Anden særlig race Cherie *Gl. Part* (Solgt) 1993

1.744 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 45 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Anden særlig race Cherie *Gl. Part* (Solgt)

Fødselsår:
1993
Højde:
152 i stang :D

Perfekt højde til en perfekt hest!<3
Temperament
Jaa!

Hun elsker bestemt at hygge, men andre gange kan hun også virke lidt sløv, men med et lille puf med benet, så går hun der ud af.
Andre gange kan der også være fart over feltet, det er der bestemt når man springer.
Elsker hende sådan!<3
Gangarter
Man kan overhovedet ikke mærke hun er 17 år!<3

Skridt: over middel - behaelig er den bestemt, ikke for hurtig og heller ikke for langsom.

trav: middel: dejlig, nogle gange traver hun, meget små skridt ad gangen? men så skal man drive lidt, så virker det som trav igen (;

Galop: Perfekt! Hun løfter bene fint, og får sat godt fra trav til galop. Den er meget dejlig, og der er ikke noget man skal rette der.

Men man kan ikke galopere en hel bane uden at hun kommer til at hoste, hvis hun gør det, skal man stoppe hende, og tage hende i skridt, lange tøjler og gå sådan en hel runde :-/ Men efter jeg startede bidløst på hende er det blevet bedre (;
Stævner
Ikke med mig :(
Men det kan der da selvf. laves om på:-*
men en 17 årig hoppe skal måske også ikke gå til stævner, det ved jeg ikke ?

men måske med ejeren har hun, jeg ved det ikke?
Stamtavle
Blanding af Fjordhest og Oldenborg, ved ikke om moren eller faren var det ene eller det andet?

Elsker mixet!<3
Køn
JAA! hun er skide køn

Hoppe <3<3<3<3!!!

Elsker dig virkelig min skat, for den du er, vær gang jeg cykler over til dig, krammer jeg dig, og du ved hvorfor!?<33
Bemærkninger
Cherie er en skøn hoppe som bare skal opleves (;
man kan godt mærke hun prøver at gøre sin rytter tilfreds (;
hun elsker at arbejde, men andre gange vil hun også bare hygge lidt (;
hun er ikke trafiksikker, hun bliver bange for en eller anden dum ting, som man måske bare tænker "OMG?", hun springer bare til siden, eller sætter i hurtig trav?
Hun hader at ride indendøres fordi der er mange fugle der flyver omkring og andre dumme lyde.
Udendørs ridning er det bedtse hun ved, jeg ved ikke hvad der sker for hende, men inden for er hun opmærksom og slapper overhovedet ikke af!?
Men Cherie er altså en lidt opmærksom hest, men det er ikke noget der gør noget, for jeg bliver ikke ierteret over hende?<3
Måske skal der ikke undervises i HMS eller få taget billeder, måske bliver det udskyt måske bliver det droppet, det ved jeg ikke :(


Cherie er ikke en pony der traver hen til lågen når man kommer, og heller ikke ved ejeren, hun elsker helt sikkert hendes dejlige græs og det kan vi alle vel godt forstå.
Ude på folden har hun lidt gode venner, når jeg henter hende fra fold har en nogle sår her og der, og engang så jeg at et af dem bløde med de var ikke noget alvorlidt. Hun kunne nærmest ikke mærke noget..


Dressur banen: Hun kan godt lide at ride dressur, tror hun kun kan det grund læggende men det er fint nok, jeg forventer ikke at jeg har part i en mesterskabs hest!:D

Spring banen: livlig som en 3 årig hingst, det er helt vildt, jeg har godt nok aldrig set hende opføre sig sådan?
Men det er også dejligt at hun kommer til at ophidse sig sådan, som en rigtig spring hest skal gøre!:D Nogle gange kan man godt tro hun er en blanding af araber, inde ved spirngene(; Love you 4-ever<3!


Andet: Jeg laver sjove ting med hende, for at styrke vores tillid til hinanden! :D jeg håber resultatet bliver godt(;

Jeg hygger meget med hende her hvor jeg er gået fra bidrytter til bidløs rytter (: så jeg tror at hun heller vil ride uden bid det ved jeg ikke? Det virker måske lidt sådan!:D
jeg vil bare gøre det der er bedst for hende og det hun vil! jeg ville aldrig komme til at presse hende til noget, det vigtigste er at det er hende der har det godt, så er det lige meget med mig!


