{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race Frydenhøjs Freja 1998

7.279 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Anden særlig race Frydenhøjs Freja

Fødselsår:
1998
Højde:
142-143 cm u. sko
Temperament
Temmelig hidsig nogen gange og lidt sky, samt nogen gange nervøs. Men hun kan også være meget kælen!! Hun er dejlig at ride på, og er 99% trafiksikker. Hun er kørehest. Har man tålmodighed, er hun en pragtfuld hest!
.
Gangarter
Noget kedelige at se på, når hun bare er fri, eller når en uøvet rytter rider hende. Ca. 5 i alle gangarter, måske 4 i galop...
Hun har forandret gangarter til det bedre, efter at hun er kommet på rideskole og få undervisning der..
Med rytter: Skridt: Stadig lidt for hidsig og kort, men hun søger flot ned
Med rytter: Trav: 7 på en god dag. Hun traver flot frem, og hun tager dejlig lange skridt. Går meget flot til biddet i trav
med rytter: Galop: Meget flot og forandret galop. Nu er den til 7. Der er rigtig meget "spring" i hende, og hun søger flot frem og ned.
Stævner
10 feb 07:
LC1 for HEST: 69,17%. 7 i gangarter og spændstighed og holdning = 2. plads. Fik en rosette

LC2 for HEST: 59,57%. Jeg nåede slet ikke at varme op, kun skridt så: 6 i gangarter, spændstighed og holdning. Ved ikke placering, nåede jeg ikke at se.

17-19/10 2008: Udvidet d-stævne
LB1 for hest: 3. plads med 58%. Det er min anden, og Frejas allerførste :) Og så starter hun endda som hest, når hun er pony :) Hun fik 6 i gangarter
LC2 for hest: 3. plads og en rosette med ca. 60%. Freja var bare rigtig, rigtig træt i dag. Jeg kunne næsten ikke drive hende fremad. Så jeg var meget tilfreds. Endda når det er hesteklasser. 5 i gangarter i dag
Stamtavle
Araber/fjordhesteblanding
Det er måske ikke lige til at se, men det er tydeligt, når man rider på hende! Pyha, i dag opdagede jeg i hvert fald hvor meget araber hun er. Halen helt oppe på ryggen og vildt spændstig trav

Køn
Hoppe
Med KÆMPE H
Bemærkninger
Freja er en dejlig 1'er pony. Hun har en dejlig farve med nogle sjove aftegninger :) Hendes zebrastriber er ret seje.
Hun har tildens til at blive tyk, så det skifter meget, om hun er tilpas eller for tyk

Hun har en masse energi, og hun vil meget, meget gerne lave noget. Vi har virkelig arbejdet med at slappe af og vente. Og nu har hun lagt sig stabilt på biddet i skridt, trav og galop skal trænes lidt mere, før hun kan gå helt stabilt.

Vi starter LB1, men træner i øjeblikket til at starte LB2 også. Endelig mål er LA1. Vi starter hesteklasser, da jeg er over 16 år. Så jeg er bare rigtig stolt af hende.

Hun er skøn at have med på tur alene, hvis hun bare ikke kan se andre heste. Fx er hun rigtig sød at have med på stranden. Men når det blæser, eller vi skal ride hjemmefra, er hun altså skør i hovedet. Det skal jeg ikke nyde noget af. Ellers dejlig trafiksikker og ligeglad med ting.
--------------------------------------------------------------------------------------

Hun behersker galopchangementer,
Hun kan lave forpartsvendinger. Hun kan også lave tilbagetrædning.
Hun er utrolig arbejdsvillig, og hun yder altid sit maxium, fantastisk pony.
---------------------------------------------------------------------------
Hun går som hest i hesteklasser. Endelig mål er distriktstævner, men nu må vi se.

>>>>> Hun er bare en engel ¨på stubmarker :D Hun elsker at galopere, og hun gør det med ørerne klinet frem ;) Hun er endda så dejlig, at hun holder det i en behersket galop, så man som rytter kan koncentrere sig 100% om at nyde det :).

Freja blev igår både chip og søgt om pas :) Så nu er min musse en registreret hest :)

Nu er der kun ca. 14 dage til, at hun foler et føl efter Magic Dancer fra Katrinelund.. Jeg glæder mig for vildt

September 2012:
Freja står nu i Gudumholm oppe ved Aalborg efter flere års venten :) Vi er begyndt at ride seriøst igen, men mange, mange ting skal trænes intensivt igen. Men synes at hun er meget villig. Det er vidunderligt at ride sammen med de andre piger igen - det nyder jeg virkelig :-)
Passer med at jeg kører ud til hende efter min dagvagt :) Det er godt nok hårdt at have hest igen, men fuuuuuuck jeg eeeeeelsker det :D
Kommentér på:
Anden særlig race Frydenhøjs Freja
Annonce