New Forest Romeo's Chicco [Himmelhest] 2002

1.136 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 9 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Miriam D
Kvinde | 29 år | Oprettet: 28. jan 2008
Du følgerFølg ikke

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

New Forest Romeo's Chicco

Fødselsår:
2002
Højde:
Chicco er målt til 149 cm. med sko (;
så han er maxmål (;
Temperament
han er meget rolig til træning, men til stævner kan han dog godt kigge lidt og blive lidt tændt, men yder et godt stykke arbejde, trods hans nysgerrighed (;
Gangarter
når han først er opvarmet har han nogen rigtig fine gangarter, og træder rigtig fint ind under sig selv, og over sit spor. Især hans fri trav, får han ofte stor ros for :)
Stævner
Chicco og jeg har redet LA i dressur, men nu er jeg desværre for gammel til at starte stævner på ham :( Til spring stævner, sprang vi dog kun 70 til stævner, da han havde en periode hvor han blev bange for alt, selv en bom på jorden... :( vi er nu ret godt igang med at bygge det op, og det er blevet meget bedre, det er nu kun noget fyld, især en latex vandgrav, han er meget bange for.. :)
iindtil videre er vores højeste enkeltspring 130 (;
Stamtavle
mor: tazet af damagergaard
far: stegstedgaards Figaro
morfar: Malibu ll

skriver ikke den hele, men hvis der er en bestemt i gernevil vide, kan i bare spørge (;
Køn
Chicco er Vallak, men kan dog godt blive lidt hingstet, og blive meget glad hvis der er en hoppe i brunst, i nærheden af ham (;
Bemærkninger
Chicco er en dejlig mørkebrun vallak, med 4 sorte sokker, om sommeren får han 'blommer', i næsten dun farve. (;
han er 10 år gammel nu, og jeg har allerede haft ham i snart 5 år (;
han både springer og rider dressur ligenu (;
jeg har en lille plan om at han skal ud til nogen galopløb for sjov, for at lave noget andet, når nu han godt kan lide at jorde derud af, og han har et stort konkurrence gen i sig som jeg gerne vil udnytte lidt, det har vi desværre ie haft mulighed for endnu ;(
han er en pony som alle kan ride, og finder sig i lidt af hvert (;
Han er en meget betænksom pony, som lytte rmeget til sin rytter. Han er også vel egnet til små børn/nybegyndere, da han aldrig kunne finde på at løbe fra dem. :)
Romeo's chicco? jeg elsker dig ! <3

Savner dig så meget... min evige skat!
Kommentér på:
New Forest Romeo's Chicco
Annonce