*NYT*
Jeg har altid haft løsten til heste og vil super gerne have en hest, så jeg kiggede lidt rundt på G&G da jeg ser en super sød hest til billige penge og læser teksten, hesten hedder: Cherie. Jeg løser vidre og ser billeder du var hende!:(
Jeg råber til min mor "Cherie er tilsalg, vi køebr hende! hun må ikke komme væk!" jeg skriver til ejen "Er Cherie tilsalg? :'(" og skrev tilbage at det var hende der var på G&G.
Jeg blev mega ked af det, jeg skrev jeg ville plage min mor til at købe hende, men der kom nogle atr så på hende snart.
Nu er hun på prøve hos en familie på Sjælland og jeg er så ked af det!:'(
Nu var vi nået langt og jeg havde fundet hendes tillid!
Hvorfor skulle du væk skat?! :'(

_________Dagbog!___________
2010:
1 juli:
Var henne ved Cherie sammen med Maiken(; kl. 8 om morgen eller var det vidst lige blevet 9 kan ikke huske det. Men der gik vi ud og hentede hende fra folden,. FUUUCK det var sjovt at se alle hestene sove, det var virkelig en sjov oplevelse. Men jeg havde aftalt med mig selv at det hed jordtræning næsten hele dagen, og det opvarmede jeg hende også med, Jeg lærte hende at forfølge mig og at hun stoppede når jeg sage "stå" og det gik fint, hun er virkelig blevet dygtig, vi arbejde i grime hele dagen, da hun så stoppede når jeg sagde "stå", sagde jeg til Maiken om hun ikke lige kunne hoppe op på ryggen ad hende, hun tvivlede lidt men så sagde "ej kom nu" og så hoppede hun op. Cherie var meget opmærksom og slappede overhobvedte ikke af (det var første gang hun prøvede det) men så sagde jeg til maiken at hun skulle sidde roligt og bare holde fast i hende og gøre det jeg sagde. Først trænede jeg "stå" og når jeg så sagde det skulle maiken tage lidt i tøjlen, tildist slappede hun af og det var skønt, Maiken trænede oppe fra ryggen når hun drejede skulle hun ligge vægt på den side. Cherie to det virkelig fint, havde ikke forvendtet så meget af hende, det endte med vi galoperede og det var en skøn dag. Elsker dig virkelig bassé<3

2 Juli:
Maiken og jeg kom ned til Cherie kl. 8 eller 9, hentede hende på fold, det var sjovt da vi kom sov næsten alle hestene. Men hun fik lige lov til at få noget græs, vi vidste iikke hvor meegt hun havde fået og hun bruger masser af energi når vi øver så hun fik lige det, så striglede vi hende og rensede hendes hove og gik i gang med den bidløse træning. Vi lavede det samme som i går, vi opvarmede hende bare oppe fra ryggen. Det var en dejlig dag, der var en dame som sprute om vi ikke hellere ville ride med hendes hjemme lavet lange tøjler som bare kunne klikkes på grimen i stedet for et lille stækketov. Jeg sagde selvf. "Ja", hun sagde "efter i har brugt den kan i bare hænge den her, i må låne den lige så tosset i vil, bare i hænger den her igen", Det var en skøn dag og vi alle 3 havde det rigtig sjovt. Elsker dig så meget, det kan slet ikke beskrives skat!<3

Kan ikke huske hvornår det var?:
Jeg skulle hente hende fra folden da jeg så var kommet hen med hende fra folden til staldgangen, var der en flink dame som sagde til mig "Hun har fundet en rigtig sød araber veninde hun går meget sammen med" der blev jeg godt nok glad på hendes vegne (Altså Cherie´s vegne) Cherie havde ikke særlig gode venner, nogle gange når jeg lukkede hende på fold gik hun lige så stille men galoperde væk fra de dumme sotre heste! så er rigtig glad for at hun har fundet en god ven.
Men jeg red hende og hun var rigtig god!<3
Jeg elsker dig Cherie højt og helligt, sig hvis der er noget!! Love you!!!<33

19 Juli:
Kørte hen til Cherie, jeg var der ca. mellem 2 og halv 2, jeg hentede hende fra folden, jeg kiggede hele tiden alle vegne på folden men der var ikke nogle heste, så gik jeg meget længere ind på folden og der stod alle hestene, på den gammle fold ved skydebanen. De stod ved et lille vand hul, jeg gik over vand hullet, var lidt bange for den var dyp men det var dne heldigvis ikke, gik hen til Cherie og gik ned på staldgangen.
Maiken blev ved med at drille hele tiden!!
AARRRR!! man kan virkelig blive ierteret.
Men jeg striglede hende og gjorder hende pæn og så skulle der rides bidløst.
Hun var super god vi lavede ikke noget specielt.
Men kan se hun har glemt trikset at "stå",
Men lærte hende det fordi jeg skulle være sikker på når jeg skulle ride med grime at hun så stoppede, så det gjorder ikke noget :)
Jeg sagde til Maiken at nu syntes jeg hun skulle ride uden for men "Nej! jeg vil herinde for vi må ikke ride her" jeg tænkte bare "slet ikke".
Så gik vi hen på den anden ridebane, som hun også sagde lidt efter, men nej nu ville hun hen på den dressur banen, så gik vi derhen, så ville hun hellere ride indenfor. Dumme!! så gik vi og så gad hun ikke!!
jeg ville have at vi skulle ride udenfor, når vi skal få taget billeder må det kun forgå udenfor, så var virkelig sur over at vi ikke fik gjort det!
så da vi havde skridtet af, gjorder jeg hende pæn igen imens Maiken kaldte mig alt muligt dumt som fx "spasser" og sådan noget, på fold med Cherie og vente på mor kom og vente til næste gang" har godt nok aldrig været så sur før!!
Den dårligste dag nogensinde.
Cherie gjorder hvad der blev sagt og var god men Maiken!! ødelagde det hele!!

