{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Shetlænder Chesney G. SOLGT 2007

1.561 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Jen
Jen
Kvinde | 30 år | Oprettet: 23. apr 2010


Shetlænder Chesney G. SOLGT

Fødselsår:
2007
Højde:
Han er ca. 80cm. høj, har jeg fået at vide. Har ikke selv målt ham endnu, men det skal ske snart.
Temperament
Ches er godmodig, kvik og meget madglad. Han har stor repekt for store hunde og andre hingste. Han knytter sig meget hurtigt til nye mennesker og har ingen probemer med berøring over hele kroppen. Han er ikke hingstet.
Gangarter
Frisk fremadgående skridt, lidt sjosket og langsom trav og en meget hurtig, smidig og 'blød' galop.
Stævner
Chesney har ikke været til stævner, da han kun er 3 år og ikke er tilredet endnu - hvilket han måske heller ikke skal, da jeg alligevel kun skal bruge ham som nusse- og trickpony.
Stamtavle
Nej, ingen stamtavle, og jeg ved desværre heller ikke hvem hans forældre er.
Køn
En charmerende hingst (:
Bemærkninger
Han er meget frisk men stadig styrbar, skridter rask afsted uden for hegnets rammer og lystrer når man beder ham om at stoppe.

Ches er noget af en lille charmetrold, og et rigtigt stort nussehovede.
Gullerødder er noget af det bedste han ved og det skader heller ikke at min lillesøster er glad for at bage og laver godbidder til ham af vand, havregryn, gulerødder og rugbrød.

Chesney skal bruges som trickpony i første omgang, hvilket vil sige at han skal lære nogle tricks som at neje, gabe, stejle mv. på kommando. Han er meget lærenem og nysgerrig.

Klikkerindlæringen tog han utroligt positivt og forstod hurtigt meningen med 'klikket'.

Senere skal han måske tilrides, med det er ikke det jeg lægger størst vægt på, da jeg ikke selv kan ride ham og derfor ikke har brug for at han er tilredet.

Han siger ingenting til trafik og er kold overfor biler og støjende scootere.

Helt igennem en dejlig lille pony. (:
Kommentér på:
Shetlænder Chesney G. SOLGT
Annonce