere: 7 Emner: 4 Svar: 85
Åh fik da slet ikke læst de 2 sidste linjer
maj 2010
Følger: 9 Følgere: 7 Emner: 4 Svar: 85
Årh hvor er han da kær! Hjerteligt velkommen til den fine fyr!