//Kan ikke huske hvornår det var?:
Maiken og jeg skulle end til Cherie.
Vi tager vores trækketov ned til hende og jeg går alene ned på folden til hende :D
Jeg ser at Cherie står ved mosen (Et meget muddert sted, muddert gik hende til knæene) det skal lige siges at jeg havde små ridesko på.
Da jeg kommer et godt stykke hen til hende, ser jeg hun ikke har grime på?
Jeg havde kun et trækketov med at jeg vidste ikke hvordan jeg kunne få hende væk.
Men jeg kigger rundt omkring, der er nogle små og lidt faste steder, så jeg går hen til hende svinger trækketovet over halsen på hende og får hende hen på lidt fastere jord.
Jeg trækker hende med trækketovet rundt om halsen og kigger efter grimen.
Endelig ser jeg den og jeg tager den på hende og trække hende fint ud fra folden og ind på staldgangen.
Men mudderet var svært at tage af får det var ikke tørt !:(
Så jeg strigler hende godt og grundigt som normalt, renser hovene og lader muddert sidde i mens vi rider.
Desværre var der nogle i ridehalen så vi kunne ikke galopere på en stor volte, så for første gang galopperede jeg på Cherie på en lille volte!:D
Det var lidt mærkeligt men hun gjorder mig bestemt tilfreds.
Vi gjorder det i grime og trækketov, så jeg troede ikke jeg kunne holde hende på volten men de kunne jeg heldigvis og jeg er så glad for jeg har oplevet hende:D
Bag efter tog jeg hende i grime, uden trækketov og ladte hende selv bestemme hvor hun ville hen, lidt efter tog jeg grimen af,
det var rigtig dejligt at hun virkelig kunne føle sig fri!!!:D
Det samme ville Maiken også prøve ;)
Og så var vi færdige, mudderet kunne strigles væk, så det var super dejligt :)
Jeg elsker dig virkelig miiin skat!!<3:D

*Cherie blev solgt*
Da jeg kigger på GulOgGratis ser jeg lige pludselig dig minskat ;(!
Jeg skriver til ejeren og, ja det var Cherie.
Jeg plagede min mor om at få hende.
Hun var rigtig billig!
Men desværre ;(!
Jeg måtte nyde de sidste gange med dig.
Jeg kunne ikke holde det ud.
Alt det vi havde skabt sammen.
Alt det var havde opnået.
Skulle bare smides ud af verden og opnåes ved en ny familie?.
Never!
Ingen kan op det vi gjorder...
Nu skulle der en ny familie måske bruge bid på dig !
Arbejde hårdt?!
Du blev solgt til Sjælland.
Jeg håber virkelig at du har det godt.
Hvem ved om du lever?
Eller er solgt videre?
Aflivet?
No!
Du skal leve og have det godt.
Det er det jeg ønsker.
Kære gud sig min Prinsesse har det godt og lever<3<3<3!

*1 år og 6 måneder uden dig*:
I dag er det et år og 6 måneder uden Prinsessen.
det er utrolig hårdt at tænke på man ikke har sin Soulmate at hente fra folden og trække med sig ind.
Jeg kan huske første gang jeg overhovedet så dig, det var fordi jeg skulle hen og ride en hest på det opstaldningssted du var på. Jeg havde overhovedet ikke set at du også var der. Hesten hed Mira og jeg red den på udebanen. Mit blik bliver fanget af en brun hest smuk hest som bliver trukket fra folden og ind i boksen. Jeg tænkte hele tiden på den under ridningen med Mira. Bagefter Mira kom i boks, kigger jeg boksene igennem og der finder jeg så den smukkeste af det smukke.
Cherie!
Hende som have Mira sagde at du søgte part, vi fik din ejers nummer og ringede straks.
Vi aftalte en tid og siden da blev du min bedste ven.
Vi ville helst ride uden sadel, da din sadel var stor og rimelig varm for dig.
Jeg begyndte at lave jordtræning med dig, du var fantastisk til det og forstod vær en ting jeg prøvede med dig<3.
Vi blev bidløse og stolede 100 % på dig.
Min drøm var at ride i cordeo med dig.
Jeg tog grimen af og hoppede på dig<3.
Du kunne have galopperet væk eller travet inde i hallen.
Men i stedet skridtede du rundt og var forsigtig<3!
Prinsesse du var så dejlig!
Jeg elskede dig<3.
Vi havde så mange ting sammen.
Ikke engang ejeren red bidløst på dig<3!
Det var mig:D.
Love you Cherie.
Du var virkelig alt det jeg behøvede!
En bedste ven<3!

Elsker dig min lille skat<3


C: Charmerende
H: Hurtigt
E: Elegangt
R: Rar
I: Ihærdig?
E: enestående!

Skat jeg elsker dig af hele mit hjerte!<3
Kommentér på:
Anden særlig race Cherie *Gl. Part* (Solgt)
Annonce